Spondyloza lędźwiowa - przyczyny, objawy, leczenie
Spondyloza- to zmiany zwyrodnieniowe krążków międzykręgowych. Choroba szczególnie uaktywnia się u osób po czterdziestce.
Spondyloza lędźwiowa dotyczy lędźwiowego odcinka kręgosłupa, ale niestety dolegliwości bólowe promieniują również do innych części ciała.
Spondyloza jest spowodowana zwyrodnieniami w obrębie krążków międzykręgowych (dysków). Ulegają one powolnemu zużywaniu i z wiekiem ich struktura traci sprężystość, twardnieją i dodatkowo ulegają skurczeniu.
Ich rola amortyzacyjna dla trzonów kręgów zostaje ograniczona i w rezultacie może doprowadzić do powstawania przerostów i osteofitów. Jako profilaktykę poleca się umiarkowaną aktywność fizyczną wzmacniającą mięśnie.
Pierwszymi objawami są pojawiające się bóle. Spondyloza odcinka lędźwiowego charakteryzuje się szczególnie bólem w okolicach lędźwiowych, ale również bólami korzeniowymi. Pojawia się także chromanie neurogenne, czyli bóle występujące w pozycji pionowej po przejściu określonego dystansu.
- bóle głowy,
- bóle barku promieniujące wzdłuż ramion
- osłabienie mięśni kończyn
- osłabienia czucia w kończynach dolnych
- niedowład kończyn
- parestezje.
Podstawowe leczenie spondylozy polega na działaniach zachowawczych. Stosuje się leki przeciwbólowe oraz ćwiczenia w ramach fizjoterapii. Ulgę pacjentowi mogą też przynieść specjalne masaże.
Pacjentom z nadwagą zaleca się zrzucenie zbędnych kilogramów. W niektórych przypadkach, gdy wystąpią powikłania, konieczna jest operacja chirurgiczna.