Niemiecki toksykolog: przed kąpielą w miejscu publicznym zrób jedno. Uchronisz siebie i innych

Czym grozi kąpiel w basenie, morzu lub jeziorze? Niemiecki toksykolog Thomas Schupp, ostrzega na łamach gazety "Die Welt" przed zagrożeniami, jakie czyhają na osoby pływające w publicznych kąpieliskach. Od zakażeń bakteriami, aż po toksyczne kąpiele w wodzie z chlorem i moczem. Tymczasem by się utrzec - wystarczy odrobina rozwagi i tylko jeden nawyk przed kąpielą.

Korzystanie z publicznych kąpielisk może wiązać się z pewnymi zagrożeniami dla zdrowia, głównie związanymi z jakością wody. Specjaliści pogrupowali je ze względu na pochodzenie zagrożenia na: bateryjne, grzybicze, chemiczne i naturalne. 

Kąpieliska publiczne. Zanieczyszczenia bakteryjne

Jeśli woda w kąpielisku jest skażona bakteriami, mogą wystąpić infekcje skóry, biegunki, zapalenie oczu czy zakażenia układu oddechowego. Najczęstszym patogenem wykrywanym w zanieczyszczonych wodach kąpieliskowych jest Escherichia coli (E. coli). 

Zagrożenie podczas kąpieli w morzach i jeziorach stwarzają też przecinkowce. Bakterie te, które występują w słodkiej i słonej wodzie na całym świecie, mogą dostać się do organizmu na przykład przez rany. 

Reklama

W wodzie stojącej, np. w jeziorach, basenach, jacuzzi i gorących źródłach znajdować się może natomiast legionella, wywołująca chorobę zwaną legionellozą. Przeczytaj więcej o tej bakterii i objawach, jakie wywołuje zakażenie. 

Kąpieliska publiczne. Zanieczyszczenia chemiczne

Woda w publicznych kąpieliskach może zawierać różne substancje chemiczne, takie jak chlor lub metale ciężkie, które mogą być toksyczne dla zdrowia. Długotrwałe narażenie na takie substancje może powodować podrażnienia skóry, oczu i dróg oddechowych.

Toksyny naturalne i zagrożenie grzybicze

W niektórych przypadkach woda w kąpieliskach może zawierać naturalne toksyny, takie jak sinice, które mogą wywoływać alergie, podrażnienia skóry i układu oddechowego.

Woda w kąpieliskach, szczególnie w basenach, może być także idealnym środowiskiem do rozwoju grzybów, co może prowadzić do infekcji skóry, np. grzybicy stóp. 

Czytaj także: Jak rozpoznać i leczyć grzybicę (kandydozę) skóry?

Kąpiel w basenie - uwaga na połączenie mocznika i chloru

Zanieczyszczenie wody basenowej moczem jest powszechnym problemem, a szczególnie częste jest w basenach publicznych. Jest to niebezpieczne dla zdrowia i niehigieniczne, nie ze względu na sam mocz, ale na fakt że znajdujące się w ludzkim moczu substancje, mogą wchodzić w reakcję chemiczną z chlorem i innymi środkami dezynfekującymi używanymi w basenach, tworząc toksyczne związki. 

Jak podkreśla Thomas Schupp, niemiecki profesor toksykologii z wydziału inżynierii chemicznej Uniwersytetu Nauk Stosowanych w Münster, w artykule na łamach "Die Welt", problem jest nieunikniony z dwóch powodów. Po pierwsze nie każdy człowiek korzystający z basenu pamięta, by załatwić potrzeby fizjologiczne przed skorzystaniem z kąpieliska. A po drugie - nawet w zwykłym pocie, jaki wydziela każdy ludzki organizm podczas pływania i zabawy w wodzie, znajduje się mocznik, który gdy jest dużo, w połączeniu z chlorem, tworzy toksyczne środowisko. 

Kąpiel w takiej wodzie jest szczególnie niebezpieczna dla osób z osłabioną odpornością, ranami, chorobami skóry czy infekcjami i podrażnieniami śluzówek (np. miejsc intymnych i oczu).

Jak rozpoznać, że w basenie jest mocz?

Oto kilka oznak, które mogą świadczyć o zanieczyszczeniu wody w basenie moczem (i mocznikiem):

  • Intensywny zapach chloru. Obecność moczu w basenie może wywoływać intensywny zapach chloru. Chociaż chlor jest używany do dezynfekcji wody, nadmiar moczu w wodzie może zwiększyć obecność chloramin i nadać wodzie charakterystyczny i nieprzyjemny zapach.
  • Intensywnie niebieska woda. Czasami oddanie moczu w basenie może spowodować, że woda nabierze niebieskiego odcienia - to też efekt chemicznej reakcji chloru z mocznikiem.
  • Podrażnienie oczu po kontakcie z wodą. Mocz zawiera amoniak i inne substancje, które mogą powodować podrażnienie oczu, powodując łzawienie, pieczenie i zaczerwienienie.
  • Podrażnienie skóry po kontakcie z wodą. Zbyt duża ilość moczu w wodzie może również podrażniać skórę, wywołując swędzenie, wysypki lub inne reakcje alergiczne.

Rada profesora Thomasa Schuppa, jaką podzielił się z czytelnikami niemieckiego "Die Welt", brzmi bardzo prosto. Przed każdą kąpielą i po niej należy wziąć prysznic. Tylko tyle i aż tyle. Ta prosta zasada pomoże uchronić siebie i innych. Ponadto korzystając z publicznego basenu zawsze warto chronić oczy okularami do pływania a kostiumy kąpielowe regularnie prać i wymieniać na suche, gdy tylko wyjdziemy z wody. 

CZYTAJ TAKŻE:

Najczęstsze kąpielowe błędy. Tych miejsc zwykle nie domywamy 

Japoński rytuał kąpieli nie służy myciu, ale zdrowiu. Zasady zadziwiają

Oto dlaczego nie można siedzieć na plaży w mokrym kostiumie. Lekarze przestrzegają

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: mocz | legionelloza | bakterie E.coli
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL