Osoby o takim wzroście statystycznie żyją dłużej. Rzadziej chorują na raka

Czy to, ile mamy wzrostu, może wpływać na to, na jakie choroby możemy być podatni? Niestety bez względu na to, jak bardzo jest to niesprawiedliwe, to okazuje się, że tak. Na co częściej chorują osoby niskie, a z jakimi problemami częściej borykają się osoby wysokie? Wyjaśniamy.

Osoby niskie statystycznie żyją dłużej

To, czy wzrost danej osoby może wpłynąć na jej ogólną długość życia, przez ostatnie stulecie budziło kontrowersje wśród naukowców. Jednak obecnie wiele współczesnych analiz statystycznych wskazuje na to, że faktycznie niski wzrost jest zaletą. Osoby niższe żyją o ok. 2-5 lat dłużej, niż wysokie. To, dlaczego tak jest, nie jest do końca poznane. Podejrzewa się, że pewne znaczenie ma obecność mutacji w genach (a przede wszystkim w genie FOX03) występujących częściej u osób niższych, a które zmniejszają ryzyko rozwoju niektórych chorób cywilizacyjnych. Osoby o niskim wzroście mają również statystycznie mniejsze ryzyko rozwoju m.in. zakrzepicy czy nowotworów złośliwych.

Reklama

Osoby niskie mają większe ryzyko cukrzycy

Może wydawać się to nieprawdopodobne, jednak osoby niższe mają zwiększone ryzyko rozwoju cukrzycy typu 2 w ciągu życia. Badania wskazują, że im ktoś jest wyższy, tym mniejsze jest prawdopodobieństwo, że wystąpią u niego problemy z poziomem cukru we krwi. Dlaczego tak się dzieje? Naukowcy nie są co do tej kwestii zgodni. Być może osoby niższe były narażone w dzieciństwie na mniej zdrową dietę, co jest jednym z czynników ryzyka tej choroby. 

Dodatkowo niski wzrost często wiąże się z wyższą procentową zawartością tkanki tłuszczowej w organizmie, co również sprzyja rozwojowi cukrzycy typu 2. Z kolei badania wykazały, że osoby wyższe wykazują większą wrażliwość komórek na insulinę, przez co łatwiej im utrzymać prawidłowy poziom glukozy we krwi.

Nie oznacza to oczywiście, że u każdej niskiej osoby rozwinie się cukrzyca. Wzrost jest tylko jednym z wielu czynników ryzyka, obok. m.in. diety i poziomu aktywności fizycznej. Jeśli ktoś o niskim wzroście utrzymuje swoją masę ciała oraz obwód talii w prawidłowych zakresach, to ryzyko rozwoju u niego choroby pozostaje niskie.

Niżsi rzadziej chorują na raka

Również ten fakt może wydawać się mało prawdopodobny, jednak jest to fakt - osoby niskie rzadziej zapadają na choroby nowotworowe w porównaniu do osób wyższych. Wytłumaczenie tego zjawiska wciąż nie jest do końca poznane.  Główną teorią, która może je wyjaśniać jest fakt, że osoby wysokie mają w swoim organizmie więcej komórek, z których potencjalnie może rozwinąć się rak. Ponadto niżsi uwalniają mniejsze ilości pewnego białka - insulinopodobnego czynnika wzrostu (IGF), który może sprzyjać karcynogenezie (procesowi powstawania komórek nowotworowych). Co ciekawe, na przestrzeni XX wieku przeciętny wzrost osób w populacji europejskiej wzrastał o około 1 cm na dekadę. Niektórzy badacze podejrzewają, że mogło być to przyczyną ok. 10 proc. nadprogramowych przypadków zachorowania na nowotwory złośliwe w tym okresie.

Osoby wysokie rzadziej zapadają na choroby serca

Wysoki wzrost może być jednym z czynników zmniejszających ryzyko rozwoju chorób serca. Nie jest do końca wiadome dlaczego, jednak osoby o niższej posturze mają nawet o 50 proc. większe szanse na rozwój miażdżycy, choroby wieńcowej czy zawału serca. Może to być związane m.in. z dietą w dzieciństwie lub - o czym już wcześniej wspomniano - większym ryzykiem rozwoju cukrzycy typu 2 w dorosłości. Poza chorobami serca osoby niskie mają również zwiększone ryzyko rozwoju udaru mózgu.

Im ktoś jest wyższy, tym częściej cierpi na zakrzepicę

Wysoki wzrost sprzyja rozwojowi zakrzepicy żylnej. Na każde 10 cm powyżej przeciętnego wzrostu ryzyko to wzrasta o ok. 30-40 proc. Dlaczego tak się dzieje? Naukowcy nie są w tej kwestii do końca zgodni. Podejrzewa się, że rolę może pełnić upośledzony przepływ krwi przez naczynia żylne w kończynach, ich uszkodzenie lub nieprawidłowa czy niewydolna praca zastawek żylnych. Ponadto ciśnienie krwi w naczyniach żylnych jest u osób wysokich większe, niż u osób niskich.

Niżsi mężczyźni częściej tracą włosy

Również ten fakt może wydawać się szokujący, jednak statystyki są bezlitosne - niżsi panowie łysieją częściej. Nie jest do końca jasne, dlaczego tak się dzieje. Prawdopodobnie główną rolę pełnią czynniki genetyczne. Wykryto cztery geny, które mogą jednocześnie wpływać na niski wzrost i zwiększanie ryzyka utraty włosów przez mężczyzn. 

Źródła: 

Roetker N.S., S.M. Armasu, Pankow J.S., i in., Taller height as a risk factor for venous thromboembolism: a Mendelian randomization meta‐analysis, "Journal of Thrombosis and Haemostasis" t. 15 nr 7 (2017), https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5504700/.

How Your Height Affects Your Health, https://www.webmd.com/a-to-z-guides/ss/slideshow-height-affects-health, 2023 r., dostęp 21 września 2024 r.

What Your Height May Say About Your Risk for Type 2 Diabetes, https://www.healthline.com/health-news/do-shorter-people-have-a-higher-risk-of-type-2-diabetes#4, 2020 r., dostęp 21 września 2024 r.

Giovannucci E., A growing link—what is the role of height in cancer risk?, "British Journal of Cancer" t. 120 nr 6 (2019), https://www.nature.com/articles/s41416-018-0370-9.

Samaras T.T., Elrick H., Storms L.H., Is height related to longevity?, "Life Sciences" t. 72 nr 16 (2003), https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/12586217/.

Do Short People Live Longer?, https://www.verywellhealth.com/how-long-do-short-people-live-8652890, 2024 r., dostęp 21 września 2024 r.             

CZYTAJ TAKŻE:

7 oznak, że masz za dużo testosteronu. Wystarczy spojrzeć w lustro

U stulatków z niebieskich stref podpatrzył pięć nawyków. To robi codziennie

Ciągle chce ci się pić? Organizm wysyła ważny sygnał. Cukrzyca jedną z możliwości

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL