Kaszel nie kojarzy się z refluksem, a powinien. Inne objawy równie mylące

Refluks żołądkowo-przełykowy (w skrócie GERD) to choroba, w której dochodzi do cofania się treści żołądka do przełyku i jamy ustnej. Jej przyczyną jest osłabienie i nieszczelność dolnego zwieracza przełyku, który stanowi granicę między przełykiem a żołądkiem. Najbardziej popularnym objawem GERD jest bez wątpienia zgaga, czyli uczucie pieczenia w okolicy przełyku. Choroba może jednak wywoływać wiele innych symptomów. Jakie są pozaprzełykowe objawy refluksu żołądkowo-przełykowego? Wyjaśniamy.

Pozaprzełykowe objawy refluksu

Nadmierna produkcja śliny przy refluksie

Nadmierna produkcja śliny jest częstym, jednak zwykle pomijanym nie tylko przez lekarzy, ale również przez pacjentów objawem. U osoby z refluksem żołądkowo-przełykowym kwaśny sok żołądkowy przedostaje się do przełyku, podrażniając jego błonę śluzową. Jest to czynnik, który nasila produkcję śliny w jamie ustnej. Jej nadmiar jest połykany i przedostaje się do żołądka, gdzie miesza się z jego kwaśnymi sokami. Może wywołać charakterystyczne dla refluksu odbijanie treścią o gorzkim, cierpkim i czasem metalicznym posmaku. Objaw ten skutecznie łagodzi odpowiednie leczenie samego refluksu żołądkowo-przełykowego. 

Reklama

Ból w klatce piersiowej a refluks

Ból w klatce piersiowej jest jednym z najczęściej opisywanych objawów refluksu żołądkowo-przełykowego. Ma on zwykle charakter piekący i jest typowo umiejscowiony po środku klatki piersiowej za mostkiem. Nasila się zwykle po jedzeniu lub podczas leżenia. Ból ten jest bezpośrednim efektem drażniącego działania kwasu żołądkowego na dolny zwieracz przełyku. Bywa on niekiedy mylony z bólem odczuwanym przez chorych w trakcie zawału serca. Jak można odróżnić je od siebie?

W przebiegu refluksu ból w klatce piersiowej często zmienia swoją lokalizację, raz jest odczuwany w klatce piersiowej, a za chwilę w przełyku bądź w jamie ustnej. Z kolei w trakcie zawału ból może promieniować do ramion, pleców, szyi czy żuchwy. Zawałowi często towarzyszą również inne dodatkowe objawy, jak duszność, przyspieszenie oddechu czy silne zaniepokojenie. Jeżeli jednak kiedykolwiek twój ból w klatce piersiowej związany z refluksem nie ustępuje po zażyciu standardowo przyjmowanych leków, jak najszybciej zadzwoń po profesjonalną pomoc. 

Przewlekły kaszel pomimo braku infekcji? To może być refluks

Szacuje się, że u 25 proc. pacjentów przyczyną przewlekłego kaszlu nie są choroby układu oddechowego, a właśnie refluks żołądkowo-przełykowy. Cechą charakterystyczną kaszlu w refluksie jest to, że pojawia się głównie w nocy, w trakcie leżenia lub po posiłkach. Czasem może być to jedyny występujący objaw objaw - w takiej sytuacji może on być bardzo trudny do wykrycia. Chorzy, którzy ciągle kaszlą pomimo braku infekcji, zwykle są zdezorientowani i pełni obaw - podejrzewają nawet raka płuc, bo ton w powszechnym rozumieniu kojarzy się z przewlekłym kaszlem. Często przed uzyskaniem właściwej diagnozy odwiedzają wielu lekarzy, którzy przepisują nietrafione leki, albo po prostu rozkładają ręce. Leki obniżające kwaśność soku żołądkowego, typowo stosowane w leczeniu refluksu, pomagają złagodzić dolegliwości.

Nudności i wymioty a refluks

Nudności i wymioty najczęściej kojarzą nam się z zatruciem pokarmowym, jednak ich przyczyną może być również refluks żołądkowo-przełykowy. Podrażnienie przełyku przez kwaśną treść żołądkową może wywoływać uporczywy kaszel i gorzki posmak w ustach, które czasem doprowadzają do nudności, a nawet wymiotów. Dobrą wiadomością jest fakt, że te przykre dolegliwości zazwyczaj ustępują po odpowiednim leczeniu refluksu.

Problemy z zębami jako efekt refluksu

Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że refluks żołądkowo-przełykowy może wywoływać poważne problemy z zębami. Kwas przedostający się do jamy ustnej może trwale uszkodzić szkliwo, czyli tkankę pokrywającą zęby, która nadaje im niezwykłą trwałość. Daje to bardzo uciążliwe objawy - zwiększa wrażliwość zębów na zimne i gorące napoje, może prowadzić do żółtawego przebarwienia zębów, zwiększa ryzyko próchnicy, a w ekstremalnych przypadkach także ich utraty. Dlatego osoby cierpiące na refluks powinny przynajmniej dwa razy w roku kontrolować stan swojego uzębienia u dentysty.


Nieświeży oddech jako objaw refluksu

Refluks żołądkowo-przełykowy może być również przyczyną nieświeżego oddechu. Treść żołądkowa, przedostająca się przez osłabiony zwieracz przełyku do jamy ustnej może zawierać m.in. niestrawione resztki pokarmowe o nieprzyjemnym zapachu. Sprawia to, że nawet po minięciu uporczywego pieczenia czy zgagi, brzydki oddech czy dziwny posmak w ustach mogą utrzymywać się dłużej. Dodatkowym czynnikiem są również wspomniane wcześniej problemy z zębami związane z refluksem, przede wszystkim ich próchnica.

Globus, czyli uczucie "guli" w gardle to także może być refluks

Globus jest medyczną nazwą na uczucie ciała obcego, przeszkody, czy też mówiąc potocznie “guli" w gardle. Samo w sobie nie jest bolesne, nie wywołuje zaburzeń połykania i zwykle ustępuje podczas jedzenia i picia. Może mu towarzyszyć uczucie ściskania, drapania, czy duszenia. Leczenie refluksu może pomóc złagodzić uporczywe dolegliwości.

CZYTAJ TAKŻE:

Dieta przy refluksie jest kluczowa. Tego nie jedz, a poczujesz się lepiej 

Masz refluks? Jak sobie poradzić domowymi sposobami

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL