Do takich osób inni zawsze lgną. Tę osobowość ma tylko jeden procent ludzi

Każdy z nas jest inny? Owszem, ale przyznasz, że często zdarza ci się pomyśleć, że masz z kimś naprawdę wiele wspólnego, więcej, niż można by się spodziewać. Dzieje się tak dlatego, że choć jest nas tak dużo, to osobowościowo dzielimy się na kilka typów osobowości. Dziś przyjrzymy się temu, który według wskaźnika Myers-Briggs obejmującego 16 typów, jest najrzadszy, bo reprezentuje go zaledwie nieco ponad jeden proc. populacji.

Test Myers-Briggs to kwestionariusz samoopisowy, mający na celu wskazać typ osobowości człowieka. To rozszerzona koncepcja Carla Gustava Junga, autora badań nad preferencjami człowieka w kwestiach ukierunkowywania energii i ładowania akumuatorów, sposobu, w jaki gromadzi informacje i jak podejmuje decyzje. Naukowczynie rozwinęły koncepcję Junga w kwestii hierarchii poszczególnych preferencji w każdym typie osobowości i dodały wymiar opisujący nastawienie do świata zewnętrznego.

Wskaźnik ten obejmuje 16 różnych typów osobowości. Może to wyglądać na skomplikowane, ale tak naprawdę pozwala w dość prosty sposób na określenie każdego z nas i wyjaśnienie podstaw działania naszych osobowości i nazwania ich składowych. Aby zdefiniować, kim jesteśmy wykorzystani tu cztery pary przeciwieństw: introwertyk i ekstrawertyk, intuicja i zmysłowość, myślenie i odczuwanie oraz osądzanie i postrzeganie.

Reklama

Zobrazowane to jest na poniższym schemacie.

Skupmy się na najrzadszej osobowości w kwestionariuszu Myers-Briggs.

Osobowość INFJ (Rzecznik) - czym jest jako całość?

INFJ to ludzie introwertyczni, intuicyjni, czujący i osądzający. Mogą być dość intensywni, zwykle bardzo kreatywni. To osoba złożona z kontrastów. Z jednej strony cicha, ale z silnymi poglądami, w które wierzy i jest w stanie o nie walczyć. Z reguły kieruje się zasadami, a wartość ludzka jest jednym z priorytetów. INFJ balansują na pograniczu umysłu humanistycznego i ścisłego, mają artystyczne dusze i analityczne umysły. INFJ są wymagający i wobec siebie, i wobec innych. Taka osobowość to dla jej posiadacza nie tylko plusy, generuje też problemy. Z uwagi na tendencję do długich rozmyślań i analiz, połączonych z ambicją, INFJ mogą paść ofiarą wypalenia, przemęczenia, problemów zdrowotnych i apatii.

A jeszcze konkretniej? Psychologowie wyróżniają 12 cech, które mogą świadczyć o tym, że jesteś INFJ, czyli Rzecznikiem wg MBTI (Myers-Briggs Type Indicator). Pamiętaj, że to uproszczenie, szczegółowe testy osobowości znajdziesz w Internecie.

1. Wokół ciebie mnóstwo jest osób, które potrzebują pomocy lub opieki

Jeśli jesteś INFJ, to do ciebie ludzie przychodzą po pomoc. Jesteś kimś, na myślą, że mogą polegać i oczywiście ten pogląd nie bierze się z nikąd. Zawsze jesteś dostępny dla innych i bardzo troszczysz się o najbliższych ci ludzi.

2. Masz silne poglądy

Jeśli jesteś INFJ, prawdopodobnie jesteś kimś o wyrobionym zdaniu na każdy temat i twoje opinie są mocne. Prawdopodobnie stoisz mocno na ziemi i nie cofniesz się przed obroną rzeczy, które są dla ciebie ważne. Ludzie mogą próbować wpływać na twoją opinię, ale bardzo rzadko udaje im się przekonać cię do zmiany zdania.

3. Nienawidzisz pogawędek bez znaczenia

Jeśli jesteś INFJ, jesteś osobą, która unika tzw. small talków. Chcesz angażować się wyłącznie w rozmowy, które będą głębokie i będą miały znaczenie. Nie chcesz brać udziału w bezsensownej twoim zdaniem paplaninie.

4. Jesteś bardzo empatyczny i troszczysz się nawet o tych, którzy cię skrzywdzili

Jeśli jesteś INFJ, jesteś kimś, kto głęboko troszczy się o innych. Jesteś bardzo empatyczny i zawsze myślisz o dobru innych ludzi. Kiedy ktoś ma problem, błyskawicznie to wychwytujesz i wyciągasz pomocną dłoń.

5. Jesteś w stanie cofnąć się i spojrzeć na sprawy z perspektywy

Kiedy coś idzie nie tak, poświęcasz czas na przemyślenie ich na poziomie, którego większość ludzi po prostu nie zrozumie.

6. Angażujesz się na całego, albo wcale

Jeśli jesteś INFJ, jesteś osobą, która jest albo w środku, albo na zewnątrz. Nie wkładasz połowicznego wysiłku w zadania, które stawia przed tobą szef czy życie. Nie pozwolisz też, żeby blisko ciebie była osoba, która ciągnie cię w dół.

7. Chciałbyś, żeby wszyscy byli zadowoleni

Jeśli jesteś INFJ, jesteś osobą, która stara się zbyt mocno. Starasz się zadowolić innych i zbyt poważnie traktujesz krytykę. Kiedy ktoś mówi ci coś negatywnego, to naprawdę cię to przygnębia.

8. Jesteś gotowy na wszystko, byleby poznać prawdę

Jeśli ktoś kłamie lub zauważysz coś, co się tzw. kupy nie trzyma, zrobisz wszystko, aby upewnić się, że sprawy zostaną wyjaśnione. Odkryjesz każdą tajemnicę.

9. Ludzie bez problemu się przed tobą otwierają

Jakby tracili czujność w twoim towarzystwie, nawet jeśli cię nie znają. Chociaż ludzie się temu dziwią, dla ciebie to coś zupełnie normalnego i jesteś do tego przyzwyczajony.

10. Lubisz mieć małą grupę przyjaciół

Jeśli jesteś INFJ, nie lubisz być otoczony przez mnóstwo ludzi. Masz kilku bliskich przyjaciół i to wszystko. Nie zależy ci na tym, aby być duszą towarzystwa czy poznać wszystkich ludzi na świecie.

11. Jesteś prawdziwym introwertykiem

Jeśli jesteś INFJ, prawdopodobnie spędzasz większość czasu w domu lub sam ze sobą. Jesteś prawdziwym introwertykiem i nie zrobisz nic, co jest dla ciebie niewygodne. Wolisz być sam, niż z ludźmi, którzy nie mają dla ciebie znaczenia.

12. Czujesz, że tak naprawdę nie pasujesz

Jeśli jesteś INFJ, prawdopodobnie nie pasujesz do większości grup. Wyróżniasz się na swój sposób i chociaż ludzie uwielbiają przebywać w twoim towarzystwie, tak naprawdę nie można cię włożyć do żadnej szufladki. 

CZYTAJ TAKŻE: 

Tak się objawia ADHD u dorosłych

Siedem oznak, że jesteś w toksycznym związku

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: osobowość | typy osobowości
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL