​Próchnica zębów - przyczyny i leczenie

Próchnica zębów to najczęstsze schorzenie dotykające zęby.

Przyczyny próchnicy

Próchnica jest chorobą zakaźną, za jej powstanie odpowiadają bakterie, które rozkładają cukry z pożywienia i w wyniku tego procesu wytwarzają kwasy. Zakwaszenie (pH poniżej 5,5) przyczynia się do demineralizacji szkliwa, która jest pierwszym etapem próchnicy.

Czynniki sprzyjające rozwojowi próchnicy:

- niewystarczająca higiena jamy ustnej, czyli niedokładne oczyszczanie zębów z resztek zalegających na nich pokarmów,

- złe zwyczaje żywieniowe: jedzenie / picie dużych ilości produktów próchnicotwórczych, które łatwo osadzają się na zębach i fermentują (przede wszystkim cukry, zwłaszcza rafinowane oraz oczyszczone węglowodany, jak biała mąka), a także podjadanie między posiłkami , sprzyjające utrzymywaniu się niskiego pH w jamie ustnej,

Reklama

- podatność zębów na próchnicę - to kwestia bardzo indywidualna; skłonność do próchnicy możemy odziedziczyć w genach,  sprzyja jej niewystarczająca podaż wapnia i fluoru.

Etapy rozwoju próchnicy

W początkowym stadium za zębie pojawia się biała matowa plamka, która stopniowo żółknie, brązowieje, a wreszcie staje się czarna. Nieleczenie ubytków bardzo często prowadzi do zapalenia miazgi (nerwu zęba).

Próchnica - profilaktyka i leczenie

W profilaktyce próchnicy najważniejsze i niewymagające wsparcia dentysty jest ograniczenie  czynników sprzyjających jej rozwojowi, czyli dbanie o właściwe odżywianie i higienę jamy ustnej. 

Niezbędne są też regularne wizyty u stomatologa oraz odpowiednia podaż wapnia i fluoru (z pożywieniem i w postaci fluorków, w które wzbogacane są pasty do zębów czy płyny do płukania ust).

W początkowym etapie  procesy próchnicowe są odwracalne przy zastosowaniu preparatów fluorowych. Próchnica bardziej zaawansowana wymaga interwencji dentystycznej - usunięcia  zmienionych chorobowo tkanek i założenia szczelnego wypełnienia lub nawet skomplikowanego leczenia kanałowego.

 

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: próchnica
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL