Rezonans magnetyczny wciąga metalowe przedmioty. Co jest przeciwwskazaniem do badania?

Z rezonansu magnetycznego korzysta wielu pacjentów, którzy są w trakcie diagnozowania różnych dolegliwości. Każda część ciała może zostać poddana badaniu, jeśli celem jest uwidocznienie zmian w tkankach miękkich wewnątrz ciała. Nie każdy jednak wie, jak działa aparat rezonansu magnetycznego i czego bezwzględnie należy unikać w trakcie badania. To, jak silne jest przyciąganie rezonansu, obrazuje film zamieszczony w sieci, na którym widać, jak przyciągane są niewielkie przedmioty, ale także większe - takie jak krzesło. Dowiedz się więcej, jak działa badanie i co jest przeciwwskazaniem do jego wykonania?

Rezonans magnetyczny - na czym polega badanie?

Rezonans jest popularnym badaniem wykorzystywanym do diagnozowania obrazowego. Aparat MRI to wielki elektromagnes, który generuje pole elektromagnetyczne, działające na elektrony wodoru znajdujące się w ludzkim organizmie. W trakcie badania są one "wzburzane", a kiedy wracają na swoje miejsce, oddają nadmiar energii w postaci fal radiowych, które są przekształcane na obraz ostatecznie widziany w wyniku badania.

Takie działanie na komórki ciała człowieka mogą powodować skutki uboczne badania. U pacjenta po zakończonej procedurze może pojawić się ból głowy, zawroty głowy czy uderzenia gorąca. Chociaż nie zagrażają one bezpośrednio zdrowiu, to warto po skończonym badaniu wstrzymać się z powrotem do domu przez następny kwadrans.

Reklama

Rezonans magnetyczny a metalowe przedmioty

Rezonans magnetyczny, jako, że działa na zasadzie magnesu, może stanowić zagrożenie dla osób, które mają w ciele lub na sobie metalowe elementy. Po włączeniu maszyny przedmioty te zostają od razu przyciągane przez aparat MRI, dlatego tak ważne jest, by pacjent był świadom, czy w przeszłości poddawany był procedurom z wszczepieniem jakiegokolwiek metalowego elementu.

Jak działa przyciąganie rezonansu, można zobaczyć na poniższym filmie.

Przeciwwskazania do rezonansu magnetycznego

Istnieje kilka przeciwwskazań do wykonania badania i każdorazowo są one zaznaczone w ankiecie medycznej, którą pacjent wypełnia przed badaniem. Niezwykle ważne jest, by w ankiecie zaznaczać odpowiedzi zgodne z prawdą, by lekarz mógł ocenić ryzyko związane z przeprowadzeniem badania.

Rezonans jest niemożliwy do wykonania, jeśli pacjent posiada:

  • rozrusznik serca;
  • metaliczne ciało obce w oku (np. opiłków metalu) lub w innej części ciała;
  • neurostymulator,
  • implant ślimakowy;
  • cewnik zawierający metalowe elementy;
  • metalowe klipsy naczyniowe (np. po operacji tętniaka);
  • metalowe implanty zębowe.

Co może się stać w rezonansie magnetycznym?

Niewielkie, metalowe przedmioty, które pacjent posiada przy sobie w trakcie badania, mogą zakłócać jego przebieg, utrudniać obrazowanie przez aparat MRI, przemieszczać się np. w kieszeni pacjenta. O wiele większym niebezpieczeństwem są metalowe elementy wewnątrz ciała pacjenta, które poprzez przyciąganie, mogą uszkodzić tkanki otaczające, stanowić zagrożenie dla zdrowia a nawet życia pacjenta.

Dlatego tak ważne jest, by przed badaniem pacjent pozbył się wszelkich metalowych elementów garderoby, w tym zegarka, biżuterii, czy np. paska do spodni.

CZYTAJ TAKŻE: 

W takich sytuacjach lekarz może odmówić leczenia. Ma do tego prawo

Badanie krwi na NFZ - jak często można je wykonywać?

To badanie wykryje najmniejszą zmianę nowotworową. Czym jest PET?

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: rezonans magnetyczny
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL