Szum w uszach - przyczyny i leczenie

Szum w uszach można odczuwać także w głowie. Zdarza się, że odbieramy to jako dzwonienie, brzęczenie, świst, tętnienie. Ta wyjątkowo częsta i przykra dolegliwość może mieć wiele przyczyn. Można go leczyć innym szumem.

Szum w uszach - przyczyny

Szum fizjologiczny słyszy każdy człowiek w całkowitej ciszy - jest to normalne zjawisko. Niepokojące subiektywne odczucia i dźwięki niesłyszalne z zewnątrz (tinnitus auris), zwykle świadczą o uszkodzeniu komórek słuchowych w ślimaku (w uchu wewnętrznym). Szum w uszach może być wynikiem urazu głowy, infekcji gardła, nadciśnienia, cukrzycy, miażdżycy, niewydolności nerek, przyjmowania niektórych leków. Najczęściej spotykane schorzenia w obrębie narządu słuchu powodujące szum to m. in.:

Reklama
  • guzy nerwu słuchowego (nerwiaki)
  • odkładanie się w uchu środkowym nietypowej tkanki kostnej (otoskleroza)
  • przewlekłe ropne zapalenia ucha środkowego
  • niewydolność trąbek słuchowych. 

Wpływ na powstawanie szumu może też mieć wiek chorego, silny hałas (także dochodzący ze słuchawek dousznych), stres, niekiedy występuje po nurkowaniu. Zdarza się dość często, że szum w uszach jest spowodowany przez zwykłe zatkanie woskowiną lub ciałem obcym.

Szum w uszach - postępowanie i leczenie

Szum w uszach może powodować wiele powikłań o różnym stopniu nasilenia - napięcia emocjonalne, problemy z koncentracją, zaburzenia snu, a nawet depresję. 

Kiedy szum staje się zbyt dokuczliwy trzeba odwiedzić lekarza - laryngologa lub audiologa. W pierwszej kolejności szuka się przyczyn chorobowych. W niektórych przypadkach konieczne jest leczenie chirurgiczne. Kiedy szum w uszach jest objawem np. depresji. Stosuje się odpowiednie leki uspokajające. Efekty przynosi także terapia szumem szerokopasmowym (białym) za pomocą specjalnych urządzeń. Metoda ta wykorzystuje zjawisko habituacji (przyzwyczajenia) do szumu oraz zagłuszania - w warunkach domowych może to być cicho grające radio.

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL