Reklama

Spondyloza lędźwiowa - przyczyny, objawy, leczenie

Spondyloza- to zmiany zwyrodnieniowe krążków międzykręgowych. Choroba szczególnie uaktywnia się u osób po czterdziestce.

Spondyloza lędźwiowa dotyczy lędźwiowego odcinka kręgosłupa, ale niestety dolegliwości bólowe promieniują również do innych części ciała.

Spondyloza lędźwiowa - przyczyny

Spondyloza jest spowodowana zwyrodnieniami w obrębie krążków międzykręgowych (dysków). Ulegają one powolnemu zużywaniu i z wiekiem ich struktura traci sprężystość, twardnieją i dodatkowo ulegają skurczeniu. 

Ich rola amortyzacyjna dla trzonów kręgów zostaje ograniczona i w rezultacie może doprowadzić do powstawania przerostów i osteofitów. Jako profilaktykę poleca się umiarkowaną aktywność fizyczną wzmacniającą mięśnie.

Reklama

Spondyloza lędźwiowa - objawy

Pierwszymi objawami są pojawiające się bóle. Spondyloza odcinka lędźwiowego charakteryzuje się szczególnie bólem w okolicach lędźwiowych, ale również bólami korzeniowymi. Pojawia się także chromanie neurogenne, czyli bóle występujące w pozycji pionowej po przejściu określonego dystansu.

Pozostałe objawy:

- bóle głowy,

- bóle barku promieniujące wzdłuż ramion

- osłabienie mięśni kończyn

- osłabienia czucia w kończynach dolnych

- niedowład kończyn

- parestezje.

Spondyloza lędźwiowa - leczenie

Podstawowe leczenie spondylozy polega na działaniach zachowawczych. Stosuje się leki przeciwbólowe oraz ćwiczenia w ramach fizjoterapii. Ulgę pacjentowi mogą też przynieść specjalne masaże. 

Pacjentom z nadwagą zaleca się zrzucenie zbędnych kilogramów. W niektórych przypadkach, gdy wystąpią powikłania, konieczna jest operacja chirurgiczna.

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL