Co skutecznie oczyszcza zatoki? Domowa metoda zmniejszy ból i ułatwi oddech

Zatoki odgrywają bardzo ważną rolę w naszym organizmie - wytwarzają śluz, który oczyszcza wdychane przez nas powietrze. Dzięki nim unikamy wielu zakażeń bakteryjnych i wirusowych. Jednak niekiedy one same ulegają infekcjom, podczas których wydzielają jeszcze większe ilości śluzu. Ten, zalegając w zatokach, powoduje ból i dyskomfort. Jak poradzić sobie z zapchanymi zatokami za pomocą domowych sposobów?

Jak szybko odetkać zatoki?

W domowym zaciszu możemy odetkać zatoki na dwa sposoby. Pierwszym z nich jest inhalacja z wykorzystaniem soli fizjologicznej lub wybranych olejków eterycznych. Zabieg ten polega na wdychaniu wodnego roztworu leków bądź też substancji naturalnych. W tym celu możemy użyć inhalatora lub przygotować miskę z gorącą wodą i wspomnianymi dodatkami. Pochylamy się nad nią, przykrywając tył głowy ręcznikiem, i głęboko oddychamy przez 10 minut. Uważajmy, aby nie być za blisko lustra wody, w przeciwnym razie unosząca się para wodna może poparzyć nam twarz i przewody nosowe.

Reklama

Drugim sposobem na szybkie udrożnienie zatok jest ich płukanie z wykorzystaniem roztworu soli fizjologicznej. Zabieg ten polega na dokładnym przepłukaniu jam zatokowych, dzięki czemu usuwany jest z nich nadmiar śluzu i zanieczyszczeń, prowadzący do infekcji. Może być stosowany podczas łagodzenia skutków zapalenia zatok, jak i profilaktycznie w okresach zwiększonego ryzyka alergii czy też infekcji.

Co rozpuszcza wydzielinę w zatokach?

Gęstą wydzielinę w zatokach rozrzedzają leki mukolityczne, m.in. ambroksol, który w postaci kropel doustnych, syropu czy tabletek jest dostępny bez recepty. Natomiast jako płyn do inhalacji jest już wydawany za zgodą lekarza. Innym lekiem o podobnym działaniu jest bromoheksyna, występująca w postaci kropli i tabletek doustnych oraz syropu. Jednak ta nie wymaga już recepty.

Zalegającą wydzielinę w zatokach rozrzedza również płukanka z soli fizjologicznej. Natomiast, aby otworzyć zatoki i umożliwić spłynięcie śluzu podczas domowej inhalacji, możemy użyć olejków eterycznych: miętowego, kamforowego, eukaliptusowego, majerankowego lub sosnowego. W przypadku zapalenia zatok idealnie sprawdzą się również inhalacje z wykorzystaniem szałwii, lipy, rumianku oraz tymianku

Co na zapchane zatoki? Domowe sposoby

W przypadku zapchanych zatok możemy stosować opisane wcześniej metody, czyli płukanki bądź też inhalacje z wykorzystaniem soli fizjologicznej lub olejków eterycznych. Zabiegi te pomogą pozbyć się zalegającej wydzieliny i złagodzić objawy infekcji zatok. 

Dodatkową ulgę przy infekcji zatok i górnych dróg oddechowych mogą przynieść ciepłe okłady na twarz. Do miski wlewamy ciepłą, ale nie gorącą wodę i zamaczamy w niej ręcznik. Po chwili wyciskamy nadmiar wody z ręcznika, kładziemy na twarz i trzymamy tak przez 10 min. Zabieg ten pozwoli nam się zrelaksować, ciepło rozszerzy naczynia krwionośne, a my poczujemy ulgę od ucisku. 

Czy wasabi jest dobre na zatoki?

Wasabi jest dobre na zatkane zatoki, ponieważ po jego zjedzeniu, za sprawą charakterystycznego ostrego smaku i oczyszczającego efektu, odczuwamy ulgę. Jednak to odczucie po chwili zanika. Ostrość wasabi pochodzi od dużej zawartości lotnego związku - izotiocyjanianu. 

Co prawda, charakteryzują się one właściwościami antybakteryjnymi i przeciwzapalnymi, jednak to nie wystarczy w przypadku zapalenia zatok. Jedzenie wasabi może przynieść chwilową ulgę, ale nie powinno być traktowane jako metoda leczenia infekcji górnych dróg oddechowych. 

CZYTAJ TAKŻE:

Rano bierz nie tylko witaminę D. Już po kilku dniach odczujesz różnicę

Tak objawia się stan zapalny. 10 typowych i nietypowych sygnałów od organizmu

Tych części ciała nie musisz myć codziennie. Szkoda wody, zdrowia i urody

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: chore zatoki | zapalenie zatok | zapalenie zatok sposoby
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL