Reklama

Objawy niedoboru witaminy D zobaczysz na skórze

Istnieje wiele oznak niedoboru witaminy D. O tym, że twój organizm bardzo jej potrzebuje, świadczyć mogą np. bóle mięśni, ciągłe zmęczenie, częste infekcje. Pewne objawy niedoboru witaminy D można też zauważyć gołym okiem - na skórze. Jakie zmiany skórne mogą świadczyć o problemie? Jest ich kilka.

Witamina D - najczęstsze objawy niedoboru

Utrzymaniu prawidłowego poziomu witaminy D okres jesienno-zimowy wyjątkowo nie służy. Jej podstawowym źródłem jest bowiem słońce - nasz organizm wytwarza witaminę D pod wpływem światła słonecznego. Jak podkreśla Ministerstwo Zdrowia, "w Polsce większość witaminy D uzyskujemy dzięki ekspozycji na światło słoneczne od mniej więcej końca marca/początku kwietnia do końca września". W pozostałych miesiącach pozyskanie jej w naturalny sposób, w zalecanych ilościach, jest niemożliwe. Nawet za sprawą zbilansowanej diety. Musielibyśmy, uwaga, codziennie sięgać po 20 jajek, codziennie zjadać kilka kilogramów żółtego sera lub wypijać... 80 litrów mleka. Dlatego w tym okresie rekomendowana jest suplementacja.

Reklama

Na co dzień raczej nie zastanawiamy się, jak ważną rolę w prawidłowym funkcjonowaniu organizmu odgrywają witaminy czy minerały. Przypominajmy sobie o tym, gdy pojawiają się wyraźne symptomy, że czegoś jednak może nam brakować. Jak to jest w przypadku niedoboru witaminy D?

Do najczęstszych objawów niedoboru witaminy D zalicza się:

  • zmęczenie,
  • bóle mięśniowo-szkieletowe,
  • częste infekcje (np. przeziębienia),
  • obniżenie nastroju,  
  • zaburzenia snu,
  • wypadanie włosów,
  • niesmak i pieczenie w jamie ustnej i gardle,
  • próchnicę i problemy z dziąsłami,
  • utratę apetytu.

Jakie badanie trzeba wykonać, by sprawdzić poziom witaminy D w organizmie? O tym piszemy TUTAJ.

Witamina D - objawy niedoboru na skórze

W wyniku niedoboru witaminy D pojawia się również wrażenie "bólu skóry". Zauważalne jest także wydłużenie przebiegu stanów zapalnych i wolniejsze gojenie się ran.

Z powodu niedoboru "witaminy słońca" mogą pojawić się wysypki, którym towarzyszyć będą: zaczerwienienie, suchość i swędzenie skóry. Alarmujące powinno być poczucie ciągłego swędzenia. Jak wskazują badania, niski poziom witaminy D występuje u osób z egzemą.

Niedobór D zwiększa także prawdopodobieństwo dolegliwości trądzikowych. Przy niskim spożyciu witaminy D można zaobserwować częste wypryski.

Co równie istotne, niski poziom witaminy D może przyspieszyć starzenie się skóry - skóra szybciej traci jędrność, staje się poszarzała. Jednocześnie podkreśla się, że do przyspieszonego starzenia się skóry prowadzi zbyt duża dawka słońca.

Eksperci zaznaczają jednak, że potrzebne są dalsze badania w sprawie wpływu witaminy D na stan i zdrowie skóry.

Witamina D - Skutki niedoboru

Już same objawy niedoboru witaminy D są bardzo nieprzyjemne. Ale skutki długotrwałego niedoboru są o wiele bardziej poważne.

W przypadku niedostatecznej ilości witaminy D znacząco wzrasta ryzyko złamań (np. kości udowej). U dzieci niedobór przyczynia się do rozwoju krzywicy. Na skutek tej choroby powstają m.in.: skolioza, deformacje klatki piersiowej czy wady kończyn dolnych, np. płaskostopie i szpotawość kolan. U dorosłych skończyć się może osteomalacją (zwaną również "rozmiękaniem kości" lub "krzywicą dorosłych") i osteoporozą (nazywaną "cichym złodziejem kości"). Niedobór witaminy D może skutkować również wypadaniem zębów.

Deficyt tego składnika wiązany jest także z zaburzeniami funkcjonowania układu nerwowego. Co bardzo istotne, również ze zwiększonym ryzykiem wielu chorób, w tym nowotworowych. Chodzi m.in. o: choroby układu krążenia, cukrzycę, choroby autoimmunologiczne, a także raka piersi, prostaty i raka jelita grubego.

CZYTAJ TAKŻE: 

Niedobór witaminy D u dzieci. Płaczliwość to tylko jeden z sygnałów

Gdzie szukać witaminy D3?

Witaminy i minerały w codziennej diecie

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL