Co możemy wyczytać z wartości pulsu?

Mimo że o pulsie słyszał każdy, nie wszyscy wiedzą, jak powinno się go mierzyć, oraz jak intepretować jego wartości. Tymczasem zarówno zbyt niski jak i zbyt wysoki puls utrzymujący się przewlekle, mogą świadczyć o poważnych chorobach i zawsze wymagają poszerzenia diagnostyki. Jakie są normy tętna u zdrowego człowieka, i jak prawidłowo mierzyć puls? Sprawdź.

Co to jest puls?

Puls to popularne, choć nie do końca właściwe medycznie określenie tętna, czyli częstości bicia serca. Puls łatwo wyczuć dotykając tętnicy (zwykle na nadgarstku lub szyi) i licząc uderzenia. Pomiaru dokonuje się zwykle, licząc uderzenia przez 15 sekund, następnie należy pomnożyć uzyskany wynik przez cztery, wtedy otrzymuje się wartość właściwą, czyli ilość uderzeń na minutę. Zaleca się, by pomiaru pulsu dokonywać za pomocą palca wskazującego i środkowego prawej dłoni. 

Reklama

Większość ciśnieniomierzy poza wartością ciśnienia pozwala także na mierzenie tętna. Bardzo istotne jest, by pomiarów dokonywać regularnie i dokładnie zapisywać zmierzone wartości. Wszelkie odchylenia od normy, czyli za wysokie i za niskie tętno wymagają szczegółowej diagnostyki.

Normy tętna - jaki jest prawidłowy puls?

Prawidłowy puls zawiera się w przedziale od 60 do 100 uderzeń na minutę. Warto pamiętać, że te wartości są zmienne w zależności od wieku. U małych dzieci i osób starszych normy pulsu są przesunięte. U niemowląt prawidłowy puls to około 130 uderzeń na minutę, u młodzieży 85 uderzeń na minutę, u dorosłych 70 uderzeń na minutę, natomiast u osób starszych wartości pulsu oscylują w okolicach 60 uderzeń. 

Niski puls jest typowy dla sportowców i osób wyróżniających się dobrą kondycją fizyczną. Podwyższenie pulsu obserwuje się u kobiet w ciąży, dlatego że serce ciężarnej musi pompować zdecydowanie więcej krwi. U przyszłych mam dochodzi do przyspieszenia akcji serca, rozszerzenia naczyń krwionośnych i obniżenia ciśnienia tętniczego.

Za niski puls - co może oznaczać?

Zbyt niski puls (bradykardia), może wynikać z chorób serca bądź układu nerwowego, oraz zażywania niektórych leków - informacja o takim działaniu ubocznym, powinna znajdować się w ulotce dołączonej do preparatu farmakologicznego. 

Osoby borykające się ze zbyt niską wartością pulsu, odczuwają zwykle osłabienie i zawroty głowy. Pamiętaj, że nie należy ignorować bradykardii, nawet gdy ustępuje ona samoistnie, może być objawem choroby i dlatego wymaga konsultacji lekarskiej.

Za wysoki puls, o czym świadczy?

Podwyższenie pulsu można zaobserwować na krótko po spożyciu kawy, zielonej herbaty, napojów energetycznych i alkoholu. Z pewnością zdarzyło ci się odczuć zwiększenie częstości bicia serca w sytuacjach stresujących. Taki stan nazywany jest tachykardią zatokową, która jest fizjologiczną reakcją organizmu na zwiększone zapotrzebowanie metaboliczne. 

Niemniej, jeżeli tachykardia utrzymuje się przez dłuższy czas, należy zgłosić się do lekarza rodzinnego lub kardiologa, aby wykluczyć choroby układu krążenia lub dolegliwości endokrynologiczne.

Jak obniżyć puls?

Jeżeli wysoki puls nie jest objawem patologicznym, można zastosować naturalne metody jego obniżenia. W pierwszej kolejności należy zadbać o prawidłowe nawodnienie i przywrócenie miarowego oddechu. Wskazane są również wszelkie techniki relaksacyjne, a przede wszystkim regularne podejmowanie aktywności fizycznej, co pozwoli na długotrwałe obniżenie wartości tętna. Długotrwałe podwyższenie tętna wymaga zwykle stosowania terapii farmakologicznej.

Puls a ciśnienie krwi

Ciśnienie krwi i puls są ze sobą bezpośrednio związane. Oba te parametry wskazują na stan układu krążenia i kondycję serca. Jeżeli twój ciśnieniomierz wskazuje wartości wysokiego ciśnienie i obniżonego pulsu, może być to sygnałem odwodnienia organizmu. Bardzo często jest to przypadłość osób starszych, ponieważ młody organizm ma większe zdolności kompensacyjne, dlatego lepiej radzi sobie z odwodnieniem. 

Do innych przyczyn podwyższonego pulsu i niskiego ciśnienia, należą: arytmia, niewydolność serca i zawał. 

CZYTAJ TAKŻE:

10 nawyków, które pomogą obniżyć ciśnienie

Jak obniżyć ciśnienie krwi w pięć minut? 

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: puls | tętno | ciśnienie | mierzenie pulsu
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL