Zaczerwienione oczy jednym z objawów zapalenia spojówek
Zaczerwienione oczy to objaw mogący wynikać ze zwykłego zatarcia oka, ale też występuje często przy zapaleniu spojówek. To one mają za zadanie chronić narząd wzroku przed wszelkimi zanieczyszczeniami. Są bardzo delikatne i dlatego często poddają się infekcjom.
Oprócz zaczerwienionych oczu przy zapaleniu spojówek można zauważyć szereg innych objawów:
- łzawienie lub nadmierna suchość oka
- kłucie
- pieczenie
- swędzenie
- przekrwienie
- uczucie zalegania czegoś w oku
- obrzęk.
Przy zakażeniu bakteryjnym dochodzi ropna wydzielina sklejająca powieki. Szczególnie niepokojące są symptomy z narastającymi zaburzeniami wzroku: podwójne widzenie, osłabienie ostrości widzenia i nadwrażliwość na światło.
Jeśli dochodzą do tego bóle oczu z bólami głowy, należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Na zaczerwienione oczy ma wpływ wiele czynników, najczęściej jest to zapalenie spojówek o różnym podłożu. W przypadku gdy mamy do czynienia z prostym zapalenie spojówek, są to podrażnienia wynikające z zatarcia oka kurzem.
Podobnie drażniąco może działać wiatr, silne światło, dym i długotrwała praca przed monitorem. Może towarzyszyć temu efekt suchego oka.
Inne przyczyny to alergeny. Uczulenie na pyłki, kurz, sierść odzwierzęcą, to wszystko może wywołać alergiczne zapalenie spojówek. Zaczerwienione oczy to tylko początek objawów alergii, dochodzi najczęściej nadmierne łzawienie i pieczenie oczu.
Przy bakteryjnym zapaleniu spojówek oprócz zaczerwienienia widoczna staje się ropna wydzielina sklejająca powieki. Leczeniem musi zająć się lekarz okulista, który przepisze odpowiedni antybiotyk i krople łagodzące efekt zakażenia najczęściej przez gronkowce lub paciorkowce.