Dlaczego chlamydia jest groźna?

Coraz wcześniejszy wiek inicjacji seksualnej jest jednym z powodów rozprzestrzeniania się chorób wenerycznych, w tym chlamydii. W samych Stanach Zjednoczonych rejestruje się 3 miliony przypadków chlamydii rocznie. Mówi się o tym, że jedna na dziesięć dorosłych kobiet aktywnych seksualnie jest zarażona bakterią chlamydii. Chlamydia jest groźna dla zarażonej osoby, a równocześnie bardzo trudno jest ją zdiagnozować.

Chlamydia jako choroba weneryczna

Chlamydia jest chorobą weneryczną wywoływaną przez bakterię o nazwie Chlamydia trachomatis. Zazwyczaj zarażenie się chlamydią następuje drogą płciową, w czasie stosunku seksualnego. W grupie największego ryzyka zarażenia się chlamydią są osoby, które wcześnie rozpoczynają życie seksualne, często zmieniają partnerów i nie używają prezerwatyw. 

Noworodek może zostać zarażony podczas porodu, gdy przechodzi przez zainfekowany kanał rodny. Chlamydią można się jednak zarazić również przez dotyk oraz przez kontakt z zanieczyszczonymi przedmiotami, np. z bielizną. Innym źródłem zakażenia może być wizyta w saunie bądź w basenie, jednakże tego typu przypadki są niezwykle rzadkie.

Reklama

Objawy chlamydii

Często zdarza się, że pomimo zarażenia chora osoba nie odczuwa żadnych objawów chlamydii. Jest to spowodowane faktem, iż bakteria ta potrafi przebywać u nosiciela w stanie uśpienia nawet przez kilka lat, dlatego jej diagnozowania jest szczególnie trudne. Najczęstsze objawy zakażenia chlamydią to:  zapalenie odbytnicy, cewki moczowej, zapalenie spojówek. 

U kobiet charakterystycznymi objawami są upławy, pieczenie podczas oddawania moczu i stosunku, bóle brzucha i pleców, krwawienie międzymiesiączkowe, nudności  oraz gorączka. Zarażony chlamydią mężczyzna może doświadczać wypływu ropy lub mlecznej wydzieliny z penisa, bólu lub pieczenia podczas oddawania moczu oraz obrzęku jąder.

Dlaczego chlamydia jest groźna?

Nieleczona chlamydia jest bardzo niebezpieczna. U kobiet może prowadzić do rozprzestrzenienia się bakterii na macicę oraz jajowody, powodując trwałe uszkodzenia narządów układu rozrodczego, co może prowadzić do ciąż pozamacicznych, a nawet do bezpłodności, także w wypadku mężczyzn.

Jak zdiagnozować i leczyć chlamydię?

Z powodu braku objawów, chlamydia jest chorobą bardzo trudną do wykrycia. Zaleca się wykonywanie okresowych badań dla osób znajdujących się w grupie podwyższonego ryzyka. Diagnozowanie chlamydii wymaga wykonania kosztownych badań, które wykonuje się  w niewielu laboratoriach w naszym kraju.

Leczenie chlamydii polega na podawaniu antybiotyków. Aby mieć pewność, że kuracja jest skuteczna należy ją przeprowadzać u obojga partnerów, ściśle według zaleceń lekarskich. Po zakończeniu kuracji należy powtórzyć badania kontrolne w kierunku chlamydii.


INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL