​Łokieć tenisisty - przyczyny i leczenie

Łokieć tenisisty - dolegliwość ta dotyka jedynie 10% sportowców, częściej spotyka pracowników biurowych, informatyków, krawcowe a nawet ortopedów. Częściej też doskwiera po czterdziestce.

Łokieć tenisisty - przyczyny

Łokieć tenisisty (tendopatia lub entezopatia mięśni prostowników nadgarstka, zapalenie nadkłykcia bocznego kości ramiennej) objawia się najczęściej silnym bólem w okolicy łokcia. Ból może być tak silny, że uniemożliwia zginanie ręki. Bezpośrednią przyczyną łokcia tenisisty jest przeciążenie mięśni i stawu łokciowego, prowadzące do zmian degeneracyjnych ścięgien. 

Dochodzi do nich po długotrwałym wykonywaniu czynności, podczas których niezbędna jest naprzemienna praca nadgarstków (ich zginanie i prostowanie).  Istnieje bardzo wiele czynności mogących mieć wpływ na rozwój choroby:

Reklama

- codzienne prace domowe - wykręcanie ścierki, naciskanie klamki drzwi, noszenie ciężkich przedmiotów przy wyprostowanych łokciach, przechylanie kubka i butelki,

- praca przy komputerze (specyficzny układ rąk podczas pisania na klawiaturze komputera),

- wszelkiego rodzaju wkręcanie, jak śrubokrętem,

- wyrywanie (jak przy pieleniu czy depilacji).

Łokieć tenisisty - metody leczenia

W większości przypadków wystarczy oszczędzanie nadwyrężonej ręki, żeby wrócić do zdrowia. W pierwszych objawach bólowych wystarczą ogólnodostępne środki przeciwbólowe, także w postaci maści, poleca się również zimne okłady. Kiedy łokieć tenisisty dokucza mocniej, konieczna jest wizyta u ortopedy, który potwierdzi diagnozę np. badaniami usg, rtg, MRI (magnetyczny rezonans jądrowy). 

Być może będzie konieczność czasowego unieruchomienia ręki i zastosowanie specjalistycznych form leczenia i rehabilitacji. W dolegliwościach łokcia tenisisty poleca się masaże, jonoforezę (aplikowanie leków bezpośrednio za pomocą elektroterapii), krioterapię, leczenie ultradźwiękami i laserem. Jedną z nowoczesnych metod leczenia jest również tzw. fala uderzeniowa (terapia ESWT, wykonywana w środowisku wodnym).

 

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Strona główna INTERIA.PL