Smutny introwertyk czy dobry słuchacz? Taki typ to nawet 44 proc. Polaków

Melancholik to zamknięty w sobie introwertyk, który nie lubi być w centrum uwagi. Niechętnie podejmuje ryzyko, zamiast tego ceni sobie spokój i poukładane życie. Melancholicy znani są z zamiłowania do sztuki. Odnoszą wiele sukcesów w takich dziedzinach jak literatura czy malarstwo. Gdzie jeszcze odnajdą się melancholicy? Jakimi są ludźmi w pracy?

Melancholik - po czym go poznać?

Szacuje się, że melancholikami może być nawet 44 proc. Polaków i jest to najpowszechniejszy typ temperamentu w naszym kraju. Po czym poznać melancholika? Melancholik, podobnie jak flegmatyk, jest introwertykiem, który stroni od ludzi. Brakuje mu pewności siebie i ma tendencje do pesymistycznego myślenia. Dla większości melancholików szklanka nigdy nie jest do połowy pełna, zawsze jest pusta. 

Melancholikom bardzo często towarzyszy także przekonanie o tym, że są niewystarczający lub zrobili coś w niewłaściwy sposób. Przez zdecydowaną większość czasu są również zamyśleni. Często uważani są za osoby lękliwe, co może mieć związek z niestabilnością emocjonalną, jaka ich cechuje. To m.in. tendencja do depresji, nerwic oraz zaburzeń lękowych. Dla melancholików charakterystyczna jest także łatwość przechodzenia między różnymi - często skrajnymi -  stanami. W jednym momencie mogą być rozbawieni i weseli, by za chwilę znaleźć się na granicy płaczu.

Reklama

Osoby o melancholijnym typie osobowości to ludzie, którzy są wnikliwymi obserwatorami i słuchaczami, dlatego są oddanymi przyjaciółmi, wsłuchującymi się w potrzeby innych. 

Melancholik w pracy - jak z nim współpracować?

Współpraca z melancholikiem zwykle nie jest dużym wyzwaniem. Melancholicy są niekonfliktowi, empatyczni i chętni do ugody. Pracodawcy cenią ich mocne strony - dobre zorganizowanie, perfekcyjność, sumienność w wykonywaniu obowiązków czy determinację. Problemowa może być jedynie ich krytyka. Melancholicy ze względu na niską samoocenę odbierają ją bowiem zbyt personalnie. 

Jaki zawód najlepszy dla melancholika?

Melancholicy nie lubią zmian oraz zajęć, które wymagają podejmowania ryzyka. Badania pokazują, że wiele osób o tym temperamencie wyróżnia się analitycznym umysłem. Z tego powodu melancholicy dobrze odnajdują się w takich zawodach jak: ekonomiści, księgowi czy pracownicy naukowi. Nie bez znaczenia są także zainteresowania melancholików. Wielu z nich to wrażliwi na piękno entuzjaści sztuki, którzy odnoszą sukcesy w takich dziedzinach jak muzyka, malarstwo, fotografia czy literatura.


CZYTAJ TAKŻE:

Za kilka lat depresja będzie najczęściej diagnozowaną chorobą

Te cechy charakteryzują introwertyka
 

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: typy osobowości
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL