17 mało znanych pozytywów wynikających z ADHD u dorosłych. Same dobre cechy
Z definicji ADHD to zaburzenie neurorozwojowe charakteryzujące się m.in. deficytem uwagi, zapominaniem, impulsywnością i dezorganizacją. Choć dzięki szerzeniu wiedzy o ADHD, wiadomo już może ono dotyczyć także osób dorosłych i nie ogranicza się jedynie do niespokojnego machania nogami i niemożności wysiedzenia w miejscu, to jednak wciąż w powszechnym rozumieniu ADHD kojarzy się raczej negatywnie. Pora i to zmienić. Czy można mówić o typie osobowości ADHD? Z pewnością osoby z deficytem uwagi łączy wiele wspólnych cech. Dziś skupimy się na tych dobrych.
ADHD, czyli Zespół Nadpobudliwości Psychoruchowej z Deficytem Uwagi nie jest chorobą, a zaburzeniem neurorozwojowym. Do niedawna łączono je głównie z dziećmi, jednak zupełnie bezpodstawnie. U dorosłych ADHD objawia się na wiele sposobów i często wygląda inaczej niż u dzieci, jednak wbrew pozorom wcale nie jest rzadkie. Szacuje się, że w Polsce z ADHD - często niezdiagnozowanym - żyje nawet milion dorosłych.
Jak objawia się ADHD u dorosłych? Jednym z głównych symptomów jest trudność w koncentracji na jednej czynności i utrzymaniu uwagi. Osoba z ADHD może mieć problem z dokończeniem zadań i terminowością, zapominać o ważnych obowiązkach lub łatwo rozpraszać się bodźcami z otoczenia. Może to prowadzić do trudności w codziennym życiu, zwłaszcza w nauce i pracy.
Wielu dorosłych z ADHD zmaga się z wewnętrznym niepokojem i poczuciem przebodźcowania. Mówi się o tym różnie - jedni porównują to do nieustannie grającego w głowie radia, inni do wielu otwartych jednocześnie zakładek w przeglądarce internetowej, jeszcze inni mówią o gniewie myśli i męczącej wielowątkowości. Jedno jest pewno - osobom z deficytem uwagi trudno jest się zrelaksować, a odpoczynek często bywa niemożliwy, ponieważ umysł cały czas pracuje na najwyższych obrotach. To może prowadzić do chronicznego zmęczenia i problemów ze snem, ponieważ osoba z ADHD może mieć trudności z "wyłączeniem" mózgu nawet wtedy, gdy jest bardzo zmęczona.
Bywa, że ADHD u dorosłych prowadzi do wahań nastroju, frustracji i niskiej samooceny. Wiele osób zmagających się z tym zaburzeniem przez lata słyszało, że są "leniwe" lub "niezorganizowane", co sprawia, że mogą czuć się niewystarczające lub niezdolne do osiągnięcia sukcesu. W rzeczywistości jednak ADHD sprzyja wielu dobrym, cenionym umiejętnościom i cechom - potrzeba tylko nieco organizacji i strategii, aby w pełni je wykorzystać.
Mimo trudności w koncentracji i "roztrzepaniu", które powoduje ADHD, zaburzenie to nie jest wyłącznie źródłem problemów - to także sposób funkcjonowania, który niesie ze sobą mnóstwo pozytywnych cech. Osoby z ADHD często są niezwykle pomysłowe, pełne pasji i gotowe podejmować ryzyko i działanie tam, gdzie inni tylko stoją i patrzą. Czyni ich to charyzmatycznymi liderami i przedsiębiorcami z wizją. Z odpowiednim wsparciem i zrozumieniem mogą przekształcić swoje wyzwania w atuty i prowadzić pełne, satysfakcjonujące życie.
Przedstawiamy 18 cech typowych dla dorosłych z ADHD, których inni mogą im pozazdrościć.
1. Kreatywność. I nie bez powodu jest ona w tym zestawieniu na pierwszym miejscu. Osoby z ADHD zwykle sto pomysłów na minutę i zwykle są one nieszablonowe. Doskonale potrafią łączyć ze sobą pozornie niepowiązane koncepcje, co pozwala im tworzyć innowacyjne rozwiązania. Cechuje ich myślenie odkrywców i wizjonerów, wykraczanie poza schematy, co pozwala im podejść do problemów w unikalny sposób. Nie dziwi więc fakt, że dorośli z ADHD to często artyści, graficy, projektanci, pisarze czy specjaliści od marketingu.
2. Odporność. Mimo trudności, których przysparza neuroatypowy umysł, "adehadowcy" są twardzi, mają tak zwany silny charakter, potrafią podnosić się po porażkach, szybko adaptować do nowych sytuacji i uczyć się na błędach.
3. Doskonałe umiejętności rozwiązywania problemów. Dzięki szybkiemu myśleniu i zdolności do analizowania wielu aspektów jednocześnie potrafią znajdować skuteczne i często nietypowe rozwiązania.
4. Hiperfokus. Kiedy "adehadowców" coś pasjonuje, oddają się temu bez reszty. Jeśli coś ich pasjonuje, lub jest naprawdę ważne, potrafią skupić się na tym z niezwykłą intensywnością, poświęcając długie godziny na dopracowanie szczegółów. Paradoksalnie cechuje ich zdolność do poświęcania ogromnej ilości uwagi, oddania i miłości czemuś, co ich interesuje. Kiedy coś ich naprawdę wciąga, potrafią całkowicie się temu poświęcić, osiągając spektakularne efekty.
5. Zdolność dostrzegania wzorców w chaosie. Tam, gdzie inni widzą jedynie bałagan, osoby z ADHD dostrzegają powiązania i zależności, które prowadzą do nowych odkryć. Towarzyszy temu umiejętność widzenia szerszej perspektywy i ponadprzeciętne zdolności analityczne. Z łatwością dostrzegają ogólny obraz sytuacji, nie tracąc się w szczegółach.
6. Umiejętności konwersacyjne. Osoby z deficytem uwagi paradoksalnie są świetnymi rozmówcami, często duszami towarzystwa. Mają naturalny dar do prowadzenia rozmów, często są pełne energii, wciągające i potrafią szybko nawiązywać kontakt z innymi. Ponadto cechuje ich umiejętność rozmowy na wiele tematów jednocześnie. Często potrafią przechodzić płynnie między różnymi wątkami, sprawiając, że rozmowy z nimi są dynamiczne i pełne ciekawych myśli.
7. Spontaniczność. Ich gotowość do podejmowania niespodziewanych decyzji i próbowania nowych rzeczy sprawia, że życie z nimi jest pełne niespodzianek i przygód. Z relacji z osobą z ADHD nigdy nie ma nudy.
8. Odwaga. Często nie boją się podejmować ryzyka, dzięki czemu łatwiej angażują się w nowe projekty i nie obawiają się niepowodzeń. Ich zdolność do wychodzenia poza strefę komfortu sprawia, że są gotowi na ekscytujące wyzwania.
9. Lojalność. Dorośli z ADHD są z natury niezwykle oddani osobom, na których im zależy, i często zrobią wszystko, aby wesprzeć bliskich. To wierni towarzysze w związku i przyjaźni.
10. Przedsiębiorczość. Ich umiejętność dostrzegania nowych możliwości i kreatywne podejście do problemów sprawiają, że świetnie odnajdują się w świecie biznesu. Nie brak im pomysłów i energii do działania, choć czasem potrzebują pomocy w optymalizacji swojej pracy i np. prowadzeniu księgowości.
11. Silne poczucie sprawiedliwości. Osoby z ADHD zawsze kroją tort na równe kawałki, w pracy pilnują, by każdy dostał tyle samo dyżurów, a na imprezie - szans na udział w grze lub zabawie. Na samą myśl, że ktoś miałby być pominięty w dzieleniu obowiązków lub przywilejów - czują niepokój. Tym osobom warto powierzać rolę mediatorów, rozjemców, organizatorów.
12. Intuicja. Często polegają na przeczuciach, które pomagają im podejmować trafne decyzje nawet wtedy, gdy nie mają wszystkich informacji.
13. Zdolność dostrzegania ukrytych powiązań. Widzą zależności i relacje, których inni często nie zauważają, co pozwala im lepiej rozumieć skomplikowane kwestie.
14. Ponadprzeciętna empatia. Potrafią wczuć się w emocje innych ludzi, co czyni ich świetnymi przyjaciółmi i partnerami. Gdy mówią - "wiem, jak się czujesz" - mówią prawdę.
15. Głęboka wrażliwość. Choć mogą wydawać się impulsywni, łatwo się irytują i bardzo wyraźnie to pokazują, w rzeczywistości ludzie z ADHD przeżywają emocje bardzo intensywnie i głęboko. To często osoby sentymentalne. Płaczą na filmach, wzruszają się na ślubach, pierwsi biegną do pomocy psom w schronisku, ale też najgłośniej się śmieją i szczerze cieszą z sukcesów.
16. Trafne ocenianie charakteru ludzi. Mają naturalną zdolność do wyczuwania intencji i emocji innych, co pomaga im budować wartościowe relacje. Adehadowcy są też świetnymi psychologami, trenerami czy nauczycielami. Po prostu - znają się na ludziach.
17. Wysoka energia. "Zróbmy to", "Jedźmy tam", "Wchodzę w to". Znasz osobę, która często lub wręcz zawsze tak mówi? Dorośli z ADHD wykazują się niespożytą energią i wyróżniają niepohamowanym dziecięcym wręcz entuzjazmem. Dzięki swojej magnetycznej naturze przyciągającej ludzi i wspomnianym wyżej zdolnościom komunikacyjnym - potrafią tym podejściem zarażać innych i skutecznie motywować ich do działania. Złośliwi dodadzą, że jest to słomiany zapał. Niekoniecznie. Osoba ze zdiagnozowanym i zaopiekowanym (!) ADHD może umiejętnie regulować swoją energię i mierzyć siły na zamiary dużo sprawniej. Z czasem uczy się wykorzystywać swoje mocne strony, a nad tymi gorszymi pracuje. Jak każdy.
Źródło:
Sabine Bernau, "ADHD u dorosłych. Jak ułatwić sobie życie i uspokoić myśli", wyd. Mando, Warszawa 2022
M. Jarema. Psychiatria. Wydawnictwo PZWL Warszawa, wyd. 2, 2016r.
CZYTAJ TAKŻE:
Ich książkę o ADHD przeczytały miliony ludzi na świecie. "Jesteśmy razem dzięki diagnozie"
Są jak marzycielki i wojownicy. "Niewidzialne zaburzenie", które może zrujnować życie
"Godzinami gapiłem się w monitor". Jak osoby w kryzysie radzą sobie w pracy