Łokieć tenisisty - przyczyny i leczenie
Łokieć tenisisty - dolegliwość ta dotyka jedynie 10% sportowców, częściej spotyka pracowników biurowych, informatyków, krawcowe a nawet ortopedów. Częściej też doskwiera po czterdziestce.
Łokieć tenisisty (tendopatia lub entezopatia mięśni prostowników nadgarstka, zapalenie nadkłykcia bocznego kości ramiennej) objawia się najczęściej silnym bólem w okolicy łokcia. Ból może być tak silny, że uniemożliwia zginanie ręki. Bezpośrednią przyczyną łokcia tenisisty jest przeciążenie mięśni i stawu łokciowego, prowadzące do zmian degeneracyjnych ścięgien.
Dochodzi do nich po długotrwałym wykonywaniu czynności, podczas których niezbędna jest naprzemienna praca nadgarstków (ich zginanie i prostowanie). Istnieje bardzo wiele czynności mogących mieć wpływ na rozwój choroby:
- codzienne prace domowe - wykręcanie ścierki, naciskanie klamki drzwi, noszenie ciężkich przedmiotów przy wyprostowanych łokciach, przechylanie kubka i butelki,
- praca przy komputerze (specyficzny układ rąk podczas pisania na klawiaturze komputera),
- wszelkiego rodzaju wkręcanie, jak śrubokrętem,
- wyrywanie (jak przy pieleniu czy depilacji).
W większości przypadków wystarczy oszczędzanie nadwyrężonej ręki, żeby wrócić do zdrowia. W pierwszych objawach bólowych wystarczą ogólnodostępne środki przeciwbólowe, także w postaci maści, poleca się również zimne okłady. Kiedy łokieć tenisisty dokucza mocniej, konieczna jest wizyta u ortopedy, który potwierdzi diagnozę np. badaniami usg, rtg, MRI (magnetyczny rezonans jądrowy).
Być może będzie konieczność czasowego unieruchomienia ręki i zastosowanie specjalistycznych form leczenia i rehabilitacji. W dolegliwościach łokcia tenisisty poleca się masaże, jonoforezę (aplikowanie leków bezpośrednio za pomocą elektroterapii), krioterapię, leczenie ultradźwiękami i laserem. Jedną z nowoczesnych metod leczenia jest również tzw. fala uderzeniowa (terapia ESWT, wykonywana w środowisku wodnym).