Tak objawia się przerost prostaty. Zmianę zauważysz w toalecie
Przerost prostaty to problem ok. połowy mężczyzn w wieku 60 lat i do 90 proc. w wieku powyżej 80 lat. Może prowadzić do szeregu nieprzyjemnych dolegliwości, do których wielu pacjentów niechętnie się przyznaje, a które można skutecznie leczyć. Chociaż zwykle nie wiąże się z poważnym zagrożeniem dla zdrowia, nie należy zwlekać z wizytą u lekarza - objawy nowotworu gruczołu krokowego początkowo są podobne do łagodnego rozrostu prostaty. Jakie są przyczyny powiększenia się stercza? Jak je rozpoznać i nie zaniedbać diagnostyki? Czy przerost prostaty można wyleczyć? Odpowiadamy.
Prostata, nazywana sterczem lub gruczołem krokowym, to narząd stanowiący część męskiego układu rozrodczego. To właśnie on odpowiada za produkcję wydzieliny będącej nośnikiem plemników, która zawiera składniki odżywcze niezbędne dla ich przeżycia. Przez jego wnętrze przebiega cewka moczowa, a sam stercz przypomina wielkością orzech włoski. Zlokalizowany jest w miednicy mniejszej, w pobliżu krocza, pod pęcherzem moczowym, i sąsiaduje z przednią ścianą odbytu.
Na internetowych forach często można spotkać się z zapytaniami "Co robić, gdy mam prostatę?". Warto uściślić, że gruczoł krokowy ma każdy mężczyzna, więc sformułowanie to nie jest poprawne. Użytkownicy, wpisując tego typu frazy, mają na myśli przerost prostaty, czyli jej powiększenie. Zdrowy gruczoł krokowy powinien mieć 4x3 bądź 5x3,5 cm i objętość ok. 25 cm³. Każde odstępstwo od normy wymaga konsultacji z lekarzem.
Łagodny rozrost stercza to problem, który dotyczy ok. połowy mężczyzn powyżej 60. roku życia. Wynika ze zmian hormonalnych, przy czym zwiększonym ryzykiem obarczeni są panowie o nadmiernej masie ciała, podniesionym poziomie cholesterolu i chorujący na nadciśnienie tętnicze.
Jedną z pierwszych dolegliwości związanych z rozrostem prostaty mogą być trudności podczas oddawania moczu. Objawiają się jako: osłabienie lub przerwanie strumienia, nietrzymanie moczu, uczucie niecałkowitego opróżnienia pęcherza i zwiększona częstość infekcji układu moczowego. U niektórych pacjentów dochodzi również do pojawiania się kropel krwi w moczu, częstomoczu i występowania bólu w trakcie stosunku.
Niepodjęcie odpowiedniego leczenia może prowadzić do pogłębiania się zaburzeń w oddawaniu moczu, np. do wyciekania kropli przez cewkę, a nawet całkowitego zatrzymania mikcji. Zdarza się, że skutkuje to: zapaleniem pęcherza, kamicą nerkową lub uszkodzeniem nerek. Dlatego tak istotne jest, by nie ignorować niepokojących dolegliwości i jak najszybciej skonsultować się ze specjalistą. Podczas wizyty lekarz przeprowadza dokładny wywiad z pacjentem, dokonuje badania fizykalnego, a w razie potrzeby zleca również oznaczenie poziomu swoistego antygenu sterczowego (PSA) we krwi i USG.
Przerost gruczołu krokowego zwykle spowodowany jest rozrostem prawidłowych komórek. Jednak w niektórych przypadkach u podłoża opisywanej patologii może leżeć powiększenie komórek zmienionych nowotworowo. Dodatkowo objawy przerostu prostaty i raka są podobne. Z tego powodu mężczyznom, w których rodzinie stwierdzono przypadki nowotworu stercza, sugeruje się wykonywanie regularnych badań już od 40. roku życia. U pozostałych natomiast od ok. 50. roku życia. Wczesne wykrycie choroby daje szansę na całkowite wyleczenie.
O sposobie leczenia przerostu prostaty decyduje lekarz w zależności od stanu klinicznego pacjenta. Jeśli powiększenie jest niewielkie, wystarczająca może okazać się zmiana stylu życia. Polega ona na zaprzestaniu palenia wyrobów tytoniowych i rezygnacji z diety bogatej w nasycone kwasy tłuszczowe. Niewskazane jest również spożywanie znacznych ilości kofeiny i gwałtowne oddawanie dużych ilości moczu. Warto zadbać o zwiększenie aktywności fizycznej.
Jeśli objawy są wyjątkowo uciążliwe, konieczne może być przyjmowanie leków. Do grup farmaceutyków najczęściej wykorzystywanych w terapii przerostu gruczołu krokowego zalicza się alfa-blokery i inhibitory 5-alfa-reduktazy.
Dolegliwości utrudniające codzienne funkcjonowanie są wskazaniem do leczenia chirurgicznego. Najczęściej przeprowadza się:
- prostatektomię - tzn. usunięcie wewnętrznej części gruczołu;
- TURP - czyli przezcewkową resekcję gruczołu krokowego. Jest to zabieg endoskopowy polegający na wprowadzeniu przez cewkę resektoskopu pozwalającego na wycięcie chorej tkanki;
- TUIP - tj. przezcewkowe nacięcie stercza. Również jest zabiegiem endoskopowym i przebiega podobnie jak TURP. Jednak w przeciwieństwie do niego nie usuwa się tkanki, a nacina stercz w okolicy szyjki pęcherza.
CZYTAJ TAKŻE:
Mężczyźni też przechodzą menopauzę. Zdradzają ją te objawy
Ukryta epidemia. Najbardziej dotyka młodych mężczyzn
Mężczyźni pracujący w trybie zmianowym tracą zdrowie. Badacze mają dowód