Po tym poznasz flegmatyka. Ma zupełnie inne cechy, niż się spodziewasz

Flegmatycy często opisywani są jako osoby smutne, leniwe i ślamazarne. W rzeczywistości to powolne, lecz pracowite i skrupulatne osoby, które sumiennie wykonują swoje obowiązki a życiowe decyzje podejmują w sposób przemyślany i ostrożny. Zawsze można na nich polegać, nie zaskakują nagłymi zmianami, są wyważone i wierne. Jacy naprawdę są flegmatycy? W jakich zawodach się sprawdzą? Odpowiadamy.

Flegmatyk - ile takich osób jest w Polsce?

Hipokrates, starożytny ojciec medycyny, w swoich badaniach nad naturą człowieka wyróżnił cztery podstawowe typy osobowości, każdy odpowiadający innym wydzielinom organizmu - mającym dominować w danym człowieku. I tak sangwinik to typ z dominantą krwi - towarzyski i szukający przyjemności, choleryk z przewagą żółci jest ambitny i przywódczy, melancholik - analityczny i dosłowny - ma mieć przewagę żółci czarnej, zaś flegmatyk - zrelaksowany i zamyślony - to osoba, u której dominuje śluz. Potocznie mówiąc o kimś, że jest "flegmą", mamy zazwyczaj na myśli cechy pejoratywne - ślamazarność i zbytnią powolność. Ale twórcy tego podziału nie chodziło o to, by wyróżniać typy lepsze i gorsze, ani oceniać ludzi według temperamentu.

Reklama

Warto wiedzieć, że nie ma osób, które prezentowałyby cechy tylko jednego typu - w każdym człowieku znaleźć można cechy wszystkich wyróżnionych przez Hipokratesa temperamentów. Różne cechy rozwijają się w nas na różnych etapach rozwoju emocjonalnego. Flegmatyk to najbardziej spokojny typ temperamentu, całkowite przeciwieństwo porywczego choleryka. Prawdopodobieństwo spotkania takiej osoby na swojej drodze jest spore. Szacuje się bowiem, że flegmatykami może być aż 13 proc. Polaków

Flegmatyk - po czym go rozpoznać?

Co cechuje flegmatyków? Po pierwsze - mała skłonność do ryzyka. Jak pokazują badania, 59 proc. flegmatyków nigdy nie przechodzi przez jezdnię na czerwonym świetle. Z kolei aż 73 proc. z nich nigdy nie uprawiała sportów ekstremalnych.

W kontaktach towarzyskich flegmatyk jest raczej wycofany. Niewiele mówi o sobie i sprawia wrażenie skrytego. Nie zostanie raczej królem imprezy, ponieważ zwykle jest spokojny i nie lubi być w centrum uwagi. Jego nieśmiałość nie ma jednak nic wspólnego z brakiem sympatii do ludzi. Flegmatycy są uprzejmi i chętni do pomocy. Mają małe grono bliskich, jednak gdy znajdą już bratnią duszę, są oddanymi i zaangażowanymi przyjaciółmi.

Flegmatyk w prac i życiu - jak z nim współpracować?

Codzienna współpraca z flegmatykami jest bezproblemowa. To chętne do kompromisów osoby, które trudno wyprowadzić z równowagi. Flegmatycy trzymają się z daleka od konfliktów czy biurowych plotek. Ich zaletą jest także dobra organizacja. Flegmatycy mogą wykonywać swoje obowiązki wolniej niż inni pracownicy, jednak dużo lepiej radzą sobie z presją oraz pracą w stresujących warunkach. 

Ze względu na duży obiektywizm flegmatycy świetnie sprawdzają się w roli mediatorów. Najlepszym zajęciem dla flegmatyka będą spokojne prace wymagające dokładności oraz zadania, które opierają się na schematach i powtarzalnych czynnościach. 

Flegmatycy kiepsko czują się w zarządzaniu, dlatego nie są najlepszymi szefami.  

Temperament flegmatyka czasem jest również jego przekleństwem. Ze względu na problemy w wyrażaniu swojego zdania oraz brak asertywności, tego typu osoby są często zdominowane i wykorzystywane przez "mocniejsze" osobowości.

CZYTAJ TAKŻE: 

Ma złą sławę wybuchowego nerwusa. Ale też cechy, które imponują innym

Pies, a może koty? To, co pierwsze zobaczysz na obrazku, wiele o tobie powie

Kolor oczu a cechy charakteru. Co mówią o nas nasze oczy?

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: typy osobowości | temperament
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL