[PSYCHOTEST] Jakim typem urlopowicza jesteś? Sprawdź, czy umiesz odpoczywać

Czy wiesz, że ogromny odsetek zawałów serca i udarów mózgu zdarza się na urlopach? Okazuje się, że organizm, który na urlopie zmuszony jest błyskawicznie wyhamować, doświadcza ogromnego stresu. Sam urlop też może dostarczyć nerwów, jeśli narzucisz sobie zbyt szybkie tempo zwiedzania lub imprezowania. Terapeuci i lekarze ostrzegają, że po całorocznej gonitwie nie wystarczy położyć się na leżaku z drinkiem w ręce, by można powiedzieć: "ale odpocząłem". Relaksować się, regenerować i ładować baterie trzeba umieć. Sprawdź, czy wiesz, jak odpoczywać zdrowo i efektywnie, i co mówi o tobie sposób, w jaki urlopujesz.

Wakacyjne hamowanie jak terapia szokowa

Organizm dorosłego człowieka w pierwszych dniach urlopu ma nie lada wyzwanie adaptacyjne, zwłaszcza jeśli wakacje poprzedzał okres wytężonej pracy (wszak pracę trzeba zrobić na zapas, prawda!?) połączonej z intensywnymi przygotowaniami do wyjazdu. Terapia szokowa nie sprzyja tu ani relaksowi, ani zdrowiu, mało tego - może być nawet groźna dla życia. Podobnie jak rozgrzanemu na plaży ciału zagraża szybkie wejście do zimnej wody

Bez wątpienia - odpoczywać trzeba umieć. Jak to zrobić? Pomocne znów będzie porównanie do wchodzenia do chłodnej wody w upalny dzień - należy robić to w sposób zaplanowany i stopniowo, by uniknąć reakcji szokowej. 

Reklama

Jak najlepiej odpoczywać? Nie przesadzać w żadną ze stron

Warto też wiedzieć, że aktywny urlop paradoksalnie pozwala lepiej wypocząć i skuteczniej naładować baterie. Oczywiście, pod warunkiem, że nie przesadzisz w drugą stronę, doprowadzając swój organizm do wyczerpania, a bliskich do kłótni i rozpaczy. Jak się bowiem okazuje, najtrudniejszą, ale i najbardziej pożądaną formą wakacyjnego relaksu jest wyluzować. 

Wypoczywać warto też bezpiecznie i z głową. Bo choć na urlop wyjeżdżamy także dla rozrywki, to nie znaczy, że możemy balować tak, jakby jutra nie było. Wakacje, wbrew pozorom, nie są i nie powinny być czasem dyspensy na niezdrowe jedzenie czy alkohol - są czasem dogadzania sobie, ale w zdrowy sposób. 

Czy umiesz zdrowo odpoczywać na wczasach? Odpowiedz sobie na kilka pytań o to, co cię naprawdę relaksuje, po jakiej formie aktywności czujesz się najlepiej, jakie zajęcia dają ci frajdę i sprzyjają dobremu samopoczuciu. Planując wakacyjny wypoczynek, postaraj się też nie powielać błędów i złych nawyków, które masz przez cały rok. Spróbuj wyłączyć internet w telefonie, odłożyć na bok myśli o pracy, mailach i niezałatwionych sprawach. I wysypiaj się porządnie. 

Zrób nasz prosty psychotest i przekonaj się, czy wypoczywasz efektywnie i zdrowo. Dla ciała i psychiki. 

CZYTAJ TAKŻE:

Brain clean-up - czyli jak oczyścić umysł? 

Dbaj o zdrowie w stylu slow. Pięć sposobów na dobry relaks

Sygnały od ciała, że za mało śpisz. Oblicz swój dług snu

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Strona główna INTERIA.PL