"Skacząca powieka". O czym świadczy? Kiedy zgłosić się do lekarza?

Dziwne drganie powieki pojawia się nagle i z reguły nie robi na nas wrażenia. To najczęściej jednak wyraźny sygnał przemęczenia i długotrwałego wpływu stresu. Rzadziej "skacząca powieka" świadczy o schorzeniach okulistycznych lub poważniejszych zaburzeniach neurologicznych. Kiedy drganie powieki powinno zaniepokoić? Wyjaśniamy!

"Skacząca powieka" - przyczyny

Czym spowodowane jest mimowolne drganie powieki? Otóż dochodzi do niego w wyniku skurczów mięśnia okrężnego oka. To najsilniej rozwinięty mięsień z grupy mięśni otoczenia szpary powiek, składający się z części oczodołowej, powiekowej i łzowej, a odpowiadający za zaciskanie się powieki.

Drga zwykle górna powieka oka, czasem zdarza się, że dochodzi do drgania również dolnej powieki. Skurcze mięśnia okrężnego oka są najczęściej drobne i nieregularne, ale frustrujące. Ustępują samoistnie, zwykle po kilku minutach. To powszechna dolegliwość i przez większość bagatelizowana. Tylko podchodząc w ten sposób do "skaczącej powieki", możemy nie zauważyć, że nagle problem się nasilił. A to może być już objaw poważniejszego schorzenia.

Reklama

Zacznijmy jednak od najczęstszych przyczyn występowania "skaczącej powieki". Zaliczamy do nich:

  • przewlekłe zmęczenie,
  • intensywny wysiłek fizyczny,
  • długotrwały stres,
  • nadmiar kawy i alkoholu,
  • palenie papierosów,
  • niedobór mikroelementów (magnezu, potasu, wapnia, witaminy B1),
  • niepożądane działanie niektórych leków.

Czasem przyczyną "skaczącej powieki" są:

  • długotrwałe wpatrywanie się w ekran telefonu lub komputera (dochodzi do wysychania tzw. filmu łzowego i podrażnienia rogówki),
  • podrażnienie spojówek (np. w przebiegu alergii),
  • inne schorzenia okulistyczne (np. jaskra, zapalenie powiek, zespół suchego oka).

Do jeszcze rzadszych przyczyn występowania "skaczącej powieki" należą:

  • samoistne porażenie nerwu twarzowego (porażenie Bella),
  • połowiczy kurcz twarzy (mimowolny skurcz mięśni występujący po jednej stronie twarzy),
  • stwardnienie rozsiane,
  • zespół Tourette'a (zaburzenie charakteryzuje się występowaniem mimowolnych tików głosowych i ruchowych),
  • dystonia (choroba, która prowadzi do mimowolnego wykonywania nienaturalnych ruchów ciała).

Drganie powieki. Kiedy zgłosić się do lekarza?

Mimowolne drganie powieki powinno nas zaniepokoić, kiedy zdarza się często lub kiedy jest długotrwałe (utrzymuje się około tygodnia i nie ustępuje). Powodem do niepokoju jest też intensywność drgania - zamiast drobnego odczuwamy silniejsze skurcze. Nie bagatelizuj opadania powieki, samoistnego zamykania się oka lub zaciskania się powiek czy ich niedomykania.

Jak to bywa w przypadku schorzeń dotyczących oczu i ich okolic, mogą wystąpić również: zaczerwienie, pieczenie, ból oczu, łzawienie, nietypowa wydzielina, a nawet krwawienie. Może dojść do zaburzeń widzenia lub zaburzenia ostrości widzenia.               

Alarmujące są również drgania lub skurcze w innych częściach ciała (dotyczą one najczęściej innych mięśni twarzy czy szyi). Niekontrolowane tiki twarzy, asymetria, opadanie kącika ust również wymieniane są w kontekście niepokojących objawów, które mogą towarzyszyć drganiu powieki.

Czerwona lampka powinna ci się zaświecić także w momencie, kiedy "skacze" ci powieka, a dodatkowo odczuwasz zawroty głowy. Równolegle mogą też wystąpić zaburzenia czucia.

Mając chociaż jeden z wymienionych wyżej objawów, który występuje wraz z drgającą powieką, powinieneś udać się do lekarza - okulisty lub neurologa.

W przypadku uciążliwych epizodów drgania powieki, kiedy zastosowane leczenie nie przynosi rezultatu, możliwe jest wstrzyknięcie toksyny botulinowej, czyli botoksu, w okolicę powieki. Tego zabiegu nie wykonuje się u dzieci. Za sprawą botoksu - szeroko stosowanego w medycynie estetycznej - dochodzi do porażenia części mięśnia. Efekt uzyskany w przypadku takiego zabiegu utrzymuje się nawet do kilkunastu tygodni. 

"Skacząca powieka". Zalecenia

Ze "skaczącą powieką", jeśli nie stoją za nią poważniejsze schorzenia, można sobie poradzić samemu. Jak?

Jak wspominaliśmy, często do drgań powieki przyczyniają się stres i przemęczenie. Mimowolne drganie powieki to sygnał, że powinniśmy zwolnić i więcej czasu przeznaczyć na odpoczynek i sen.

Zalecane jest również ograniczenie używek - alkoholu i papierosów. Drganie powieki może pojawić się też np. po porannym kubku mocnej, czarnej kawy (miej na uwadze, że kofeina wypłukuje z organizmu cenne związki odżywcze).

Wzbogać swoją dietę o produkty zawierające magnez, potas, wapń i witaminę B1. Magnez znajdziesz np. w orzechach, zbożach, kaszach i warzywach strączkowych. W potas bogate są banany, pomidory, brokuły czy suszone morele. Wapń to z kolei nie tylko mleko, sery i inne przetwory mleczne, ale również chociażby jarmuż, pestki słonecznika, kapusta włoska oraz wędzone ryby. Najlepszym źródłem witaminy B1 są natomiast: chude mięso wieprzowe, pieczywo żytnie, orzechy arachidowe i pistacjowe czy też np. por.

Polecamy również:

Zawroty głowy, zaczerwienione oczy, piasek pod powiekami? Wszystko przez ekrany 

Pięć domowych sposobów na zmęczone oczy

Jak pozbyć się cieni pod oczami?

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: skacząca powieka
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL