Depresja to nie tylko smutek. Nietypowe zachowanie może zdradzać chorobę

Depresja najczęściej kojarzona jest z długotrwałym uczuciem smutku, przygnębienia, obniżonym poczuciem własnej wartości czy utratą wcześniejszych zainteresowań. Czasem jednak na pierwszy rzut oka symptomy te mogą nie być widoczne, ponieważ są przykryte przez inne, rzadziej wspominane objawy. W jaki sposób może ujawniać się depresja? Na co zwracać szczególną uwagę? Wyjaśniamy.

Depresja a hiperseksualność

Seks dla wielu osób jest sposobem na pogłębienie więzi emocjonalnej i bliskości z partnerem bądź wyrażenie miłości. Czasem jednak może być wykorzystywany do unikania własnych problemów i uczuć. Niektóre osoby z depresją uciekają w kontakty seksualne, aby odciąć się od trudnych emocji, myśli i przygnębienia. Niekiedy zachowania te są ryzykowne, co wiąże się dodatkowo z ryzykiem zachorowania na choroby przenoszone drogą płciową, m.in. kiłę czy chlamydię. Długotrwałe wykorzystywanie seksu jako sposobu na radzenie sobie z emocjami nierzadko jest także przyczyną uzależnienia.

Reklama

Depresja a nadmierne poczucie humoru

Według znanego powiedzenia śmiech to zdrowie, jednak nie zawsze tak jest. Czasem nadmierne żartowanie może być pewnego rodzaju mechanizmem obronnym, przez który osoba stara się zapomnieć lub umniejszyć swoim cierpieniom. Oczywiście nie oznacza to, że każda osoba z poczuciem humoru choruje na depresję. Warto jednak być czujnym przede wszystkim wtedy, gdy takie zachowania pojawiają się u osoby, która do tej pory nie żartowała zbyt często z jakichkolwiek powodów. Sygnałem ostrzegawczym powinny być też próby żartowania z własnego gorszego samopoczucia, braku chęci do życia, samobójstwa czy śmierci.

Depresja a pracoholizm

Czasem osoby z depresją uciekają w pracoholizm jako sposób na radzenie sobie z trudnymi przeżyciami. Poświęcają pracy całych siebie, staje się ona dla nich głównym i najważniejszym punktem dnia. Wir obowiązków pomaga im nie myśleć i zapomnieć o problemach. Często zostają po godzinach, byle jak najdłużej nie wracać do domu. Bo to właśnie w nim, w wolnym czasie, czarne myśli i przygnębienie atakują na nowo.

Łatwa drażliwość i problemy z kontrolą złości

Depresja zazwyczaj jest kojarzona z uczuciem smutku i przygnębienia. Faktycznie, są to emocje odczuwane przez chorego, jednak nie zawsze osoba smutna musi wyglądać na smutną. Zdarza się, że zamiast tego jest postrzegana przez otoczenie jako drażliwa, humorzasta. Tyczy się to w szczególności tych, którzy nie chcą bądź nie umieją zaakceptować swojej depresji, tego, że mają problem. Budzi to irytację i złość, którą mogą zauważyć również rodzina i znajomi. Może ona znaleźć swoje ujście w wyładowywaniu się na najbliższych bądź przez samookaleczanie się.

Depresja a częstsze upadki

Pacjenci z depresją mogą doświadczać częstszych upadków, potknięć i urazów. Jest to związane z tym, że z powodu choroby zwracają mniejszą uwagę na swoje otoczenie. Warto o tym pamiętać w szczególności u osób starszych z depresją, bo to dla nich upadki są najgroźniejsze i mogą być katastrofalne w skutkach.

Przybieranie na wadze

Osoby z depresją mogą próbować radzić sobie z emocjami również poprzez jedzenie. Wielu podczas epizodu depresyjnego odczuwa większą niż zazwyczaj chęć spożywania czekolady, fast-foodów i innych mało zdrowych produktów. Badanie Natalie Rose z Wydziału Medycyny Uniwersytetu Kalifornijskiego wykazało, że osoby z depresją spożywają miesięcznie ponad 1,5 raza więcej czekolady, niż osoby zdrowe. Niestety może to nieść ze sobą poważne konsekwencje dla zdrowia - sprzyja m.in. nadwadze, otyłości, a także rozwojowi cukrzycy, miażdżycy i innych chorób cywilizacyjnych.

Depresja a zaburzone postrzeganie kolorów

Potocznie zwykło się mówić, że gdy jest się smutnym, widzi się świat w czarnych barwach. Okazuje się, że to powiedzenie ma swoje uzasadnienie w nauce. Niekiedy osoby z depresją wspominają, że odkąd pojawiły się u nich objawy choroby, świat stał się dla nich bardziej szary, a kolory mniej intensywne. Badanie naukowców z Uniwersytetu we Freiburgu wykazało, że depresja znacząco obniża wrażliwość siatkówki oka na bodźce. Z tego powodu w przebiegu choroby może dochodzić do zaburzenia odbierania barw, np. przytłumienia intensywności kolorów. 

Depresja a szukanie pociechy w alkoholu i używkach

Uciekanie w stronę alkoholu i innych używek może być jednym z objawów nieleczonej depresji. Chorzy w ten sposób próbują zapomnieć o trudnych emocjach, odciąć się od swoich myśli i przeżyć. To dla nich sposób radzenia sobie z problemem, który jednak na dłuższą metę krzywdzi zarówno ich, jak i ich bliskich.

Inne nietypowe objawy depresji

Do innych, mniej typowych symptomów depresji można zaliczyć:

  • problemy z dbaniem o higienę;
  • problemy z utrzymaniem porządku w miejscu zamieszkania;
  • trudności z podejmowaniem decyzji, obojętność;
  • kompulsywne zakupy;
  • patologiczne poczucie winy;
  • zaburzenia lękowe, uczucie uogólnionego lęku, przewlekły stres;
  • zmęczenie;
  • bóle ciała, problemy jelitowe, nawracające i częste bóle głowy;
  • spadek libido.

CZYTAJ TAKŻE:

Sześć złych nawyków, które dodają lat. W pół roku postarzejesz się nawet o siedem

Obgryzanie paznokci. Cichy sygnał ukrytych problemów emocjonalnych

Chodzą do szkoły i pracy, a nocami płaczą. Depresja wysokofunkcjonująca jest inna

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: depresja | nietypowe objawy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Popularne