​Schizofrenia: Przyczyny, objawy, leczenie

Słowo schizofrenia oznacza "rozszczepienie umysłu". Według obowiązujących w psychiatrii kryteriów diagnostycznych podstawowym objawem schizofrenii jest rozszczepienie między myśleniem, zachowaniem, emocjami, czego przejawem jest niedostosowanie zachowania czy emocji do sytuacji, w której znalazł się chory


Ze względu na niejednorodny obraz kliniczny, utrwalił się pogląd, że schizofrenia to nie jedno zaburzenie, ale cały ich zespół, więc określa się je zbiorczo jako psychozy schizofreniczne.

Czemu chorujemy na schizofrenię?

Przyczyny zachorowań na schizofrenię nie są znane, wiadomo, że skłonności mogą być dziedziczne, badacze wskazują też na zaburzenia w wydzielaniu neuroprzekaźnika, zwanego dopaminą. Prowadzi się badania także nad czynnikami środowiskowymi oraz powikłaniami po chorobach zakaźnych.

Jak rozpoznać schizofrenię?

Najczęściej objawia się w okresie dojrzewania, choć może się pojawić także w późniejszym wieku. Występuje nagle i gwałtownie, dając objawy jednoznacznie wskazujące na chorobę o naturze psychicznej, potrafi także rozpocząć się potajemnie i trwać w takim uśpieniu bardzo długo. W większości przypadków czynnik zewnętrzny, uraz bądź choroba powodują jej ujawnienie. Objawy są inne u każdego chorego - najczęściej opisuje się ciągłe zmęczenie, urojenia, apatię, omamy, zaburzenia myślenia, postrzegania oraz reagowania, depresję, manię, wycofanie.

Reklama

Leczenie schizofrenii

Schizofrenia to choroba trudna do zdiagnozowania - w razie jakichkolwiek podejrzeń niezbędna jest wizyta u psychiatry. Wstępne postępowanie obejmuje zebranie wszechstronnego wywiadu oraz badanie fizykalne. Chociaż nie istnieją żadne badania laboratoryjne, które mogłyby potwierdzić rozpoznanie schizofrenii, to przeprowadza się różne badania celem wykluczenia innych stanów chorobowych, które mogą dać objawy psychotyczne podobne do tych w schizofrenii.

Terapia schizofrenii opiera się głównie na stosowaniu leków przeciwpsychotycznych, wspieranych psychoterapią. Przy schizofrenii lekoopornej, katatonicznej i w złośliwym zespole neuroleptycznym czasem stosowane są elektrowstrząsy.

KOL


INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL