Egzema. Przyczyny swędzenia i wysypki na skórze
Egzema, czyli wyprysk atopowy, najczęściej występuje na rękach lub nogach. Jej głównym objawem są charakterystyczne, lekko pęcherzykowe zmiany na skórze. Towarzyszyć im mogą takie dolegliwości jak: suchość skóry, łuszczenie skóry, swędzenie, wykwity skórne, zgrubienia, przebarwienia, wydzielina ropna i pękanie skóry. Co jeszcze trzeba wiedzieć o egzemie? Poniżej znajdziesz przyczyny, objawy i metody leczenia egzemy.
Egzema (inaczej wyprysk atopowy) to jedna z najczęściej występujących chorób skóry. W zdecydowanej większości dotyczy dzieci. Szacuje się, że problem ten może mieć nawet 20 proc. dzieci. W przypadku dorosłych, wartość ta jest dużo niższa, bo około 2-3 proc. Choroba ma charakter nawracający. W jej przebiegu pojawiają się stany zaostrzenia objawów oraz remisja. Warto podkreślić, że egzema nie jest chorobą zakaźną. Oznacza to, że do zarażenia nie dochodzi poprzez bezpośredni kontakt z innym chorym.
Egzema nie ma podłoża bakteryjnego ani wirusowego. Wyróżnić można dwa rodzaje schorzenia. To egzema endogenna oraz egzema egzogenna. Pierwsza ma podłoże genetyczne i związana jest z zaburzeniami w obrębie układu odpornościowego. Egzema egzogenna pojawia się jako reakcja na alergen. Może on dotyczyć m.in. jedzenia, kosmetyków, noszonej odzieży czy biżuterii. Zdarza się również, że egzema ma związek z długotrwale przyjmowanymi lekami. Wyprysk egzogenny jest zwykle dużo łatwiejszy do leczenia. W zdecydowanej większości przypadków wystarczające jest wyeliminowanie alergenu.
W rozwoju egzemy można wyróżnić można trzy fazy. Pierwsza to faza ostra, gdy pojawia się charakterystyczna, zaczerwieniona zmiana, której towarzyszyć mogą pęcherzyki. Druga, czyli faza pośrednia, rozpoczyna się, gdy na skórze zaczynają występować strupy lub złuszczenie skóry. Trzecia - faza przewlekła, to wykwity skórne i intensywne swędzenie.
Głównym objawem egzemy są charakterystyczne, lekko pęcherzykowe, zmiany na skórze. Najczęściej występują na rękach lub nogach. Towarzyszyć im mogą takie dolegliwości jak: suchość skóry, łuszczenie skóry, swędzenie, wykwity skórne, zgrubienia, przebarwienia, wydzielina ropna i pękanie skóry. Intensywność wymienianych objawów może różnić się w zależności od danego pacjenta. Należy pamiętać również, że u niektórych chorych z egzemą, po leczeniu lub usunięciu alergenu, na skórze pojawić się mogą blizny.
Leczenie zależy przede wszystkim od typu egzemy. W przypadku egzemy egzogennej bardzo często wystarczające jest usunięcie alergenu, np. uczulającego proszku do prania czy kremu. Jeśli objawy znacząco wpływają na komfort pacjenta, lekarz wypisać może również doraźnie leki przeciwalergiczne, przeciwzapalne oraz maści zawierające kortykosteroidy.
Z kolei w przypadku egzemy endogennej najczęściej stosuje się steroidy, antybiotyki i naświetlanie promieniowaniem UV. Innym wyjściem jest takrolimus, czyli silny lek immunosupresyjny. Co istotne, nie leczy on egzemy, jednak znacząco zmniejsza jej objawy.
Niezwykle ważnym elementem leczenia egzemy jest odpowiedni styl życia. Warto zadbać przede wszystkim o właściwą pielęgnację skóry. Warto stawiać na jakościowe produkty o naturalnym składzie, które nawilżają i delikatnie natłuszczają skórę. W przypadku włączenia do pielęgnacji nowego kosmetyku, najlepiej przetestować go wcześniej na małym fragmencie skóry. Istotne są również ubrania. Należy unikać odzieży wykonanej ze sztucznych tkanin, np. poliestru czy akrylu. Zamiast tego, poleca się wybierać bawełnę, wiskozę czy jedwab, które są znacznie bardziej przyjazne dla skóry. Życie z egzemą to także odpowiednia dieta. Warto unikać wysoko przetworzonej żywności, gotowych dań garmażeryjnych oraz żywności typu fast food. Niewskazane są również bardzo pikantne dania oraz duże ilości kawy. Warto dokładnie obserwować swój organizm i eliminować produkty, na które reaguje alergią.
CZYTAJ TAKŻE:
Przyczyny i sposoby na walkę z suchą skórą na dłoniach
Naturalne sposoby leczenia egzemy