Wyrwana ósemka? Sprawdź, co możesz jeść i czego nie wolno robić po usunięciu zęba

Wyrywanie ósemki to poważny zabieg, który wymaga od nas przestrzegania wielu zaleceń dentystów, dzięki którym rana szybciej się zagoi. Ważna jest świadomość tego, czego nie można jeść po wyrwaniu zęba, oraz jak długo należy przestrzegać określonych wytycznych. Sprawdź, kiedy i co można jeść po wyrwaniu ósemki.

Kiedy można jeść po wyrwaniu ósemki?

Wielu pacjentów po wyrwaniu ósemki zastanawia się, jak długo ma nie jeść i kiedy może spożyć pierwszy posiłek. Według lekarzy po wyrwaniu zęba nie można nic jeść ani przyjmować płynów przez co najmniej dwie godziny.

Co więcej, z gorących dań i napojów najlepiej będzie zrezygnować na nawet 24 godziny, ponieważ znieczulenie zaburza czucie, w związku z czym błona śluzowa w obrębie rany mogłaby ulec poparzeniu. Jest to często przyczyną rozszerzenia naczyń krwionośnych pod wpływem wysokiej temperatury, co potrafi zakończyć się nawet przedwczesnym zerwaniem skrzepu.

Reklama

Dietę półpłynną powinno się stosować przez 7 dni, a sam powrót do jedzenia normalnych potraw powinien być stopniowy.

Czego nie jeść po wyrwaniu ósemki?

Ważne jest także niespożywanie pewnych produktów, które mogłyby zaszkodzić nam po wyrwaniu ósemki. Oto czego nie powinno się jeść:

  • gorących pokarmów, które mogą uszkodzić skrzep;
  • twardych produktów takich jak np. chipsy, orzechy oraz inne podobne przekąski, które mogłyby podrażnić ranę;
  • pokarmów wymagających silnego gryzienia i długiego przeżuwania. Mogłoby to spowodować ból również sąsiednich zębów, ponieważ po wyrwaniu ósemki szczęka jest nadwyrężona;
  • ostrych potrawy. Co więcej, z nich warto zrezygnować na dłuższy czas, ponieważ rana po wyrwanym zębie jest niezwykle delikatnym obszarem, który może zostać szybko podrażniony przez ostre przyprawy;
  • nie powinno się pić gorących, kwaśnych i gazowanych napojów, ponieważ, tak jak w przypadku pikantnego jedzenia, napoje te mogłyby podrażnić ranę.

Co jeść po wyrwaniu zęba?

Wobec tego warto również wiedzieć, co powinniśmy jeść po wyrwaniu zęba. Co istotne, spożywane pokarmy powinny być letnie oraz płynne, dlatego warto sięgać m.in. po:

  • zupy - mogą to być kremy z warzyw lub zupki dla dzieci w słoiczkach;
  • kisiel - nie powinien być gorący;
  • jogurty - mają działanie kojące, zwłaszcza zimne, wyjęte prosto z lodówki;
  • galaretki - bez kawałków owoców;
  • lody - zdecydowanie jest to dobry sposób na ukojenie bólu i podrażnień.

Wiele produktów takich jak warzywa czy owoce możemy blendować. Później stopniowo, gdy odczujemy, że ból się zmniejsza, możemy zacząć włączać miękkie produkty, do których zaliczamy:

  • ziemniaki,
  • bułki,
  • makaron,
  • owsiankę,
  • gotowane mięso.

Dodatkowo zaleca się, aby podczas jedzenia przez pewien czas gryźć i żuć jedynie przeciwną stroną, gdzie nie był usuwany ząb. Dopiero po zagojeniu rany możemy stopniowo zacząć spożywać twarde posiłki.

Czego nie wolno robić po wyrwaniu ósemki?

Jednym z głównych zaleceń po wyrwaniu ósemki jest zakaz palenia papierosów oraz picia alkoholu przez okres co najmniej doby. Najlepiej jednak będzie wstrzymać się przez pierwsze 2-3 dni od momentu usuwania zęba.

Związane jest to z tym, że zaciąganie się papierosem, podobnie jak picie przez słomkę czy wysiłek fizyczny, wytwarza ciśnienie, które może uszkodzić skrzep. Dodatkowo nikotyna obkurcza naczynia krwionośne, co wywołuje niedotlenienie tkanek. W rezultacie spowolni to cały proces gojenia się rany lub zakończy bolesnym powikłaniem, jakim jest suchy zębodół. Objawia się on gorączką, nieprzyjemnym zapachem z ust oraz powiększeniem węzłów chłonnych.

Zaleca się również odstawienie napojów alkoholowych, ponieważ mogą one podrażniać świeżą ranę. Co więcej, lekarz często po wyrwaniu zęba zapisuje pacjentowi antybiotyk lub leki przeciwbólowe, a, jak wiadomo, nie powinno się ich łączyć z alkoholem.

Oprócz tego dentyści polecają również, aby wstrzymać się co najmniej na 12 godzin ze szczotkowaniem zębów, a z płukaniem ich przez jedną dobę. Przez kolejne dni po zabiegu usuwania ósemki musimy zachować ostrożność i myć zęby bardzo delikatnie, omijając okolice rany. 

Chcąc utrzymać czystość w miejscu rany po wyrwanym zębie, możemy stosować płyny do płukania jamy ustnej. Jednak nie można płukać jej energicznie, a raczej powinno się nabierać płyn do ust, delikatnie go przelewać w jamie ustnej i od razu wypluć. Jest to istotne, ponieważ właściwa higiena pozwoli nam zapobiegać namnażaniu się bakterii, dzięki czemu nie doprowadzimy do zakażenia, a proces gojenia przebiegnie sprawnie i bez bólu.  

CZYTAJ TAKŻE: 

Otwórz usta i dobrze się przyjrzyj. Po zębach i dziąsłach poznasz chorobę

Na NFZ u dentysty zaoszczędzisz tysiące zł. Te zabiegi przysługują za darmo

Wzięła kredyt na piękne zęby. Poleciała do Turcji i przeżyła horror

Zobacz również:

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL