Pojawiają się na rękach, nogach i w okolicach oczu. To nietypowy objaw wysokiego cholesterolu
Wysoki cholesterol zazwyczaj nie daje jednoznacznych objawów, jednak jego nadmiar w organizmie prowadzi do rozwoju miażdżycy, która jest główną przyczyną zawałów serca i udarów mózgu. Regularne kontrolowanie jego poziomu jest zatem kluczowe, by w porę zareagować. Istnieją jednak pewne objawy, które mogą świadczyć o tym, że cholesterolu mamy za dużo. Jednym z nich jest niedawno odkryty przez British Heart Foundation.
Cholesterol jest substancją, która jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania organizmu.
Jest niezbędny do prawidłowej budowy błon komórkowych, bierze udział w produkcji m.in. hormonów płciowych, a także odgrywa ważną rolę w produkcji witaminy D. Wspiera także pracę mózgu. To pokazuje, że cholesterol sam w sobie nie jest substancją szkodliwą, a o jego szkodliwości decyduje jego ilość.
Jeśli jest go za dużo, niebezpiecznie odkłada się w narządach i wewnątrz ścian naczyń krwionośnych. Jego nagromadzenie w tętnicach powoduje narastanie blaszki miażdżycowej, a gdy ta pęknie - dochodzi do zawału serca lub udaru mózgu.
Ważne jest zatem jego stałe kontrolowanie oraz profilaktyka - odpowiednia dieta oraz aktywność fizyczna.
Na nietypowy objaw, który może świadczyć o wysokim poziomie cholesterolu, uwag zwrócili naukowcy z British Heart Foundation. Zmiany pojawiające się na skórze rąk, ale też nóg i wokół oczu mogą sugerować, że poziom cholesterolu jest niebezpieczny. O jakie zmiany chodzi?
Guzki lub grudki zlokalizowane w okolicy łokci, nadgarstków, kolan i kostek mogą sugerować, że cholesterol gromadzi się w tkance podskórnej lub na ścięgnach. Pogrubione i bolesne ścięgna Achillesa mogą być sygnałem alarmującym.
Zmiany pojawiają się także wokół oczu - żółte guzki na twarzy (ksantelazmy) to znak, że należy wykonać badania z krwi celem oznaczenia poziom cholesterolu.
Niepokojące objawy wysokiego cholesterolu pojawiają się stosunkowo późno, a najszybszym sposobem rozpoznania hipercholesterolemii są badania krwi.
- Zazwyczaj nie ma żadnych objawów wysokiego poziomu cholesterolu. Jednak nieleczony może prowadzić do zawału serca i udaru mózgu. Często jest to ukryty czynnik ryzyka, co oznacza, że może wystąpić bez naszej wiedzy, dopóki nie będzie za późno. Dlatego tak ważne jest sprawdzanie poziomu cholesterolu - komentują eksperci z British Heart Foundation.
Niepokoić powinny takie objawy, jak:
- bóle w klatce piersiowej,
- bóle i zawroty głowy,
- zimne stopy i dłonie,
- szybsza męczliwość w trakcie wysiłku,
- zmiany skórne,
- bóle kończyn bez żadnej wyraźnej przyczyny.
CZYTAJ TAKŻE:
Zawał groźny nie tylko dla serca. Najnowsze badania nie pozostawiają złudzeń
Są nowe normy ciśnienia krwi. Oto najważniejsze zmiany
Zawał mózgu dotyczy coraz młodszych. Ratunkiem tylko wczesne dotarcie do szpitala