Niedokrwistość - przyczyny i objawy anemii
Niedokrwistość może mieć wiele przyczyn, może pojawić się w każdym wieku. Nie wolno jej bagatelizować jako następstwa złej diety - zdarza się anemia tak zaawansowana, że zagraża życiu chorego.
Niedokrwistość (anemia) to choroba charakteryzująca się niedoborem erytrocytów (czerwonych krwinek) i hemoglobiny (białka wiążącego tlen) we krwi. Występuje około stu różnych rodzajów niedokrwistości. Najczęściej spotyka się anemię spowodowaną niedoborem żelaza - organizmowi brakuje składników do produkcji czerwonych krwinek. Obok żelaza są to witaminy z grupy B i kwas foliowy.
Na takie rodzaje niedokrwistości cierpią osoby z chorobami układu pokarmowego, często kobiety w ciąży, karmiące, odczuwające efekty obfitych miesiączek. Przyczyną może także być nieprawidłowa dieta (np. przy odchudzaniu), alkohol, niektóre leki.
Dość częsta jest także niedokrwistość z powodu utraty krwi np. po urazach, zabiegach chirurgicznych, krwotokach (szczególnie wewnętrznych trudnych do zlokalizowania). Zaburzenia w pracy szpiku kostnego lub inne, przewlekłe choroby, także wrodzone to kolejne możliwe przyczyny anemii.
Niedokrwistość obok obniżonych wartości parametrów kwi (najważniejsze to stężenie hemoglobiny, ilość czerwonych krwinek, poziom hematokrytu) daje także inne widoczne objawy. Większość z nich wiąże się z niedotlenieniem organizmu i jest charakterystyczna dla różnych rodzajów niedokrwistości:
- bladość skóry i błon śluzowych, podkrążone oczy, łamliwość włosów i paznokci
- osłabienie i zmęczenie
- podatność na infekcje
- wychłodzenie
- zawroty i bóle, głowy, szumy w uszach
- przyspieszona akcja serca.
Niedokrwistość można zauważyć analizując wyniki morfologii krwi - sporo parametrów jest pomocnych przy diagnozowaniu anemii, jednak dopiero dodatkowe badania pozwolą prawidłowo określić jej przyczyny.
Nie wolno bez nadzoru lekarza przyjmować preparatów żelaza, gdyż może to zaburzyć wyniki badań i utrudnić prawidłową diagnozę - niezbędne okazać się mogą konsultacje u specjalisty np. ginekologa, gastroenterologa, hematologa.