Gastrolog ostrzega: nie korzystaj z toalety z telefonem w ręku. Z dwóch powodów
Popularny gastroenterolog z Instagrama "doctor.sethi" na jednym ze swoich filmów poradnikowych odniósł się do pozornie niegroźnego nawyku korzystania z telefonów i scrollowania internetu podczas korzystania z toalety. Przestrzegł przed długim siedzeniem na sedesie z telefonem w ręku z dwóch powodów. Każdy z nich może być przyczyną rozwinięcia się poważnych problemów z układem pokarmowym. Na jakie kwestie zwrócił uwagę i dlaczego lepiej zostawić telefon za drzwiami toalety? Zobacz.
Wydaje ci się, że z pozoru nieszkodliwe przesiadywanie na telefonie podczas korzystania z toalety to nic złego, że przecież jest to dobry czas na przeglądanie zawartości portali społecznościowych lub nadgonienie newsów, a może nawet czas na odpisywanie na maile? Być może teraz zmienisz zdanie. Przed takim nawykiem przestrzega amerykański gastroenterolog - doktor Saurabh Sethi, znany jako "doctor.sethi".
- Przestań scrollować swój telefon podczas wypróżniania się - zaapelował gastroenterolog na Instagramie. - Wiem że lubisz to robić, a niektórzy z was wręcz nie mogą się przed tym powstrzymać, ale jako lekarz przestrzegam, że może to ci zaszkodzić. Konsekwencję mogą być poważne - powiedział.
Zdaniem lekarza korzystanie z telefonu podczas wypróżniania się niesie dwa potencjalne zagrożenia dla układu pokarmowego. Jakie?
Po pierwsze - wpatrywanie się w ekran smartfona podczas korzystania z toalety przedłuża czas spędzony na sedesie. Jeśli przeglądasz internet na telefonie w trakcie wypróżniania się, możesz - zdaniem lekarza - niepotrzebnie przedłużać i nieświadomie wzmacniać parcie i napięcie na odbyt. Pojawia się wówczas nienaturalny nacisk na tylne partie ciała, a nasz kręgosłup jest nieergonomicznie wygięty. Przesiadywanie na toalecie, to kolejny po pracy siedzącej i złej diecie, czynnik ryzyka wystąpienia żylaków odbytu.
Regularne korzystanie z toalety w ten sposób może powodować hemoroidy, a nawet w skrajnych przypadkach wypadanie odbytnicy.
Warto wiedzieć, że choroby tej części ciała nie od razu dają o sobie znać, a rozwijają się latami. Pierwszymi objawami hemoroidów jest zwykle uporczywe swędzenie i pieczenie okolicy odbytu. Później zwykle pojawia się krew w stolcu oraz ból odczuwany w pozycji siedzącej. Jeżeli borykasz się z podobnymi symptomami, koniecznie dowiedz się, jak leczyć hemoroidy, domowymi sposobami i nie tylko.
Po drugie - korzystanie z toalety z telefonem w ręku stwarza zagrożenie nadkażeniem miejsc intymnych i okolic odbytu. Jak pokazują liczne badania, powierzchnia smartfonów jest często bardziej zabrudzona i pełna bakterii niż powierzchnia desek sedesowych w publicznych toaletach.
Naukowcy twierdzą, że na naszych telefonach znajduje się nawet 10 razy więcej bakterii niż na większości desek sedesowych. Gorzej od telefonów wypadają tylko gąbki do mycia naczyń i myjki ciała, długo niewymieniana pościel oraz klawiatura komputerowa - ale ich nie nosimy non stop przy sobie, a już na pewno nie zabieramy ich do łazienki w okolice WC.
- Jeżeli już musisz korzystać z toalety i jednocześnie scrollować telefon, miej w zasięgu ręki odkażające chusteczki i wytrzyj nimi powierzchnię telefonu - sugeruje lekarz z Instagrama. Stosując się do tej prostej zasady możesz zaoszczędzić sobie i bliskim wielu nieprzyjemności, takich jak: biegunki wirusowe lub bakteryjne, choroby pasożytnicze, wymioty lub zakażenia skórne.
CZYTAJ TAKŻE:
Co piąty Polak jest zakażony tym pasożytem. Też masz objawy?