Zmniejsza ryzyko chorób serca, alzheimera i raka. W tych przypadkach ostrożnie

Kawa jest niezwykle popularna na całym świecie. Codziennie miliony ludzi rozpoczynają swój dzień od filiżanki tego napoju i nie wyobrażają sobie bez niego poranka. Skoro jest on tak bardzo popularny, to warto wyjaśnić, jakie efekty niesie dla zdrowia organizmu. Czy picie kawy jest zdrowe? ile filiżanek dziennie powinno się jej wypijać? Sprawdźmy.

Kawa dobra na serce i układ krążenia

Przez długi czas wśród specjalistów królował pogląd, że kawa zwiększa ryzyko nadciśnienia tętniczego, chorób serca i układu krążenia. Jednak najnowsze dane wskazują na to, że jej właściwości są zupełnie odwrotne. Jedno z badań przeglądowych opublikowanych w "The Ochsner Journal" w 2023 roku wskazuje, że regularna konsumpcja kawy jest powiązana z mniejszym ryzykiem rozwoju nadciśnienia tętniczego, niewydolności serca czy migotania przedsionków.

Reklama

W przypadku choroby wieńcowej zależność ta jest bardziej skomplikowana - umiarkowana konsumpcja (do trzech kaw dziennie) przyczynia się do zmniejszenia ryzyka jej rozwoju, natomiast większe ilości jej sprzyjają. Warto więc ograniczyć dzienne spożycie kawy do 2-3 filiżanek, aby wyciągnąć z niej nie tylko walory smakowe, ale również korzyści zdrowotne.

Kawa zmniejsza ryzyko alzheimera

Kofeina zawarta w kawie jest stymulantem, dlatego wiele osób pije ją dla zwiększenia energii i koncentracji. Okazuje się jednak, że może ona mieć również inne korzystne dla mózgu właściwości. W pracy Astrid Nehlig, opublikowanej w renomowanym czasopiśmie "Practical Neurology", wskazano, że picie kawy może poprawiać nastrój i zwykle nie prowadzi do uzależnienia. W dodatku kofeina wzmaga efekt przeciwbólowy popularnych leków stosowanych w leczeniu bólu głowy czy migren.

Picie kawy przez całe życie może również wpływać na zapobieganie lub spowolnienie utraty funkcji poznawczych wraz z wiekiem. Dodatkowo istnieją również dane, według których kofeina może też zmniejszać ryzyko udaru mózgu, a także chorób neurodegeneracyjnych, takich jak choroba Alzheimera czy choroba Parkinsona.

Kawa a jelita

Kawa wykazuje również szereg właściwości na przewód pokarmowy. Pobudza perystaltykę jelit, co u niektórych osób objawia się silną potrzebą pójścia do toalety po wypiciu tego napoju. Z tego powodu powinny ją ograniczyć osoby z zespołem jelita drażliwego, ponieważ może ona być przyczyną biegunki. Dodatkowo napar z kawy zawiera kilka substancji o właściwościach prebiotycznych, dobrze wpływających na mikroflorę jelitową.

Z drugiej strony wśród efektów kawy dobrze znane jest działanie zwiększające wydzielanie soku żołądkowego i obniżanie napięcia dolnego zwieracza przełyku. Są to zjawiska, które mogą nasilać objawy refluksu żołądkowo-przełykowego, dlatego osoby z tą przypadłością powinny w jak największym stopniu ograniczyć jej spożywanie.

Kawa rozszerza oskrzela i pomaga oddychać

Czy kawa może mieć dobry wpływ na płuca? Okazuje się, że tak. W publikacji opublikowanej w "The Cochrane database of systematic reviews" czytamy, że kofeina może wykazywać wiele różnorodnych efektów na drogi oddechowe i płuca. Między innymi działa łagodnie rozszerzająco na oskrzela i oskrzeliki, a także zmniejsza wysiłek mięśni oddechowych. Może również zmniejszać częstość występowania ataków astmy o prawie 30 proc.

Co ciekawe, w medycynie od dawna są stosowane leki zawierające związki będące pochodnymi kofeiny. Zalicza się do nich m.in. teofilinę, którą stosuje się głównie w objawowym leczeniu pacjentów z przewlekłą obturacyjną chorobą płuc (POChP) i astmą oskrzelową. 

Kawa zmniejsza ryzyko raka wątroby

Kofeina może mieć korzystny wpływ również na wątrobę. Raport The British Liver Trust z 2016 roku wskazuje, że regularne spożywanie kawy może wiązać się:

  • ze zmniejszeniem ryzyka zachorowania na raka wątrobowokomórkowego, co potwierdzono analizą ok. 1000 publikacji;
  • ze zmniejszeniem ryzyka włóknienia wątroby i rozwoju jej marskości;
  • z opóźnieniem progresji choroby wątroby u niektórych pacjentów.

Nie można jednak zapominać, że pomimo potencjalnej, pomocnej roli kawy w prewencji chorób wątroby do najważniejszych czynników wciąż zalicza się ograniczenie spożywania alkoholu i utrzymywanie prawidłowej masy ciała.

Mieszany wpływ kawy na nerki

Relacja między kawą a zdrowiem nerek jest prawdopodobnie najbardziej skomplikowana w porównaniu do innych narządów. Przez długi czas sądzono, że picie kawy ma szkodliwy wpływ na nerki. Obecnie jednak wiadomo, że wręcz przeciwnie - umiarkowane jej ilości, wypijane regularnie, mogą przyczyniać się do zmniejszenia ryzyka rozwoju chorób tego narządu.

Kawa w niewielkich ilościach jest również akceptowalnym napojem u osób z już rozwiniętymi chorobami nerek, jednak w tej kwestii zawsze warto skonsultować się z lekarzem prowadzącym.

Kawa sprzyja nawrotom trądziku

Okazuje się, że kawa nie jest dobrym rozpoczęciem dnia dla osób zmagających się z problemami skórnymi, w szczególności z trądzikiem. Może ona podnosić poziom kortyzolu we krwi, co sprzyja powstawaniu nowych wyprysków. Ponadto dodatki takie jak mleko czy cukier również sprzyjają pogorszeniu się stanu cery. Z tego powodu osoby z trądzikiem powinny ograniczyć picie kawy do 1-2 filiżanek dziennie, najlepiej czarnej, bez dodatków.

Źródła:

Mendoza M.F., Ralf Martz Sulague, Posas-Mendoza T., Lavie C.J., Impact of Coffee Consumption on Cardiovascular Health, "The Ochsner journal" t. 23 nr 2 (2023), https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC10262944/.

Nehlig A., Effects of coffee/caffeine on brain health and disease: What should I tell my patients?, "Practical Neurology" t. 16 nr 2 (2015), https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/26677204/.

Brown S.R., Cann P.A., Read N.W., Effect of coffee on distal colon function., "Gut" t. 31 nr 4 (1990), https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC1378422/.

Coffee and the Liver [na:] "British Liver Trust", https://britishlivertrust.org.uk/information-and-support/living-with-a-liver-condition/diet-and-liver-disease/coffee-and-the-liver/, 25 września 2023 r., dostęp 18 grudnia 2023 r.

Coffee and Kidney Disease: Is it Safe? [na:] "National Kidney Foundation", https://www.kidney.org/newsletter/coffee-and-kidney-disease, 20 października 2017 r., dostęp 18 grudnia 2023 r.

CZYTAJ TAKŻE:

Tymi dodatkami "podkręcisz" kawę. Nie tylko jej smak, ale i właściwości

Taka kawa to naturalny prebiotyk. Ma mnóstwo cynku i witamin, nie ma kofeiny

Kawa przed śniadaniem: Prosty krok do odchudzania, ale czy na pewno zdrowy?

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: kawa | właściwości kawy | kawa a zdrowie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL