Kwasica metaboliczna – objaw naruszenia równowagi w organizmie
Prawidłowe funkcjonowanie organizmu wymaga odpowiedniego odczynu pH płynów fizjologicznych. W kwasicy metabolicznej we krwi pojawia się zbyt dużo substancji o charakterze kwaśnym, co wpływa negatywnie na stan zdrowia.
Przyczyną tej choroby jest najczęściej zaburzenie pracy organizmu, takie jak cukrzyca, w której pojawiają się ciała ketonowe. Pojawia się przy niedotlenieniu tkanek i w chorobach wątroby i nerek. Ten objaw może wystąpić także w stanie po nadużyciu alkoholu lub zatruciu alkoholem metylowym.
Powodują ją też niektóre leki, do kwasicy metabolicznej może dojść po przedawkowaniu bardzo popularnego paracetamolu i środków zawierających kwas acetylosalicylowy.
Choroba jest groźna dla życia pacjenta i może spowodować arytmię i skoki ciśnienia.
Kolejną przyczyną kwasicy ketonowej jest hipowentylacja, czyli stan, w których chory oddycha zbyt wolno i płytko. Dochodzi wtedy do osłabienia organizmu i zaburzeń równowagi, a w poważnych przypadkach chory wpada w śpiączkę.
Ten stan jest wynikiem hipowentylacji, czyli nieprawidłowej pracy mięśni oddechowych. Leczenie tego stanu zaczyna się od podania tlenu, a następnie sprawdza się, co spowodowało uszkodzenie płuc.
Kwasica pojawia się także w przypadku biegunki, kiedy wydalane są substancje o charakterze zasadowym, a inną przyczyną jest wstrząs, w którym pojawia się silne niedotlenienie organizmu.
Chorobę diagnozuje się za pomocą badania krwi na obecność jonów wodorowęglanowych i sprawdza się jej pH. Jeśli wynik jest zbyt niski, (pH niższe niż 7,35) oznacza to jednoznacznie stan kwasicy.
Aby uratować pacjenta, lekarz podejmuje leczenie choroby, która wywołała kwasicę. Podaje się także wodorowęglany w formie kroplówki.