Na twarzy zauważysz rozwijającą się chorobę. To nie jest efekt zmęczenia

Sina skóra pod oczami jest problemem nie tylko natury estetycznej, ale również wiele mówi o prowadzonym stylu życia. Zbyt mała ilość snu, nieodpowiednia dieta, palenie papierosów a nawet nadmierny stres mogą sprawić, że oczy są podkrążone i wyglądają na zmęczone. Ciemne podkrążenia mogą jednak zwiastować chorobę, zatem jeśli styl życia jest zdrowy i zachowany czas odpoczynku, warto przyjrzeć się im bliżej i tym samym znaleźć przyczynę sińców. O czym mogą świadczyć podkrążone oczy? Odpowiadamy.

Sińce pod oczami - skąd się biorą?

Ciemna skóra pod oczami wynika z faktu, że w tym miejscu jest ona cieńsza, a pod wpływem czynników zewnętrznych może stać się jeszcze cieńsza na skutek odwodnienia czy niedoboru witamin i minerałów. Pod skórą oczu widać wówczas naczynia krwionośne, przez co oczy sprawiają wrażenie zmęczonych i zasinionych.

Jeśli cienie pod oczami nie znikają po wypoczynku oraz uzupełnieniu witamin, a także wprowadzeniu zdrowszej diety, mogą one świadczyć o rozwijającej się chorobie.

Sińce pod oczami a choroby tarczycy

Zmiany wokół oczu mogą pojawić się na skutek zmian hormonalnych, wynikających z zaburzeń pracy tarczycy. Nie tylko niedoczynność, ale również zapalenie tego gruczołu może spowodować zmiany wokół oczu, w tym cienie pod oczami.

Reklama

Sińce pod oczami o podłożu alergicznym

Ciemne obwódki wokół oczu mogą wynikać z przewlekłego przekrwienia błony śluzowej w zatokach przynosowych. Obrzęknięta błona prowadzi do zastoju żylnego, co jest uwidocznione pod cienką skórą wokół oczu, która nie posiada warstwy tkanki tłuszczowej.

Sińce pod oczami efektem odwodnienia

Zbyt mała ilość przyjmowanych płynów prowadzi do odwodnienia. Łożysko naczyniowe, słabo wypełnione, może wywoływać zastoje w krążeniu tym samym uwidaczniając sińce pod oczami. Towarzyszącym objawem odwodnienia jest suchość błon śluzowych w jamie ustnej, ogólne osłabienie, szorstka i przesuszona skóra.

Sińce pod oczami a anemia

Fioletowo-szare cienie pod oczami pojawiają się w przypadku niedokrwistości. Anemia powoduje bladość powłok skórnych, co potęguje uwidocznienie naczyń krwionośnych pod oczami. Dodatkowymi objawami niedokrwistości mogą być bóle i zawroty głowy, zaburzenia koncentracji, ogólne osłabienie organizmu.

Sińce pod oczami jako objaw chorej wątroby

Niewydolność lub zapalenie wątroby kojarzy się przede wszystkim z bólami brzucha oraz zażółceniem powłok skórnych. Nasilenie ciemnych zabarwień pod oczami, bladość skóry a także obrzęki występujące na twarzy również są objawem chorób wątroby.

Nadciśnienie tętnicze wzmaga podkrążenie i opuchliznę oczu

Osoby zmagające się z nadciśnieniem tętniczym mają tendencję do obrzęków, a zastój limfy może objawiać się również pod postacią tzw. worków pod oczami. Przybierają one fioletowo-szary kolor, a dodatkowymi objawami mogą być bóle głowy, przyspieszona akcja serca oraz problemy ze snem.  

Używki sprzyjają sińcom pod oczami

Nikotynizm niekorzystnie wpływa na wygląd skóry, powodując uszkodzenie włókien kolagenowych i elastyny, przez co skóra traci jędrność i staje się cienka oraz szara. Alkoholizm, czyli nadużywanie alkoholu, prowadzi do odwodnienia organizmu, które -jak wspomniano wyżej - prowadzi do zastojów żylnych. Cienie pod oczami mogą zatem świadczyć o uzależnieniu od  powyższych substancji toksycznych. 

Jak pozbyć się sińców pod oczami?

Zazwyczaj ciemne obwódki oczu wynikają z niehigienicznego trybu życia. W niektórych przypadkach wystarczy zadbać o regularny sen, trwający 8 godzin na dobę. Dodatkowo ważne jest, by w diecie znajdowały się świeże warzywa i owoce, bogate w witaminy i minerały. W likwidacji cieni pod oczami pomoże również ograniczenie spędzania czasu przed komputerem i smartfonem.

Jeśli sposoby te są zawodne, należy wykonać podstawowe badania krwi, które potwierdzą lub wykluczą ewentualne problemy zdrowotne.

Z domowych sposób warto zastosować zabiegi kosmetyczne, które obkurczają naczynia krwionośne, zmniejszając ich widoczność i niwelując obrzęki. Dobrym sposobem będzie stosowanie chłodzących kompresów lub aplikacja chłodzącego żelu pod oczy. W aptekach i drogeriach są również specjalne kremy pod oczy, które usprawniają drenaż oraz zapobiegają obrzękom, dzięki zawartej w nich kofeinie.

CZYTAJ TAKŻE:

O czym świadczy "skacząca powieka" i kiedy zgłosić się do lekarza?

Pasożyt często zagnieżdża się w rzęsach. Przykre objawy nasilają się w nocy


INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL