Wyrostek robaczkowy - kiedy da o sobie znać?
Wyrostek robaczkowy prawdopodobnie nie pełni w organizmie żadnej istotnej funkcji. "Słynie" jednak z powodu powszechnego schorzenia - zapalenia wyrostka robaczkowego. Dotyka ono nawet 9 proc. mężczyzn i 7 proc. kobiet. Zapalenie wyrostka objawia się silnym bólem brzucha, któremu towarzyszyć może gorączka lub nudności. Objawów nie należy bagatelizować. Niepodjęcie odpowiedniego leczenia skutkować może bowiem pęknięciem wyrostka i rozlaniem jego treści po jamie brzusznej. To z kolei stan, który może zagrażać życiu pacjenta.
Wyrostek robaczkowy to część przewodu pokarmowego. Charakteryzuje się ślepo zakończoną cewką, która może mieć od 8 do nawet 20 cm. Wyrostek robaczkowy teoretycznie powinien być umiejscowiony w prawym dole biodrowym. Nie jest to jednak twarda reguła, ponieważ bardzo często zdarza się, że występuje on w okolicy miednicy mniejszej czy talerza kości biodrowej, co uważane jest za normalny stan. Nie ma jednak wątpliwości, że sytuacja ta nieco utrudnia rozpoznanie ewentualnych nieprawidłowości. Jak do tej pory nie poznano dokładnej funkcji wyrostka robaczkowego (poza jego rolą w życiu płodowym), dlatego uważa się go za stosunkowo mało istotny organ. Niektóre badania wskazują jednak, że wyrostek robaczkowy może poprawiać pracę układu odpornościowego poprzez wytwarzanie białych krwinek.
Bardzo popularnym schorzeniem związanym z wyrostkiem robaczkowym jest zapalenie wyrostka robaczkowego. Szacuje się, że występuje ono prawie u 9 proc. mężczyzn i prawie 7 proc. kobiet. Zapalenie wyrostka robaczkowego najczęściej dotyka dzieci i młodych dorosłych, którzy nie skończyli jeszcze 40. roku życia.
Główną przyczyną zapalenia wyrostka jest obecność kamieni kałowych, które mogą zatykać ujście wyrostka. Inne przyczyny to:
- guzy i owrzodzenia,
- pasożyty w jelitach,
- rozrost tkanki limfatycznej,
- niestrawione resztki pokarmu.
Zdarza się, że zapalenie wyrostka robaczkowego towarzyszyć może innym schorzeniom. Chodzi przede wszystkim o choroby układu oddechowego i przewodu pokarmowego, np. chorobę Leśniowskiego-Crohna.
Głównym objawem zapalenia wyrostka robaczkowego jest ból brzucha - zazwyczaj w okolicy pępka lub podbrzusza. Może się jednak zdarzyć również ból w innych częściach brzucha, co łączy się z opisaną już kwestią, dotyczącą różnej lokalizacji wyrostka robaczkowego.
Inne objawy zapalenia wyrostka: nudności, wymioty, gorączka, przyspieszone tętno, biegunka i brak apetytu. Warto wiedzieć również, że w przypadku zapalenia wyrostka komfort pacjenta poprawić może położenie się na lewym boku i podkurczenie nóg.
Przede wszystkim należy pamiętać o tym, aby w przypadku podejrzenia zapalenia wyrostka robaczkowego skontaktować się z lekarzem lub pogotowiem ratunkowym. W przypadku niepodjęcia leczenia może bowiem dojść do sytuacji, w której nastąpi pęknięcie wyrostka i rozlanie jego treści po jamie brzusznej. Skutkować to może z kolei zapaleniem otrzewnej, która jest bezpośrednim zagrożeniem życia.
Rozpoznanie zapalenia wyrostka robaczkowego nie zawsze jest proste i oczywiste. Schorzenie bywa mylone m.in. z zapaleniem pęcherzyka żółciowego, kamicą nerkową, endometriozą, zapaleniem dróg moczowych, zapaleniem przydatków czy w końcu ciążą pozamaciczną. Aby wykluczyć opisywane schorzenia, lekarz zlecić może wykonanie USG jamy brzusznej oraz tomografię komputerową, badanie moczu oraz morfologię krwi z CRP.
Zapalenie wyrostka robaczkowego leczy się przede wszystkim chirurgicznie. Operacja polega na usunięciu wyrostka robaczkowego. Zabieg jest bezpieczny, a większość pacjentów szybko dochodzi do zdrowia. Po operacji konieczne może być wdrożenie antybiotyków oraz specjalna dieta. Zazwyczaj opiera się ona na lekkostrawnych produktach, które nie powodują wzdęć. Chodzi przede wszystkim o gotowane mięso, ryż czy warzywa na parze. Ze względu na to, że wyrostek nie pełni żadnej istotnej funkcji w organizmie, jego nieobecność nie jest w żaden sposób odczuwana.
Zobacz także:
Leczysz żołądek miętą? Uważaj!
Była młodszą siostrą, choć metryka wskazywała inaczej