Redukuje cholesterol i spala tkankę tłuszczową. Wystarczy jeść jedno dziennie
Awokado to niezwykle popularny owoc, który jest wykorzystywany w wielu daniach. Zawiera drogocenne składniki odżywcze, jak choćby zdrowe kwasy tłuszczowe, ale także jest źródłem magnezu, potasu oraz witamin z grupy B. W jakiej postaci można spożywać owoc awokado, ile sztuk dziennie można jeść, a kto powinien całkowicie z niego zrezygnować? Wyjaśniamy.
Awokado to owoc, który wyróżnia się brakiem cukrów prostych w składzie. Pozyskuje się je z drzewa o nazwie smaczliwka wdzięczna, które porasta tereny Ameryki Północnej, Środkowej i Południowej. Co ciekawe, owoc awokado był spożywany przez ludzi żyjących ponad 7 tys. lat przed naszą erą. Ten niezwykły przysmak w 100 g zawiera 2 g białka, 7,4 g węglowodanów oraz 15,3 g tłuszczy – w tym ponad 11 g zdrowych tłuszczy jednonienasyconych. W 100 g awokado znajduje się około 169 kcal.
Awokado bogate jest w kwasy omega-3 i omega-6, które regulują poziom złego cholesterolu. Wykazują również działanie przeciwzapalne i przeciwzakrzepowe. Kwas linolenowy zawarty w owocu korzystnie wpływa na pracę mózgu i układu nerwowego. Z kolei kwas linolowy okazuje się dobrym sojusznikiem w redukcji tkanki tłuszczowej, a dodatkowo przyczynia się do zmniejszenia ryzyka rozwoju komórek nowotworowych.
Oprócz tego owoc awokado ma w składzie mnóstwo witamin i minerałów (m.in. witaminy A, C, E i z grupy B oraz magnez, potas czy fosfor). Witamina C jest antyoksydantem (redukuje stres oksydacyjny), a także wspiera odporność organizmu. Z kolei witaminy z grupy B przyczyniają się do prawidłowej homeostazy.
Osoby chcące włączyć awokado do swojej diety z pewnością zastanawiają się, w jakiej postaci jeść ten prozdrowotny owoc. Pierwszą opcją jest wykorzystanie go jako substytutu masła. Awokado można spożywać na surowo i smarować nim kanapki.
Pokrojone w kosteczkę może stanowić rewelacyjny dodatek do różnego rodzaju sałatek. Awokado to także doskonały składnik deserów, np. musów czekoladowych czy naleśników. Owoc jest również powszechnie wykorzystywany do przygotowania guacamole – meksykańskiego sosu, którego bazą jest właśnie awokado.
Ile sztuk awokado można spożywać dziennie? Idealnie, jeśli będzie to jeden owoc – większe ilości mogą spowodować problemy z żołądkiem (aczkolwiek nie zawsze – wszystko zależy od tego jak zachowa się organizm u danej osoby).
Po zużyciu awokado pozostaje pestka, która bardzo często ląduje w śmieciach. Można jednak wykorzystać ją i tym samym stać się posiadaczem własnej "smaczliwki wdzięcznej". W jaki sposób? Pestkę można z powodzeniem posadzić i uprawiać drzewko w warunkach domowych. Aby to zrobić, w pestce należy umieścić trzy wykałaczki (w mniej więcej równych od siebie odległościach). Następnie trzeba ją położyć w szklance (dzięki wykałaczkom nie wpadnie do środka) umieszczając grubszą część pestki ku dołowi. Potem do szklanki trzeba nalać tyle wody, by zakryła ona około 1/3 pestki. Po pierwszym kiełkowaniu pestkę można posadzić do doniczki.
Pestkę po awokado można również wysuszyć i zmielić. Powstały proszek to świetny peeling, dzięki któremu cera będzie oczyszczona i odżywiona. Sproszkowaną pestkę trzeba wymieszać z oliwą lub olejem kokosowym, a następnie nałożyć na skórę, wmasowując peeling okrężnymi ruchami. Po około dwóch minutach całość trzeba obficie spłukać wodą.
Awokado to niezwykle odżywczy owoc, jednak nie każdy powinien je jeść. Przede wszystkim powinny zrezygnować z niego osoby mające alergię na lateks – wynika to z tak zwanej alergii krzyżowej. Guma lateksowa zawiera alergeny podobne w budowie do niektórych białek awokado. Z tego względu u alergików mogą wystąpić reakcje uczuleniowe.
Spożywać awokado nie powinny również osoby biorące leki przeciwzakrzepowe – awokado ma dużo witaminy K, która odpowiada m.in. za krzepnięcie krwi. Z tego względu może ona zaburzać działanie leków. Co więcej, konsumpcję awokado powinny ograniczyć osoby z zespołem jelita drażliwego – u nich mogą wystąpić problemy trawienne.
Przeczytaj też:
Jak ugryźć pestkę z awokado? Cenne właściwości i zastosowania
Dodaj awokado i banany. Brownie jeszcze nigdy nie było tak zdrowe
Czy można jeść niedojrzałe awokado? Cała prawda o egzotycznym owocu