Dlaczego chlamydia jest groźna?
Coraz wcześniejszy wiek inicjacji seksualnej jest jednym z powodów rozprzestrzeniania się chorób wenerycznych, w tym chlamydii. W samych Stanach Zjednoczonych rejestruje się 3 miliony przypadków chlamydii rocznie. Mówi się o tym, że jedna na dziesięć dorosłych kobiet aktywnych seksualnie jest zarażona bakterią chlamydii. Chlamydia jest groźna dla zarażonej osoby, a równocześnie bardzo trudno jest ją zdiagnozować.
Chlamydia jest chorobą weneryczną wywoływaną przez bakterię o nazwie Chlamydia trachomatis. Zazwyczaj zarażenie się chlamydią następuje drogą płciową, w czasie stosunku seksualnego. W grupie największego ryzyka zarażenia się chlamydią są osoby, które wcześnie rozpoczynają życie seksualne, często zmieniają partnerów i nie używają prezerwatyw.
Noworodek może zostać zarażony podczas porodu, gdy przechodzi przez zainfekowany kanał rodny. Chlamydią można się jednak zarazić również przez dotyk oraz przez kontakt z zanieczyszczonymi przedmiotami, np. z bielizną. Innym źródłem zakażenia może być wizyta w saunie bądź w basenie, jednakże tego typu przypadki są niezwykle rzadkie.
Często zdarza się, że pomimo zarażenia chora osoba nie odczuwa żadnych objawów chlamydii. Jest to spowodowane faktem, iż bakteria ta potrafi przebywać u nosiciela w stanie uśpienia nawet przez kilka lat, dlatego jej diagnozowania jest szczególnie trudne. Najczęstsze objawy zakażenia chlamydią to: zapalenie odbytnicy, cewki moczowej, zapalenie spojówek.
U kobiet charakterystycznymi objawami są upławy, pieczenie podczas oddawania moczu i stosunku, bóle brzucha i pleców, krwawienie międzymiesiączkowe, nudności oraz gorączka. Zarażony chlamydią mężczyzna może doświadczać wypływu ropy lub mlecznej wydzieliny z penisa, bólu lub pieczenia podczas oddawania moczu oraz obrzęku jąder.
Nieleczona chlamydia jest bardzo niebezpieczna. U kobiet może prowadzić do rozprzestrzenienia się bakterii na macicę oraz jajowody, powodując trwałe uszkodzenia narządów układu rozrodczego, co może prowadzić do ciąż pozamacicznych, a nawet do bezpłodności, także w wypadku mężczyzn.
Z powodu braku objawów, chlamydia jest chorobą bardzo trudną do wykrycia. Zaleca się wykonywanie okresowych badań dla osób znajdujących się w grupie podwyższonego ryzyka. Diagnozowanie chlamydii wymaga wykonania kosztownych badań, które wykonuje się w niewielu laboratoriach w naszym kraju.
Leczenie chlamydii polega na podawaniu antybiotyków. Aby mieć pewność, że kuracja jest skuteczna należy ją przeprowadzać u obojga partnerów, ściśle według zaleceń lekarskich. Po zakończeniu kuracji należy powtórzyć badania kontrolne w kierunku chlamydii.