Rozwolnienie - błaha dolegliwość czy objaw choroby?
Rozwolnienie (biegunka) to reakcja organizmu na stan zapalny śluzówki jelit. Objawia się oddawaniem stolca o luźnej konsystencji częściej niż 3 razy na dobę.
Rozwolnieniu mogą towarzyszyć inne objawy, jak osłabienie, gorączka, ostre bóle brzucha, wymioty. W stolcu niekiedy pojawiają się ślady krwi, śluzu lub ropy.
Mimo znacznej uciążliwości, w większości przypadków biegunka ma dość błahe przyczyny i nie wiąże się z zagrożeniem zdrowia. Często towarzyszy zakażeniom wirusowym czy bakteryjnym, dotyka nas w stresujących sytuacjach, bywa skutkiem zatrucia pokarmowego czy nadużycia alkoholu.
Rozwolnienie może też być związane z zażywanymi lekami (zwłaszcza antybiotykami) lub świadczyć o reakcji alergicznej na jakiś składnik pożywienia.
Zwykle mija szybko i bez konsekwencji, jednak nie należy lekceważyć tej przypadłości, bo niekiedy bywa ona objawem poważnej choroby.
Konsultacji lekarskiej wymaga biegunka trwająca dłużej niż 2 dni (u dzieci i osób starszych dłużej niż 1 dzień), może to bowiem doprowadzić do zaburzeń gospodarki elektrolitowej i groźnego odwodnienia. Niepokój powinna wzbudzić sytuacja, w której biegunce towarzyszą wymioty, wysoka gorączka czy silny ból brzucha.
W przypadku przedłużającego się rozwolnienia warto sprawdzić, czy nie jest ono związane z poważniejszym schorzeniem - przyczyną problemów mogą być nowotwory, zespół jelita drażliwego, choroba Leśniowskiego-Crohna, wrzodziejące zapalenie jelita grubego czy celiakia.
Jeśli za nieprzyjemną dolegliwością nie kryje się żadna groźna choroba, zwykle wystarcza dostarczanie organizmowi dużej ilości płynów. Warto włączyć do diety probiotyki, które wspomogą mikroflorę jelit, i zastosować odpowiednią dietę - godne polecenia będą przeciery jabłkowe, ryż, gotowana marchewka, kisiele (zwłaszcza z siemienia lnianego, które sprawdza się zarówno w przypadku, biegunki, jak i zaparć).
Zaparciowo, a więc pomocniczo przy rozwolnieniu, zadziała gorzka czekolada.