Zaburzenia widzenia - objawy i najczęstsze przyczyny

Problem objawiający się jako zaburzenia widzenia może związany być z chorobami wzroku i innymi chorobami ogólnoustrojowymi. Są to zmiany w polu widzenia, czyli w obszarze widzianym przez oko bez poruszania się. Mogą objawiać się różnymi formami.

Zaburzenia widzenia. Objawy

Problemy ze wzrokiem, to nie tylko jego osłabienie, ale też szereg różnych innych stanów utrudniających normalne funkcjonowanie. Do najczęstszych należą:

  • podwójne widzenie,
  • osłabienia ostrości widzenia,
  • mroczki przed oczami,
  • śnieżenie migrenowe (liczne, migające białe kropki),
  • kurza ślepota (gorsza widoczność po zmierzchu i w nocy).

Czytaj także: Czym jest zwyrodnienie plamki żółtej?

Reklama

Przyczyny zaburzeń widzenia


Na zaburzenia widzenia ma często wpływ przemęczenia narządu wzroku. Długotrwała praca przed monitorem komputera, długie czytanie, rysowanie wpływają na jakość widzenia. Jest to jednak objaw przejściowy, którego można się pozbyć, robiąc dodatkowe przerwy przy tego typu zajęciach. 

Z poważniejszych przyczyn trzeba wymienić zapalenie nerwu wzrokowego na tle stwardnienia rozsianego. Nagły spadek ostrości wzroku może być właśnie pierwszym objawem tej choroby, dlatego wymaga natychmiastowej konsultacji okulistycznej. TIA ,czyli napady niedokrwienne mózgu, to kolejny powód pogorszenia się wzroku.

Mikrozatory powodują chwilową ślepotę i dotkliwe mrowienia. Muszą być zdiagnozowane, bo mogą prowadzić do dalszych zmian w organizmie i w następstwie do udaru mózgu.

Cukrzyca jako przyczyna zaburzenia widzenia

Zarówno cukrzyca typu I i typu II może mieć wpływ na narząd wzroku. Nadmierne stężenie cukru we krwi powoduje nieprawidłowości w przemianie materii, które prowadzą do uszkodzeń oka. Przy pierwszym typie cukrzycy mogą pojawić się wylewy do siatkówki. 

Następuje wtedy natychmiastowe zaburzenie widzenia w jednym oku. Cukrzyca typu II degraduje wzrok o wiele wolniej, może trwać to nawet 15 lat. Początkowo zauważalne jest podwójne widzenie i widoczne są kółka tuż przed oczami. 

Pojawiają się też problemy przy czytaniu. W celu ograniczenia takich zmian ważna jest w cukrzycy kontrola okulistyczna.

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: wzrok | choroby oczu
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL