Włącz do diety, jeśli jesteś po pięćdziesiątce. Te produkty poprawią pamięć i koncentrację

Mózg to najważniejszy organ ludzkiego organizmu, dlatego tak ważne jest, by jak najdłużej zachował on zdrowie i był w dobrej kondycji. Czynniki zewnętrzne, takie jak stres, przebodźcowanie czy niewielka ilość snu mogą sprawić, że ten istotny organ szybciej zacznie się starzeć i tracić swoje funkcje. Wraz z wiekiem słabnie pamięć, zdolności uczenia się i koncentracja, dlatego tak ważne jest, by dieta – zwłaszcza osób po 50. roku życia - była bogata w produktu wspierające pracę mózgu. co powinno królować na talerzu? Odpowiadamy.

Mózg żywi się tlenem i cukrem, ale nie tylko

Mózg, jako "centrum dowodzenia" organizmem, potrzebuje dużo energii do prawidłowego funkcjonowania. Aż jedna czwarta energii, jaką dostarczamy wraz z jedzeniem, jest wykorzystywana właśnie przez ten narząd. Dla prawidłowego funkcjonowania mózg potrzebuje tlenu oraz glukozy - bez tego komórki nerwowe obumierają w przeciągu kilkunastu minut. Nie oznacza to jednak, że wystarczy jeść cukier i zapewnić sobie dostęp do powietrza, by mózg działał prawidłowo.

Jest kilka kluczowych składników, których mózg potrzebuje do zachowania wszystkich swoich funkcji. Niezbędne do działania mózgu są:

Reklama
  • miedź,
  • cynk,
  • magnez,
  • witamina D,
  • kwasy omega-3,
  • antyoksydanty,
  • białko.

Im starszy mózg, tym gorzej pracuje

Wraz z upływem czasu mózg pracuje coraz wolniej. Po 50. roku życia spada koncentracja, mogą pojawiać się niewielkie problemy z pamięcią, a także tracimy umiejętność szybkiego przyswajania wiedzy. W okolicy 60. roku życia mogą pojawiać się pierwsze objawy rozwijającej się demencji, która wiąże się ze zmianą zachowania, obniżeniem nastroju czy zaburzeniami osobowości.

Udowodniono, że nie tylko dieta, ale także aktywność fizyczna i hobby korzystnie wpływają na mózg i opóźniają procesy starzenia się.

Cztery produkty najlepsze dla mózgu

Podstawą diety dobrej dla mózgu są zdrowe tłuszcze, a także świeże owoce i warzywa. Warto koncentrować się na tych, które zawierają dużo witamin, cennych pierwiastków i przeciwutleniaczy.

Borówka, truskawka i cytrusy

Owoce te zawierają w sobie dużo antyoksydantów, które wzmacniają odporność, utrzymują komórki w zdrowiu i są odpowiedzialne za naprawę uszkodzonego DNA. Udowodniono, ze przeciwutleniacze poprawiają pamięć, koncentrację, a także wpływają na zdolności poznawcze. Oprócz borówek, truskawek i owoców cytrusowych, warto do diety włączyć marchew, cebulę, winogrona oraz buraki.

Zielone warzywa

Warto sięgać po zielone warzywa liściaste, ponieważ zawierają one kwas foliowy, odpowiedzialny za prawidłowe funkcjonowanie komórek nerwowych. Oprócz tego są bogate w witaminę K i luteinę. Aby zatrzymać procesy starzenia się mózgu, warto jeść jarmuż, szpinak, rukolę oraz natkę pietruszki.

Orzechy i pestki bogate w kwasy omega-3

Zdrowe tłuszcze powinny być nieodłącznym elementem diety, ponieważ działają neuroprotekcyjnie - nie tylko poprawiają pamięć, ale hamują także rozwój choroby Alzheimera czy innych schorzeń neurodegeneracyjnych.

Cenne kwasy omega-3 znajdziemy przede wszystkim w rybach: makreli, łososiu czy śledziu. Jeśli jednak nie przepadamy za rybami, warto postawić na olej rzepakowy, pestki dyni oraz orzechy włoskie.

Zdrowe białka, które wspierają mózg

Dla prawidłowej pracy mózgu niezbędne jest prawidłowe wytwarzanie neuroprzekaźników, takich jak serotonina odpowiedzialna m.in. za nastrój, apetyt oraz sen. Za istotne dla mózgu aminokwasy uznaje się tryptofan, histydynę i argininę. Można je znaleźć m.in. w:

  • bananach,
  • nasionach chia,
  • chudym mięsie,
  • fasoli,
  • pestkach dyni,
  • białym sezamie,
  • mleku i jego przetworach.

CZYTAJ TAKŻE: 

Wolisz smak słodki czy słony? Naukowcy: Jeden rodzaj dań napędza chorobę Alzheimera

Sześć minut dziennie wystarczy, by zmniejszyć ryzyko choroby Alzheimera

Ten gen zwiększa ryzyko choroby Alzheimera. Ma go 15 proc. społeczeństwa

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: dieta dla mózgu | starzenie mózgu
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL