Śmiertelne ukąszenia. Znani, którzy zmarli po ukąszeniu przez pszczołę lub osę

Ukąszenie przez owada - pszczołę, osę czy szerszenia - może skończyć się tragicznie. Uczulenie na jad pszczoły przyczyniło się do śmierci znanego aktora Jerzego Janeczka. Z powodu użądlenia przez osę w 2006 roku zmarła Ewa Sałacka, także aktorka. W okresie wakacyjnym liczba przypadków wstrząsu anafilaktycznego wywołanego ukąszeniem owadów wzrasta drastycznie. Musimy wiedzieć, jakie są objawy tego typu alergii, i jak zareagować. Bo działać trzeba natychmiast.

Zmarli po ukąszeniu przez owada

12 lipca br. na profilu Związku Artystów Scen Polskich znalazła się informacja o śmierci aktora Jerzego Janeczka, znanego m.in. z roli Witii Pawlaka w trylogii Sylwestra Chęcińskiego "Sami swoi", "Nie ma mocnych" i "Kochaj, albo rzuć". Wtedy nie było jeszcze wiadomo, co było przyczyną zgonu 77-latka. Wyjaśnienie przyszło później. "Super Express" ujawnił, że przyczyną śmierci Jerzego Janeczka było ukąszenie przez pszczołę, na jad której był uczulony. Owad zostawił żądło w jego stopie. 

Reklama

Informator gazety przekazał, że aktor już dwa razy z powodu alergii trafiał do szpitala. Pogotowie przyjechało i tym razem, ale, jak czytamy, ratownicy na miejscu stwierdzili, że życiu aktora nic nie zagraża (po ugryzieniu przez pszczołę natychmiast podał sobie adrenalinę). Stan Janeczka jednak z czasem znacznie się pogorszył. Pogotowie interweniowało ponownie, ale jego życia nie udało się uratować. Artysta zmarł w szpitalu.

To kolejna znana ofiara alergii na jad owadów. Lata temu, w 2006 roku, Ewa Sałacka, lubiana aktorka teatralna, filmowa i telewizyjna, zmarła w następstwie wstrząsu anafilaktycznego po użądleniu przez osę. Artystka w dniu śmierci przebywała z rodziną na działce pod Warszawą, w Arciechowie nad Zalewem Zegrzyńskim. Podczas wypoczynku nie zauważyła, że do szklanki z sokiem wpadła jej osa. Kiedy chciała się napić, ta użądliła ją w usta. Mąż próbował ją reanimować, następnie przejęli ją ratownicy z karetki pogotowia. Ich działania nie przyniosły rezultatu. Ewa Sałacka zmarła w wieku 49 lat. Osierociła 12-letnią córkę.

W 2018 roku w wyniku wstrząsu anafilaktycznego wywołanego ukąszeniem przez owada zmarł niemiecki kolarz torowy i szosowy, czterokrotny medalista torowych mistrzostw świata, Andreas Kappes. Miał 52 lata. Śmiertelne ukąszenie miało miejsce na dzień przed kolejnymi ważnymi zawodami, które miał otworzyć.

Niepokojące objawy po ukąszeniu pszczoły lub osy

Objawy wstrząsu anafilaktycznego po ukąszeniu owada zwykle występują bardzo szybko. Najczęściej najpierw pojawia się intensywna reakcja skórna, wysypka i opuchlizna, która jest szczególnie niebezpieczna, gdy ma miejsce w okolicach twarzy, szyi i na języku, gdyż może doprowadzić do uduszenia. Osoba uczulona na jad pszczoły odczuwa także silne swędzenie, pieczenie lub wręcz ból, bywa też, że jej skóra staje się czerwona czy nawet bordowa. 

Następnie - w wyniku nagłego spadku ciśnienia - dołączają kolejne objawy: zawroty głowy i osłabienie. Później pojawiają się problemy z oddechem - chory może zacząć się dusić i mieć trudności w nabraniu powietrza. Niedotlenie daje o sobie znać poprzez sinienie.     

Wstrząs anafilaktyczny daje też objawy sercowe - serce pracuje nieregularnie i dochodzi do tachykardii. Do innych objawów należą też dolegliwości ze strony układu pokarmowego i wydalniczego: biegunka, wymioty i trudności z trzymaniem moczu.   

Pierwsza pomoc w przypadku wstrząsu anafilaktycznego

Najskuteczniejszym sposobem na pomoc w przypadku anafilaksji jest podanie adrenaliny. Osoby uczulone na jad pszczoły powinny nosić przy sobie adrenalinę do samodzielnej aplikacji, domięśniowo w udo. Jeżeli adrenalina nie zostanie podana wystarczająco szybko, narastająca opuchlizna może zablokować drogi oddechowe, a osoba użądlona - udusić się.

Jeśli nie dysponujemy takim lekiem, konieczne jest niezwłoczne wezwanie karetki.     

Co możesz zrobić w oczekiwaniu na pogotowie?

W oczekiwaniu na przybycie ratowników:

  • jak najszybciej podaj adrenalinę - domięśniowo w udo,
  • jeśli wstrząs anafilaktyczny jest efektem użądlenia przez pszczołę, należy jak najszybciej wyjąć żądło, 
  • osobie użądlonej można podać wapno,
  • do miejsca użądlenia można przyłożyć kostki lodu,
  • warto położyć chorego i unieść wysoko obie jego nogi, co spowolni odpływanie krwi z serca, które pracuje wolniej i słabiej,
  • jeśli  dojdzie do zatrzymania krążenia, natychmiast należy podjąć resuscytację (30 uciśnięć klatki piersiowej, a następnie dwa oddechy ratunkowe).    



Po tym, jak chory zostanie zabrany przez pogotowie, zwykle pacjentowi podawana jest adrenalina i tlen, a jeśli to nie wystarcza - oddychanie ułatwić mu może intubacja.

IRz, KD

Czytaj również: 

Byk bydlęcy, mucha końska, a może jusznica deszczowa? Mało kto wie, jak się nazywa, ból po ukąszeniu zna każdy! Co zrobić, gdy ugryzie?

Jak leczyć ugryzienia owadów i pajęczaków?

Córka Ewy Sałackiej pozbyła się działki, na której zmarła jej mama

Niezwykły przypadek - mężczyzna doznał wstrząsu anafilaktycznego na zimno

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: wstrząs anafilaktyczny
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL