Piasek i kamienie w nerkach, czyli kamica nerkowa

Kamica nerkowa powstaje w wyniku odkładania się w układzie moczowym złogów. Piasek w nerkach i kamienie w drogach moczowych to często używane określenia tej dolegliwości.

Głównym objawem jest nagły kolkowy ból pojawiający się w okolicach lędźwiowych i promieniujący w stronę pachwiny. Mogą też pojawić się nudności, wymioty i krwiomocz. Usuwanie złogów odbywa się obecnie za pomocą różnych form leczenia.  

Kamica nerkowa - przyczyny

Piasek w nerkach może się odkładać z różnych przyczyn, ale są też czynniki szczególnie sprzyjające:  - dieta

- zastoje moczu

- zakażenia dróg moczowych

- wada wrodzona układu moczowego

- choroba Leśniowskiego i Crohna

- nadczynność przytarczyc

- niektóre leki

- nadmiar witaminy D3.

Reklama

Kamica nerkowa - leczenie

Przy napadach kolki podaje się leki przeciwbólowe i rozkurczowe. W celu usunięcia złogów można zastosować litotrypsję. Ta nowoczesna metoda polega na rozbiciu ich ultradźwiękiem. Inną techniką wykorzystywaną, gdy pojawiają się kamienie i piasek w nerkach, jest laser. Niektóre złogi są wydalane samoistnie.

Przy większych złogach powszechna jest laparoskopia. Poprzez otwór w brzuchu wprowadza się niewielkie urządzenie, za pomocą którego kamienie są usuwane z organizmu.

Aby dolegliwości nie nawracały, pacjent powinien zmienić tryb życia. Zaleca się picie dużej ilości wody (do 3 litrów dziennie) oraz zmianę diety według wskazań lekarza. Ogólnie jednak powinna ona być bogata w warzywa i owoce, należy ograniczyć spożycie szczawianów, soli i białka zwierzęcego. Dodatkowo należy utrzymywać prawidłową wagę ciała.

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: kamica nerkowa leczenie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL