eRecepta w aplikacji mObywatel 2.0 to dobre wieści dla pacjentów

Szybki i łatwy dostęp do recept czy realizowanie przepisanych leków bez podawania w aptece numeru PESEL – to przykładowe zalety eRecepty w aplikacji mObywatel 2.0. Jak korzystać z tej usługi, jakie korzyści niesie ona dla pacjentów i systemu opieki zdrowotnej?

Prezentacja partnera

Aplikacja mObywatel 2.0 - co się zmieniło?

Stworzona przez polski rząd aplikacja mObywatel jest narzędziem, które ma na celu usprawnienie komunikacji między obywatelami a administracją publiczną i innymi instytucjami, np. bankami. Od początku jej istnienia pobrało ją już ponad 11 mln użytkowników. Od połowy lipca tego roku dostępna jest jej nowa wersja - mObywatel 2.0. Główną zaletą nowej wersji jest możliwość dodania mDowodu, cyfrowego dokumentu, którym potwierdzimy swoją tożsamość niemal wszędzie (prócz wyjazdów zagranicznych i wymiany dowodu osobistego na nowy). Jesteśmy pionierami na tle Europy - Polska jest największym krajem w Unii Europejskiej, który wprowadził cyfrowy dokument tożsamości.

Ale nie tylko mDowód zachęca do pobrania aplikacji. Od października użytkownicy mają możliwość korzystania z nowych funkcji, np. jeżeli kupujemy samochód używany - możemy łatwo i szybko zweryfikować historię pojazdu. Możemy też dowiedzieć się, jaki jest stan powietrza w naszej okolicy. Inna przydatną funkcją jest także możliwość zlokalizowania lokalu wyborczego, w którym będziemy mogli oddać głos w nadchodzących wyborach.

Jedną z usług obsługiwanych przez mObywatela jest także eRecepta, która pozwala na elektroniczne wystawianie i przesyłanie recept lekarskich. Dzięki temu pacjenci mogą uniknąć konieczności fizycznego odwiedzania lekarza w celu uzyskania recepty, szczególnie jeśli leki przyjmują na stałe.

Jak korzystać z eRecepty?

Pierwszym krokiem do korzystania z eRecepty w aplikacji mObywatel 2.0 jest pobranie aplikacji na telefon. Jest ona dostępna zarówno dla użytkowników systemu Android, jak i iOS, co oznacza, że może być używana na większości popularnych urządzeń mobilnych.

Po pobraniu aplikacji należy potwierdzić swoją tożsamość za pomocą profilu zaufanego, bankowości elektronicznej lub e-dowodu. Warto zaznaczyć, że aplikacja mObywatel 2.0 gwarantuje bezpieczeństwo naszych danych poprzez zaawansowane metody uwierzytelniania - w tym trudne do odgadnięcia hasło oraz możliwość logowania PIN-em i biometrią, czyli odblokowywaniem aplikacji przy pomocy odcisku palca lub skanu twarzy.

Gdy już uda nam się poprawnie ją pobrać i się zalogować, a także dodać mDowód, możemy przejść do użytkowania aplikacji. By skorzystać z eRecepty, wymagane jest posiadanie aktywnego Internetowego Konta Pacjenta. Jeśli jeszcze go nie założyliśmy, aplikacja utworzy je przy pierwszym uruchomieniu. Interesujące nas eRecepty znajdziemy w zakładce "Usługi".

Co znajdziemy w eRecepcie?

Za pomocą tego modułu możemy przeglądać, sprawdzać i realizować wszystkie nasze niewykupione do tej pory recepty. Wystarczy podać farmaceucie czterocyfrowy kod lub pokazać do zeskanowania kod QR (ta opcja nie wymaga podawania numeru PESEL). Możemy także przejrzeć listę przepisanych leków i otrzymać informację o statusie realizacji recept. Sprawdzimy też, kto wystawił dokument i od kiedy jest on ważny. Aplikacja umożliwia również pobranie eRecepty na telefon w formacie PDF.

To jednak nie wszystko, możemy również otrzymywać recepty bliskich: podopiecznych oraz osób, które udzieliły nam pełnomocnictwa. By jednak otrzymać dostęp do recept tych osób, musimy podpiąć dziecko pod swoje konto, a od osoby dorosłej - otrzymać upoważnienie. Te formalności załatwia się z poziomu Internetowego Konta Pacjenta.

E-recepta w aplikacji mObywatel 2.0 jest rozwiązaniem, które przynosi wiele korzyści zarówno pacjentom, jak i systemowi opieki zdrowotnej. Przede wszystkim pozwala skrócić kolejki w przychodniach i aptekach. Wystarczy kilka kliknięć w aplikacji, aby wyświetlić receptę i odebrać leki.

Prezentacja partnera

materiały promocyjne

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Strona główna INTERIA.PL