Artroskopia u dziecka

​Jeżeli dziecku zdarzy się wypadek uszkadzający staw - nie należy się obawiać, bo możliwe jest przeprowadzenie artroskopii - czyli mało inwazyjnego sposobu leczenia urazów.

​Jeżeli dziecku zdarzy się wypadek uszkadzający staw - nie należy się obawiać, bo możliwe jest przeprowadzenie artroskopii - czyli mało inwazyjnego sposobu leczenia urazów.

Na czym polega artroskopia?

Do kolana wprowadza się przez centymetrowe nacięcie kamerę. Następnie ogląda wszystkie elementy stawu kolanowego. Przez drugie centymetrowe nacięcie wprowadza się narzędzia artroskopowe i dokonuje naprawy uszkodzeń wewnątrz stawu. Operacja w ten sposób przeprowadzona nie wiąże się z dużą raną i długą rekonwalescencją.

Artroskopia - technika

Choć chirurgia artroskopowa zaczęła rozwijać się w latach 20. ubiegłego wieku, to jej rozkwit przyszedł wraz z ewolucją technologiczną w latach 80. Podczas zabiegu artroskopii wprowadza się kamerę o około 6 mm średnicy. Jest ona połączona ze światłowodem, który oświetla wnętrze stawu. 

Reklama

Chirurg zyskuje w ten sposób obraz w wysokiej rozdzielczości, który jeszcze dodatkowo może powiększyć, co pozwala ja bardzo precyzyjnie operowanie nawet niewielkich struktur stawowych.

Artroskopia a zwykła operacja

Oczywiście artroskopia jest mniej inwazyjna, ale pewne warunki muszą zostać spełnione tak, jak w przypadku zwykłej operacji. Sterylny sprzęt i otoczenie, sala operacyjna oraz znieczulenie są niezbędne. 

Co do tego ostatniego, najczęściej zabiegi artroskopowe wykonuje się w znieczuleniu lokalnym. Znieczulenie ogólne stosuje się zawsze w przypadku dzieci oraz w zależności od konieczności - u dorosłych.

Rodzaje artroskopii

W zależności od celu zabiegu artroskopię rozwinięto w trzech kierunkach: diagnostycznym, gdzie bada się staw w celu orzeknięcia rodzaju dolegliwości, resekcyjnym, podczas którego usuwa się ze stawu uszkodzone części, np. strzaskanej łękotki oraz wreszcie w rekonstrukcyjnym, gdzie uszkodzony element stawu zastępuje się nowym.

 

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Popularne