Jak żyć z zespołem jelita drażliwego? Leki, dieta i domowe sposoby

Chociaż zespół jelita drażliwego nie jest chorobą o złym rokowaniu, dolegliwości, z jakimi się wiąże, mogą bardzo istotnie utrudniać codzienne funkcjonowanie. Dlatego też pacjenci z IBS często poszukują informacji na temat sposobów radzenia sobie z tym schorzeniem. Jak uspokoić jelito drażliwe? Sprawdzamy!

Czym jest zespół jelita drażliwego?

Zespół jelita drażliwego (IBS) to przewlekła choroba jelit, która wiąże się z przykrymi dolegliwościami utrudniającymi codzienne funkcjonowanie, do których należą m.in. zmiana rytmu wypróżnień i bóle brzucha. Mimo że naukowcy wciąż nie znają przyczyn tego schorzenia, wiadomo, że u pacjentów cierpiących z powodu IBS występują zaburzenia czynności wydzielniczej i motorycznej jelit, wzmożenie czucia trzewnego, zaburzenia składu mikrobioty jelitowej, a także nieprawidłowości w przekaźnictwie pomiędzy jelitami a mózgiem. Warto wspomnieć, że chociaż funkcja, jaką mózg odgrywa w wywoływaniu zespołu jelita drażliwego, nadal pozostaje nieodgadniona, udało się odkryć, że aż u 70 do 90 proc. chorych występują zaburzenia psychiczne.

Reklama

Jeżeli pacjent przebędzie biegunkę infekcyjną, zwłaszcza o etiologii bakteryjnej, i w wyniku tego wystąpi u niego IBS, mówi się o poinfekcyjnym zespole jelita drażliwego. Co ciekawe, dotyczy on częściej pań, szczególnie tych, które uprzednio zażywały antybiotyki i zmagają się z depresją lub zaburzeniami lękowymi. 

To, jakie leczenie zostanie zastosowane, zależy od rodzaju zespołu jelita drażliwego. Wyróżnia się cztery, w zależności od tego, który z objawów przeważa:

  • IBS z dominującą biegunką (dotyczy aż 1/3 chorych),
  • IBS z dominującymi zaparciami,
  • IBS z naprzemiennymi biegunkami i zaparciami,
  • IBS niespecyficzny oznacza, że pacjenci nie spełniają kryteriów rozpoznania powyższych rodzajów, ale nadal doskwierają im objawy wynikające z choroby.

Jak leczy się zespół jelita drażliwego?

Podstawową zasadą ogólnego leczenia zespołu jelita drażliwego jest właściwa edukacja i uspokojenie chorego, ponieważ nie istnieje generalnie przyjęty schemat terapeutyczny. O ile IBS nie wiąże się z nowotworem, nie zagraża życiu pacjenta, chociaż może być dla niego niezwykle uciążliwy.

W przypadku, gdy nasilenie objawów powiązane jest ze stanem emocjonalnym, warto rozważyć terapię, która pomoże zniwelować stres i zmniejszy odczuwane dolegliwości. Farmakoterapia pełni rolę wyłącznie wspomagającą dla modyfikacji diety i wsparcia psychologicznego (terapii behawioralnej, treningu relaksacyjnego czy hipnoterapii). Postępowanie lecznicze w IBS powinno być zawsze dostosowane do dominującego objawu. 

Lekami najczęściej stosowanymi w leczeniu zespołu jelita drażliwego są:

  • leki rozkurczowe - np. mebeweryna, hioscyna, drotaweryna czy też olejek z mięty pieprzowej. Mogą przynieść ulgę od bólów skurczowych brzucha, a także rozluźniają mięśnie jelit po posiłku;
  • trójpierścieniowe leki przeciwdepresyjne - np. amitryptylina i nortryptylina;
  • leki przeciw biegunce - takie jak loperamid, rifaksymina i eluksadolina. Hamują aktywność jelit, zagęszczają konsystencję stolca, a także zmniejszają częstotliwość biegunek;
  • leki przeciw zaparciom - np. makrogole, lubiproston i inaklotyd. W przypadku zaparć sprawdza się także przyjmowanie wraz z płynami rozpuszczalnego błonnika.

Dieta w zespole jelita drażliwego

Osoby chorujące na zespół jelita drażliwego powinny zwracać szczególną uwagę na swoją dietę. Posiłki muszą być spożywane regularnie i w wolnym tempie. 

Do produktów, których należy unikać, zalicza się te bogate w węglowodany złożone (FODMAP, czyli fermentujące oligo-, di- i monosacharydy oraz poliole), które nie rozkładają się w przewodzie pokarmowym, ulegają fermentacji (np. fruktoza zawarta w owocach, laktoza z mleka, sacharoza z tradycyjnego cukru), czy powodują wzdymanie. Należy zrezygnować z picia alkoholu, mocnej kawy i herbaty. 

Wskazane jest natomiast włączenie do diety błonnika, który wykazuje swoje korzystne działanie dopiero po kilku tygodniach. Można go znaleźć w świeżych warzywach i owocach. Pamiętaj jednak, że błonnik nierozpuszczalny, pochodzący głównie ze zbóż, uważany jest za niekorzystny dla chorych, ponieważ może nasilać dolegliwości bólowe. U tych pacjentów, u których poza IBS rozpoznaje się dodatkowo nieceliakalną nadwrażliwością na gluten, konieczne jest jego odstawienie.

Leczenie jelita drażliwego domowymi sposobami

Jeżeli rozpoznano u ciebie zespół jelita drażliwego, warto, byś zaopatrzył swoją domową apteczkę w wymienione zioła: rumianek, miętę pieprzową, melisę, ziele dziurawca. W zmaganiach z biegunkami przydatne są czarne jagody o właściwościach zapierających, a w zaparciach aloes, który dodatkowo łagodzi stany zapalne i podrażnienia jelit. Postaraj się codziennie ćwiczyć, zwłaszcza tak, by wzmocnić kontrolę nad własnym ciałem i stymulować relaksację. 

Jeżeli zauważasz, że pewne pokarmy wzmagają nieprzyjemne objawy, a ich odstawienie powoduje poprawę samopoczucia, odnotuj to i powiedz o tym swojemu lekarzowi. 

CZYTAJ TAKŻE: 

Złogi w jelitach. Jak się ich pozbyć?

Zdrowie mieszka w jelitach. "Ich kondycja wpływa na nasz stan psychiczny"

Jak prawidłowo dbać o jelita?

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL