Zespół Korsakowa - skutek niedoboru witamin z grupy B

Zespół Korsakowa to rodzaj psychozy, w której przyczyną zaburzeń neurologicznych i psychiatrycznych jest poważny niedobór witamin z grupy B, głównie B1 (tiaminy).

Zespół Korsakowa to rodzaj psychozy, w której przyczyną zaburzeń neurologicznych i psychiatrycznych jest poważny niedobór witamin z grupy B, głównie B1 (tiaminy).

Przyczyny zespołu Korsakowa

Choroba ta występuje głównie u osób przez długi czas nadużywających alkoholu, który ma destrukcyjny wpływ na funkcjonowanie błony śluzowej jelita cienkiego i w konsekwencji upośledza wchłanianie tiaminy. Niedobór tej witaminy może też wystąpić w powikłaniach kiły, u osób zatrutych tlenkiem węgla lub jako konsekwencja długotrwałego odżywiania pozajelitowego.

Tiamina odgrywa istotną rolę w metabolizmie węglowodanów i dostarczaniu mózgowi paliwa - glukozy. Niedobór B1 może prowadzić do nieodwracalnych zmian w mózgu.

Objawy psychozy Korsakowa

Objawy schorzenia, nazywanego niekiedy też zespołem amnestycznym, to przede wszystkim zaburzenia pamięci, zwłaszcza bieżącej. Chory z reguły zachowuje pamięć z okresu sprzed wystąpienia zaburzeń, ma natomiast problem z zapamiętywaniem zdarzeń niedawnych, co - wobec braku akceptacji faktu, że jest chory - próbuje ukryć przez ciągłe konfabulacje. 

Reklama

Pojawia się dezorientacja czasowa i przestrzenna, dochodzi do pogorszenia nastroju, apatii, która w zaawansowanym stadium przeradza się w skrajne otępienie.

Zespół Korsakowa - możliwości leczenia

Zmiany w mózgu, które są przyczyną zaburzeń, mają charakter nieodwracalny. W łagodzeniu objawów choroby i zapobieganiu ich nasileniu stosuje się leczenie farmakologiczne - przede wszystkim suplementację witamin z grupy B. Pomocna może być również terapia psychologiczna.



INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL