Metabolizm zwalnia, rośnie ryzyko chorób. Po 40. urodzinach te badania rób raz w roku

Przekroczenie granicy 40. urodzin dla wielu z nas oznacza dużą zmianę w podejściu do życia - jesteśmy dojrzalsi, mamy już sporo doświadczeń i opieramy się na nich przy dokonywaniu życiowych wyborów. Czasem przeżywamy "drugą młodość" - nie bez powodu mówi się teraz, że "40 to nowe 20" i często czujemy się młodsi, niż nasi rodzice czy dziadkowie w naszym wieku. Co zrobić, żeby zachować tę młodość dla swojego ciała na dłużej? Dbać o siebie. Jedną z form opieki nad sobą jest profilaktyka - bo lepiej zapobiegać, niż leczyć. Dlatego dzisiaj porozmawiamy o badaniach obowiązkowych po ukończeniu 40. roku życia.

Minimum absolutne - podstawowe badania po czterdziestce

Są badania, które każdy po ukończeniu 40. roku życia powinien wykonywać przynajmniej raz w roku. Badania te wchodzą w program rządowy "Profilaktyka 40 plus", w którym każdemu zarejestrowanemu Polakowi po 40. przysługuje raz do roku pełen pakiet badań profilaktycznych. Dlatego doradzam wykonywanie przynajmniej raz do roku:

  • morfologii krwi obwodowej z rozmazem,
  • OB,
  • lipidogramu,
  • badania ogólnego moczu z osadem moczu.

Morfologia z rozmazem to najbardziej podstawowe badanie, które pomaga wykryć nieprawidłowości w organizmie, manifestujące się zmianami, widocznymi we krwi: w jej wzorze odsetkowym, we właściwościach krwinek i w ich morfologii. Obraz ten uzupełnia OB - odczyn Biernackiego, którego zwiększona wartość zwiastuje przedłużone stany zapalne. Lipidogram (oznaczenie poziomu trójglicerydów i cholesterolu z podziałem na frakcje) powinien na stałe zagościć w corocznych badaniach czterdziestolatków, ze względu na zwiększające się z wiekiem ryzyko chorób sercowo - naczyniowych. Lipidogram pomaga ocenić ryzyko tych chorób i wskazuje na kierunek zmian (na lepsze/ na gorsze) w profilaktyce chorób naczyniowych. 

Reklama

Badanie ogólne moczu z osadem umożliwia przyjrzenie się pracy nerek, a także może pomóc w rozpoznaniu infekcji układu moczowego i umożliwić wstępne rozpoznanie niektórych chorób niezwiązanych bezpośrednio z układem moczowym, np. cukrzycy.

Próby wątrobowe, kreatynina, badania funkcji tarczycy, metabolizm glukozy

Kolejny "poziom" badań, który każdy czterdziestolatek powinien zrobić każdego roku stanowią:

  • próby wątrobowe,
  • badania funkcji tarczycy: TSH, fT3, fT4,
  • kreatynina,
  • glukoza i insulina.

Próby wątrobowe umożliwiają ocenę stanu wątroby, a także ryzyka chorób takich jak marskość wątroby, wirusowe zapalenia wątroby (WZW), cholestaza, alkoholowa choroba wątroby i inne. Badanie kreatyniny zwykle przebiega z automatycznym oznaczeniem eGFR - są to parametry obrazujące pracę nerek i umożliwiające ocenę stopnia filtracji nerkowej. Dzięki badaniu glukozy i insuliny jesteśmy w stanie ocenić gospodarkę glukozową organizmu, a co za tym idzie - możemy określić ryzyko takich dolegliwości/ chorób, jak insulinooporność, stan przedcukrzycowy i cukrzyca. Jest to istotne z punktu widzenia czterdziestolatków chociażby z tego powodu, że ich metabolizm zwalnia i może szwankować, o czym nie będą wiedzieć do czasu wykonania badań, w związku z tym nie będą w stanie zweryfikować swojej diety, np. pod kątem rozwijającej się cukrzycy.

Badania funkcji tarczycy, które obejmują oznaczenie przysadkowego TSH i hormonów tarczycy: fT3 i fT4, powinny być szczególnie ważne dla 40-latek. W grupie 40-50 mamy obecnie dwie frakcje kobiet: jedna z nich, zwykle w późnej "czterdziestce", zaczyna wchodzić w okres okołomenopauzalny, z drugiej strony: obecnie czas, przeznaczony na rodzenie dzieci, często się wydłuża, a coraz więcej kobiet decyduje się na późne macierzyństwo po 40. urodzinach. Dla obu grup kobiet ważne jest utrzymanie pracy tarczycy w ryzach. Z jednej strony zapewnia to powodzenie rozrodu, z drugiej - w okresie menopauzy notuje się duże wahania hormonalne, które mogą prowadzić do rozregulowania pracy tarczycy i chorób tego narządu, dlatego powinniśmy to monitorować.

Badania z puli "Profilaktyka 40 plus"

Dodatkowo, w ramach rządowego programu "Profilaktyka 40 plus", po ukończeniu 40. roku życia przysługują nam następujące badania:

  • poziom kwasu moczowego we krwi,
  • krew utajona w kale - metodą immunochemiczną (iFOBT),
  • pomiar ciśnienia tętniczego,
  • ocena BMI.

Ocena stężenia kwasu moczowego we krwi pozwala na oszacowanie ryzyka dny moczanowej - choroby, w której kryształki kwasu moczowego odkładają się w stawach, uszkadzając je i powodując stan zapalny oraz ból. Zwykle ryzyko tej choroby wzrasta wraz z wiekiem pacjenta, stąd badania po  czterdziestce wydają się bardziej zasadne, niż na przykład po 20-ce. Krew utajona w kale to oznaczenie pozwalające potwierdzić lub wykluczyć obecność niewidocznej gołym okiem krwi w kale. Taka krew świadczy m.in. o wrzodach i nadżerkach żołądka, uszkodzeniach początkowych odcinków przewodu pokarmowego, krwawieniach z przewodu pokarmowego, nowotworach i chorobach zapalnych żołądka i jelit, które - w przypadku niewykonania takiego oznaczenia - inaczej nie zostałyby stwierdzone. To pozornie błahe badanie może nawet ratować życie, np. w przypadku nowotworów żołądka czy krwawień z przewodu pokarmowego.

Zarówno pomiar ciśnienia jak i BMI umożliwiają kontrolę ogólnej kondycji i zdrowia, a także pozwalają ocenić ryzyko nadciśnienia tętniczego - choroby, która - nieleczona - prowadzi do zagrożenia nie tylko zdrowia, ale i życia.

Badania (nie takie znowu) dodatkowe

Osobiście uważam, że zdecydowanie za rzadko wykonujemy oznaczenia niedoborów i żyjemy w kiepskiej kondycji, a nie wiemy, z jakiego powodu. Dlatego uważam, że co roku, przynajmniej raz do roku, powinniśmy oznaczać:

  • witaminę D3,
  • żelazo i ferrytynę,
  • witaminę B12 i kwas foliowy.

Niedobory witaminy D3 są bardzo powszechne w europejskiej populacji, zwłaszcza jesienią, zimą i wczesną wiosną. Żelazo i jego "wewnętrzny magazyn" - ferrytyna pomogą nam ocenić ryzyko nie tylko anemii, ale także mniej znanej dolegliwości: niedoboru żelaza bez anemii, dającej bardzo podobne skutki. Witaminę B12 i kwas foliowy powinniśmy kontrolować wszyscy, zwłaszcza z powodu ich istotności w ocenie przyczyn anemii i z powodu ich roli w funkcjonowaniu układu nerwowego. Co ciekawe, zapasy witaminy B12 wyczerpują się bardzo wolno, w związku z czym niewielu lekarzy naturalnie zleca jej oznaczenie i często musimy zadbać o to sami. Kwas foliowy pełni także istotną funkcję przy planowaniu i w pierwszych etapach ciąży.

Hormony płciowe

Ze względu na upływ czasu i zmiany w naszej biochemii z tym związane, warto oznaczać stężenie hormonów płciowych po 40. roku życia, przynajmniej raz na 2 lata. Dotyczy to zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Do oznaczeń tych należą:

  • estradiol,
  • progesteron,
  • testosteron,
  • LH (zwłaszcza kobiety),
  • FSH (zwłaszcza kobiety).

Równowaga hormonalna w wieku między 45 a 50 lat może powoli się zaburzać, ze względu na bliskość okresu meno- i andropauzy. Z tego powodu warto kontrolować hormony płciowe, dzięki czemu będziemy wiedzieć, na jakim "etapie" naszej dojrzałości płciowej jesteśmy. Z drugiej strony, badanie tych hormonów jest szczególnie ważne dla par, przygotowujących się do późnego rodzicielstwa, podobnie jak badania poziomu hormonów tarczycowych i TSH. W podobny sposób istotne dla kobiet powinno być oznaczenie AMH - hormonu antymulerowskiego, którego odpowiednia ilość świadczy o dużej bądź niskiej rezerwie komórek jajowych.

Kluczowe badania obrazowe po 40-stce

Zastanawiacie się, czy po 40ce to już czas na:

·       kolonoskopię,

·       gastroskopię,

·       badanie gęstości kości,

·       badania obrazowe,

·       badania okulistyczne,

·       badania specjalistyczne?

Odpowiedź zależy od was i waszego lekarza prowadzącego. Dla każdego z nas odpowiedź na to pytanie będzie inna. Na przykład, pierwszą kolonoskopię przesiewową zaleca się wykonać po ukończeniu 50. r.ż., jednakże jeśli Twój krewny pierwszego stopnia miał lub ma raka jelita - już po ukończeniu 40. r.ż. To samo tyczy się obciążenia w wywiadzie np. rakiem żołądka, zaćmą i jaskrą, innymi chorobami dziedzicznymi itd. Dlatego w kwestii innych badań, niejako z puli "dodatkowych", warto rozmawiać z lekarzami.

Badania "z gwiazdką" - każdy powinien je wykonać

Na mojej liście "z gwiazdką" umieszczam badania, które sama wykonałam lub wykonuję regularnie, choć niekoniecznie co roku. Uważam, że dla każdego świadomego człowieka one również wchodzą w skład absolutnego minimum:

  • HbA1C - hemoglobina glikowana, oceniająca gospodarkę glukozową na przestrzeni 3 ostatnich miesięcy
  • antygeny i przeciwciała na różne typy wirusa zapalenia wątroby (WZW), bo nigdy nie wiesz, naprawdę,
  • jeśli masz problemy trawienne/ bóle żołądka/ problemy z jelitami - przeciwciała na Helicobacter pylori, przeciwciała w celiakii, kaprotektynę
  • aTPO i antyTG - rozszerzona diagnostyka tarczycy w kierunku chorób autoimmunologicznych,
  • przeciwciała/ antygen HIV (każdy z nas powinien wykonywać to badanie, przynajmniej raz na kilka lat!).

Zapytacie, skąd wziąć na to wszystko pieniądze? Do końca roku zostało kilka tygodni, aby skorzystać z programu profilaktycznego "40 Plus". Dodatkowo, obecnie lekarze POZ mają szerokie pole do popisu, jeśli chodzi o zlecanie refundowanych badań. Tylko kilka z tych badań, które zawarłam w dzisiejszym artykule będą dla nas płatne, chyba że zleci nam je specjalista w poradni np. neurologicznej lub reumatologicznej.

Źródła:

https://pacjent.gov.pl/program-profilaktyczny/program-profilaktyka-40-plus
https://www.doz.pl/czytelnia/a17067-Jakie_badania_powinna_wykonac_kobieta_po_czterdziestce#8
Solnica B. (red.), Diagnostyka laboratoryjna, PZWL, Warszawa 2023 
Dembińska - Kieć A., Naskalski J. W. (red.), Diagnostyka laboratoryjna z elementami biochemii klinicznej, Urban & Partner, Wrocław 2002.
Wallach J., Interpretacja badań laboratoryjnych, Medipage, Warszawa 2011.

CZYTAJ TAKŻE: 

Są nowe normy ciśnienia krwi. Oto najważniejsze zmiany

Likwidują stan zapalny, niszczą komórki rakowe. Taki poziom limfocytów jest konieczny

Po taki posiłek sięgnij dzień przed badaniami. Masz pewność, że wyjdą dokładne

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: badania | badania laboratoryjne | profilaktyka
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL