Nie czekaj z decyzją o psychoterapii. Takie efekty przynoszą sesje z psychologiem
Problemy zdrowia psychicznego do niedawna uchodziły za problem wstydliwy i ukrywany przez osoby, które zmagały się ze skrajnymi stanami emocjonalnymi czy traumami. Dziś społeczeństwo coraz chętniej korzysta z konsultacji ze specjalistą psychiatrii czy psychologii. Rozpoczęcie regularnej psychoterapii jest czasem niezbędne, by uzyskać pożądany efekt, jakim jest równowaga emocjonalna i zdrowie psychiczne – tak samo ważne, jak zdrowie fizyczne.
Psychoterapia to metoda leczenia zaburzeń, schorzeń a także nieprawidłowości, jakie zachodzą w ludzkiej psychice. Psychoterapia może mieć formę indywidualną lub grupową. Spotkania ze specjalistą w zakresie psychoterapii odbywają się bezpośrednio i co bardzo ważne - regularnie.
Psychoterapia jest procesem, który trwa miesiącami, bądź latami, w zależności od problemów, z jakimi pacjent udaje się na terapię.
Terapie prowadzone są w różnych nurtach i charakteryzują się innymi źródłami inspiracji. Oznacza to, że w zależności od typu terapii, jej przebieg będzie odmienny. Wyróżnia się główne nurty psychoterapii:
- terapia poznawczo-behawioralna,
- terapia humanistyczna,
- terapia Gestalt,
- terapia psychodynamiczna,
- terapia systemowa.
Z psychoterapii może skorzystać każda osoba, która zmaga się z problemami natury psychicznej. Na terapię mogą być kierowani pacjenci z gabinetów psychiatrycznych, ale nie tylko.
Do najczęstszych powodów rozpoczynania psychoterapii zalicza się:
- depresję,
- zaburzenia odżywiania,
- zespół stresu pourazowego,
- traumę.
To jednak nie wszystko, ponieważ na psychoterapię zgłosić może się także osoba, która przeżywa trudny emocjonalnie okres w swoim życiu - może być to żałoba, rozwód, problemy rodzicielskie, narażenie na przewlekły stres w życiu prywatnym lub zawodowym.
Chociaż pozornie może wydawać się, że radzimy sobie z problemami życia codziennego, to na szczególną uwagę zasługują niektóre objawy, które zdradzają przeciążenie układu nerwowego, które wymaga wsparcia specjalisty.
Na psychoterapię powinny zdecydować się osoby, które czują, że "tracą grunt pod nogami" i nie czują stabilności emocjonalnej w swoim życiu. Objawami, które sugerują, że potrzebna jest pomoc specjalisty, są:
- zaburzenia snu,
- utrata apetytu lub nadmierny apetyt w odpowiedzi na sytuacje stresowe,
- skłonność do wybuchów złości lub agresji,
- utrata zainteresowań,
- zaburzenia nastroju,
- poczucie bezradności,
- brak umiejętności podejmowania decyzji,
- osłabienie motywacji do pracy i innych aktywności.
Objawy mogą pojawiać się również ze strony układów naszego organizmu: krążenia, pokarmowego czy nerwowego. Zbyt długi okres napięcia nerwowego może prowadzić do nawracających bólów głowy, uczucia kołatania serca, nadmiernego pocenia się. Mogą występować także drżenia mięśniowe oraz bóle stawów bez żadnej uchwytnej przyczyny.
Jeśli decydując się na psychoterapię oczekujesz, że to terapeuta rozwiąże problemy z jakimi się zmagasz - to duży błąd. Należy bowiem wiedzieć, że terapeuta w trakcie sesji nie przedstawi gotowego rozwiązania. Nie w jego kompetencjach leży również podpowiadanie, jaką decyzję podjąć, czy jak się zachować w danej sytuacji.
Psychoterapeuta na pewno jednak, w trakcie rozmowy, nakieruje pacjenta na rozwiązania najlepsze dla niego samego. Proces terapii polega nie tylko na radzeniu sobie z problemami "tu i teraz", ale także na odkrywaniu zaburzeń, których podłożem mogło być nawet dzieciństwo.
Za efekt terapii w dużej mierze odpowiada sam pacjent. Od jego pracy, zaangażowania ale także wewnętrznej chęci i determinacji do zmian, chociaż te mogą przyjść w trakcie całego procesu terapeutycznego, a nie na samym początku.
W rozpoczęciu psychoterapii najważniejsza jest jednak świadomość, że jest ona potrzebna. Sesje, które odbywają się niejako z "przymusu" nie przyniosą zadowalających efektów, bo przede wszystkim to pacjent musi czuć się gotowy na zmiany.
Rozpoczynając psychoterapię, terapeuta jest odpowiedzialny za przedstawienie najważniejszych zasad, jakie będą obowiązywały na sesjach. Oprócz spraw czysto organizacyjnych, terapeuta wyraża także swoje oczekiwania względem pacjenta. Przede wszystkim osoba podejmująca terapię powinna być szczera ze swoim terapeutą, a o swoich przemyśleniach i odczuciach powinna mówić bez wstydu czy zahamowania.
Warto, by ważne decyzje swojego życia - rozstanie, rozpoczęcie nowego związku, zmiana pracy czy przeprowadzka - były konsultowane z psychoterapeutą. Potrafi on bowiem utwierdzić pacjenta (lub nie) w słuszności podejmowanych decyzji, chociaż nie dzieje się to bezpośrednio.
Psychoterapia nie tylko pozwala poradzić sobie z bieżącymi problemami czy traumami, ale pomaga także nauczyć się od nowa, jak radzić sobie ze stresem, trudnymi emocjami, a także jak prawidłowo budować relację z innymi ludźmi i samym sobą.
Skuteczna psychoterapia pozwala przywrócić poczucie własnej wartości, odkryć w sobie motywację do działań i określić cele na najbliższy czas w swoim życiu. Praca ze specjalistą uczy, jak radzić sobie z sytuacjami z życia zawodowego, jak podejmować ważne decyzje życiowe w zgodzie ze sobą i swoimi emocjami.
Osoby po zakończonym procesie często twierdzą, że psychoterapia pozwoliła im się ukształtować, uzyskać kontrolę nad własnym życiem a także nauczyła nazywać swoje emocje i na głos mówić o swoich potrzebach.
CZYTAJ TAKŻE:
Pracoholizm, zakupoholizm, seksoholizm. Komu grożą zachowania kompulsywne?
Choroba afektywna dwubiegunowa - dolegliwość zdolnych i wybitnych
Depresja. Cztery sygnały mówiące, że bliski potrzebuje pomocy