Piasek i kamienie w nerkach, czyli kamica nerkowa
Kamica nerkowa powstaje w wyniku odkładania się w układzie moczowym złogów. Piasek w nerkach i kamienie w drogach moczowych to często używane określenia tej dolegliwości.
Głównym objawem jest nagły kolkowy ból pojawiający się w okolicach lędźwiowych i promieniujący w stronę pachwiny. Mogą też pojawić się nudności, wymioty i krwiomocz. Usuwanie złogów odbywa się obecnie za pomocą różnych form leczenia.
Piasek w nerkach może się odkładać z różnych przyczyn, ale są też czynniki szczególnie sprzyjające: - dieta
- zastoje moczu
- zakażenia dróg moczowych
- wada wrodzona układu moczowego
- choroba Leśniowskiego i Crohna
- nadczynność przytarczyc
- niektóre leki
- nadmiar witaminy D3.
Przy napadach kolki podaje się leki przeciwbólowe i rozkurczowe. W celu usunięcia złogów można zastosować litotrypsję. Ta nowoczesna metoda polega na rozbiciu ich ultradźwiękiem. Inną techniką wykorzystywaną, gdy pojawiają się kamienie i piasek w nerkach, jest laser. Niektóre złogi są wydalane samoistnie.
Przy większych złogach powszechna jest laparoskopia. Poprzez otwór w brzuchu wprowadza się niewielkie urządzenie, za pomocą którego kamienie są usuwane z organizmu.
Aby dolegliwości nie nawracały, pacjent powinien zmienić tryb życia. Zaleca się picie dużej ilości wody (do 3 litrów dziennie) oraz zmianę diety według wskazań lekarza. Ogólnie jednak powinna ona być bogata w warzywa i owoce, należy ograniczyć spożycie szczawianów, soli i białka zwierzęcego. Dodatkowo należy utrzymywać prawidłową wagę ciała.