Niedrożność jelit - czyli skręt kiszek

Niedrożność jelit ze skręceniem często określa się potocznie jako skręt kiszek. Sama niedrożność występuje, gdy treść jelitowa zatrzymuje się w jelitach i nie przesuwa się dalej swobodnie. Przyczyną może być także zatkanie przewodu pokarmowego przez skręcenie się jelita dookoła osi.

Skręt kiszek - zagrożenia

Gdy jelito zostaje zablokowane, treści żołądkowe zaczynają się gromadzić i uciskać. Skręcenie kiszek może dodatkowo uciskać naczynia krwionośne. To zaś prowadzi do niedokrwienia, co w rezultacie często kończy się martwicą jelita.

Objawami są bóle brzucha, które występują okresowo i są intensywne. Charakterystyczne są nudności i wymioty treścią pokarmową oraz treścią jelitową o przykrym zapachu. Pojawia się zatrzymanie gazu i stolca, choć początkowo może pojawić się jeszcze prawidłowe wypróżnienie. W późniejszej fazie choroby dochodzi wzdęcie brzucha

Reklama

Przy każdym podejrzeniu niedrożności należy niezwłocznie udać się do lekarza, bo najprawdopodobniej będzie konieczna interwencja chirurgiczna. Przy dłużej trwającej niedrożności pojawia się częstomocz, zaburzenia układu krążenia, a nawet zaburzenia świadomości.

Skręt kiszek - leczenie

W przypadku typowych objawów świadczących o tym, że to skręt kiszek, nie wolno podawać środków przeczyszczających, które mogłyby wywołać jeszcze większy nacisk na zablokowane jelito. Nie stosuje się też środków przeciwbólowych i gorących okładów na brzuch. Najważniejsze jest, aby jak najszybciej udać się do lekarza. Jeśli podejrzewamy bóle brzucha z przejedzenia, to również nie należy tego bagatelizować, bo mogła zostać wywołana niedrożność.

Interwencja chirurgiczna polega na odblokowaniu jelita poprzez odessanie treści lub usunięcie ciała obcego. Przy skręcie kiszek należy uwolnić pętlę i ewentualnie wykonać plastykę powłok układu pokarmowego. Gdy wystąpi częściowa martwica, należy takie fragmenty wyciąć i zespolić jelita.

Czytaj także: 

Objawy zapalenia wyrostka robaczkowego

Jak zaburzenia pracy jelit wpływają na naszą wagę?

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL