Sucha skóra na dłoniach. Przyczyny i zapobieganie

​Suche dłonie to nieprzyjemna dolegliwość, która nasila się zwłaszcza podczas niskich temperatur. Warto zadbać o odpowiednie nawilżenie dłoni oraz ochronę. Przyda ci się dobry krem do rąk i ciepłe rękawiczki - najlepiej z wełny, kaszmiru lub alpaki. Poniżej znajdziesz więcej porad.

Suche dłonie - przyczyny

Suche dłonie to powszechny problem, który nasila się przede wszystkim w sezonie jesienno-zimowym. Nic dziwnego - to właśnie wtedy jesteśmy narażeni na trudne warunki pogodowe. Nasze dłonie nie lubią niskich temperatur, wiatru i śniegu. Nie oznacza to jednak, że problem ten nie może pojawić się także latem i wiosną. Wówczas suche dłonie mogą być związane z nieprawidłową pielęgnacją czy kontaktem z detergentami. Przyczyną może być również antybakteryjny żel do mycia rąk, który z powodu pandemii koronawirusa jest przez nas powszechnie stosowany. Tak duże stężenie alkoholu może mieć poważne konsekwencje dla naszej skóry.

Reklama

Kluczowe jest również odpowiednie nawadnianie organizmu. W przypadku spożywania zbyt małej ilości wody nasze dłonie mogą być nieprzyjemnie przesuszone. Inną przyczyną suchych dłoni mogą być braki witaminowe. Chodzi przede wszystkim o witaminę A, E oraz C. Zdarza się także, że suche dłonie mogą mieć związek z używaną przez nas wodą. Wrogiem naszej skory jest zwłaszcza twarda woda. W takim przypadku należy ograniczyć długie kąpiele i postawić na krótki prysznic. 

Suche dłonie mogą być również objawem niektórych chorób. Dotyczyć to może m.in. cukrzycy oraz schorzeń nerek i tarczycy. Aby wykluczyć ewentualne problemy ze zdrowiem, należy zgłosić się do lekarza, który zleci odpowiednia badania.

Suche dłonie - porady

Po pierwsze pielęgnacja. Przede wszystkim należy postawić na dobry krem do rąk, który nawilży dłonie. Warto wybierać naturalne produkty o dobrym składzie. W kremie powinno znaleźć się masło shea, olej jojoba, mocznik i olej arganowy. Innym polecanym produktem są maski do rąk. Mają one jeszcze mocniejsze działanie nawilżające oraz doskonale regenerują skórę dłoni. Maski najczęściej stosuje się na noc. Aby nie zabrudzić pościeli, można wykorzystać specjalne rękawiczki. Innym kosmetykiem, który warto włączyć do pielęgnacji, jest peeling. Ma on na celu dokładne usunięcie martwego naskórka oraz wygładzenie i przygotowanie naszych rąk do dalszych zabiegów. 

Pielęgnacja suchych dłoni

Prawidłowa pielęgnacja dłoni składa się więc z 3 etapów. Pierwszy to peeling (stosowany 2-3 razy w tygodniu), następnie krem do rąk, a na samym końcu maska do rąk. Ważne jest również to, aby odpowiednią pielęgnację stosować przez cały rok, a nie tylko w okresach przesuszenia dłoni. 

Do pielęgnacji dłoni wykorzystać można także tzw. domowe sposoby na suche dłonie. Dobre efekty przyniosą peelingi z kawy, nasion chia lub grubo zmielonych płatków owsianych. W domu samodzielnie przygotować można także maseczki na suche dłonie. Wykorzystać do tego można żółtko i oliwę z oliwek, awokado, miód, aloes lub olej kokosowy.

Suche słonie - zapobieganie

Piękne dłonie to jednak nie tylko efekt codziennej pielęgnacji. Warto zadbać o dłonie także w inny sposób. Podczas porządków należy używać rękawiczek, dzięki którym nie będziemy narażali dłoni na bezpośredni kontakt z detergentami. Istotna jest również prawidłowa dieta - bogata w warzywa i owoce oraz odpowiednie nawodnienie organizmu. Każdego dnia należy spożywać minimum 2 litry wody. 

Konieczne jest także właściwe zabezpieczenie dłoni - zwłaszcza podczas mrozów. W tym celu warto zakupić ciepłe rękawiczki - najlepiej z wełny, kaszmiru lub alpaki, które przyjemnie otulą dłonie. Tak jak zostało już napisane - suche dłonie mogą być także objawem innych chorób. Nie należy bagatelizować tego objawu i w razie wątpliwości zgłosić się do lekarza. 

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL