To stąd biorą się zawroty głowy i gorszy nastrój. Nadmiar witaminy B12 zauważysz też na skórze

Niedobory witaminowe mogą znacząco wpływać na funkcjonowanie całego organizmu, ale nie inaczej jest w przypadku, kiedy witamin jest za dużo. Przedawkowanie witaminy B12 niesie ze sobą szereg komplikacji i chociaż występuje rzadko, to skutki jej nadmiaru odczuwa całe ciało. Jak dochodzi do przedawkowania witaminy B12 i jak je rozpoznać?

Witamina B12 i jej rola w organizmie

Kobolamina, czyli właśnie witamina B12, odgrywa wiele kluczowych ról w organizmie człowieka. Należy do grupy witamin rozpuszczalnych w wodzie i pobierana jest z pożywienia. 

Jej główną rolą jest udział w procesie tworzenia krwinek czerwonych w szpiku kostnym oraz reguluje pracę układu nerwowego. 

Jest także wykorzystywana przez organizm do metabolizowania węglowodanów i tłuszczów. 

Witamina B12 magazynowana jest w wątrobie, w której tworzą się zapasy. Oznacza to, że nie tak szybko dochodzi do jej niedoborów, jednak jej nadmiar jest szybko odczuwalny przez organizm człowieka. 

Reklama

Gdzie znajduje się witamina B12?

Witamina B12 występuje przede wszystkim w produktach mięsnych. Najwięcej jest jej w wołowinie i jagnięcinie, ale także w drobiu, jajach, serach, mleku oraz rybach i owocach morza. 

Witamina B12 prawie w ogóle nie występuje w warzywach, a jej śladowe ilości znajdują się w algach lub roślinach poddanych wcześniejszej fermentacji. 

To oznacza, że na niedobory kobolaminy najczęściej cierpią osoby na diecie wegetariańskiej i wegańskiej. 

Przedawkowanie witaminy B12

Przedawkowanie witaminy B12 jest możliwe, w szczególności u osób, które ją suplementują. Wskazaniem do przyjmowania kobolaminy jest nadużywanie alkoholu, pozostawanie na diecie wegetariańskiej i wegańskiej, ale także powinny zażywać ją osoby starsze, osoby chorujące na przewlekłe choroby układu pokarmowego oraz stosujące niektóre leki, takie jak metformina czy inhibitory pompy protonowej (stosowane w leczeniu choroby refluksowej). 

W zależności od wskazań, witaminę B12 można suplementować w tabletkach, a w skrajnych niedoborach lekarz może zdecydować o podawaniu jej w zastrzykach, domięśniowo. 

W przypadku przekraczanych dziennych dawek kobolaminy, może dojść do kumulacji witaminy w organizmie człowieka, co wiąże się z występowaniem niepokojących objawów. 

Jest to jednak sytuacja rzadka, ponieważ jeśli dojdzie do nadmiernego nagromadzenia kobolaminy, organizm usuwa jej nadmiar wraz z moczem. 

Czynniki ryzyka przedawkowania witaminy B12

Przedawkowanie witaminy B12 jest niełatwe, ale nie niemożliwe. Osoby, które są najbardziej narażone na hiperwitaminozę, to pacjenci z ostrą niewydolnością nerek, chorobami wątroby, ale także leczeni z powodu chorób nowotworowych. 

Objawy nadmiaru witaminy B12

W przypadku przedawkowania witaminy B12 pacjenci często zauważają u siebie spadek energii, mają gorsze samopoczucie i są zmęczeni. Może występować także zmienność nastroju. 

Oprócz tego za charakterystyczny objaw nadmiaru kobolaminy uznaje się nawracające krwawienie z nosa oraz suchość śluzówek. 

Ze strony układu nerwowego mogą występować objawy w postaci drętwienia i mrowienia kończyn, a także tymczasowe zaniki czucia powierzchownego. 

Badania prowadzone nad suplementami tej witaminy wskazują również, że jej nadmierne zażywanie przez długi czas może prowadzić do rozwoju zmian nowotworowych, w tym do nowotworu płuca. 

Postępowanie po przedawkowaniu witaminy B12

Jak wspomniano wyżej, nadmiar witaminy B12 jest “kontrolowany" przez organizm i wydalany wraz z moczem. Osoby, które odczuwają skutki przedawkowania witaminy, powinny po wcześniejszej konsultacji z lekarzem, zaprzestać stosowania suplementów z kobolaminą.


CZYTAJ TAKŻE:

Zgrany kwartet witamin. Tak działają witaminy rozpuszczalne w tłuszczach

Witamina, której potrzebują nasze kości i krew. Wybieraj te konkretne produkty

Objawy niedoboru witaminy D zobaczysz na skórze

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: witamina B12 niedobory | przedawkowanie witamin | witaminy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL