Jak rozpoznać problemy z woreczkiem żółciowym?

​Woreczek żółciowy odrywa ważną rolę w trawieniu. Bywa jednak, że musi zostać usunięty, a organizm mimo to funkcjonuje bez zarzutu. Jak zatem wygląda prawda o woreczku żółciowym? Jest konieczny czy zbędny?

​Woreczek żółciowy odrywa ważną rolę w trawieniu. Bywa jednak, że musi zostać usunięty, a organizm mimo to funkcjonuje bez zarzutu. Jak zatem wygląda prawda o woreczku żółciowym? Jest konieczny czy zbędny?

Po co nam woreczek żółciowy?

Woreczek żółciowy ma kształt gruszki. Prawidłowo określa się go jako pęcherzyk żółciowy. Służy do magazynowania żółci, która jest wytwarzana przez wątrobę. Żółć ta transportowana jest zwykle z wątroby do dwunastnicy w celu trawienia tłuszczów. W przypadku jednak, gdy nie trawimy, potrzebny jest magazyn i tę rolę pełni właśnie woreczek żółciowy. 

To on zazwyczaj jako pierwszy sygnalizuje problemy z wątrobą. Jeśli zaś w efekcie niewłaściwej diety w dwunastnicy zgromadzi się zbyt wiele tłuszczu i następuje problem z jego przyswojeniem, woreczek żółciowy uwalnia zgromadzone w nim zapasy żółci, która tworzy tam pewnego rodzaju koncentrat. Dzięki temu możliwe jest strawienie nadmiaru tłuszczu i dwunastnica dalej może pracować prawidłowo.

Reklama

Kiedy woreczek żółciowy zaczyna stwarzać problemy?

Problemy z woreczkiem żółciowym zaczynają się, gdy ze zgromadzonej w nim żółci zaczynają wytrącać się kryształki cholesterolu i soli żółciowych. Proces tworzenia się kamieni żółciowych może trwać latami, w związku z czym kamica bardzo często przebiega bezobjawowo, a kamienie, w zależności od składu i wieku, przyjmują różne kształty, barwę, wielkość. 

Przez długi czas ich obecność w woreczku żółciowym może być trudna do zauważenia. Zaczyna się je odczuwać, gdy towarzyszą nam boleści, uczucie pełności i wzdęcia, a szczególnie dolegliwości te koncentrują się w prawym podżebrzu.

Konsekwencje kamieni w woreczku żółciowym

Może zdarzyć się, że w efekcie złogów kamieni w woreczku żółciowym dochodzi do ostrego zapalenia woreczka żółciowego, żółtaczki zaporowej, wodniaka, ropniaka pęcherzyka, okołopęcherzykowego zapalenia otrzewnej lub zapalenia trzustki. W trudnych przypadkach kamicy usuwa się zatem woreczek żółciowy.

 

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL