Na trawienie, alergie i suchą skórę. Właściwości zdrowotnych brzoskwiń jest wiele

Pyszna i soczysta brzoskwinia to prawdziwa bomba antyoksydacyjna. Niewiele mówi się o tym, jakie właściwości zdrowotne mają brzoskwinie. Nowe badania sugerują, że brzoskwinie zawierają wiele cennych substancji aktywnych. Spektrum ich działania jest szerokie: od utrzymania prawidłowego nawilżenia skóry po działanie antynowotworowe. Sprawdźmy, czy brzoskwinie są zdrowe.

Jakie właściwości zdrowotne mają brzoskwinie?

Prunus persica - małe, soczyste owoce z aksamitną skórką. Wśród maluchów znane jako włochate śliwki - słusznie, bo są spokrewnione z węgierką i należą do rodziny pestkowców. Brzoskwinie prawdopodobnie pochodzą z Chin - były znane i cenione już w starożytności. Przygotowaliśmy całą listę korzyści płynących z sięgania po brzoskwinie. Właściwości odżywcze tych owoców to dobry wstęp do naszych rozważań.

Jedna średniej wielkości brzoskwinia (150 gramów) dostarcza około:

Reklama
  • 58 kalorii,
  • 1 gram białka
  • Mniej niż 1 gram tłuszczu,
  • 14 gramów węglowodanów,
  • 2 gramy błonnika,
  • 17 proc. dziennego zapotrzebowania (DV) na witaminę C,
  • 10 proc. DV na witaminę A,
  • 8 proc. na potas,
  • 6 proc. DV na niacynę
  • 5 proc. DV na witaminę K,
  • 5 proc. DV na miedź,
  • 5 proc. DV na mangan.

Brzoskwinie oferują również mniejsze ilości magnezu, fosforu, żelaza i niektórych witamin z grupy B.

Brzoskwinie a dawki antyoksydantów

To bardzo ważna właściwość zdrowotna brzoskwiń. Zawarte w niej przeciwutleniacze chronią komórki organizmu przed efektami stresu oksydacyjnego. To proces, w którego wyniku nasz organizm słabnie i starzeje się. Dlatego tak ważne jest, by w diecie dostarczać przeciwutleniacze, które zapobiegają przedwczesnemu starzeniu się ciała. Co więcej, antyoksydanty zawarte w brzoskwiniach to substancje, które działają cytotoksyczne (wyniszczająco) na komórki nowotworowe. Nie są niestety lekarstwem na raka, ale warto włączyć je do profilaktyki.

Toshiyuki Fukuda z Uniwersytetu w Okayamie w Japonii, wraz z zespołem naukowców sprawdził działanie substancji zawartych w pestkach brzoskwiń. Wyniki tych badań sugerują zawartość bioaktywnych składników, które mogą ograniczać rozwój nienowotworowych guzów skóry i zapobiegać ich przekształcaniu się w nowotworowe.

Jakie brzoskwinie zawierają najwięcej antyoksydantów. Świeże i suszone, a jeśli lubisz brzoskwinie z puszki, wybieraj nieobrane owoce. Skórka i miąższ brzoskwini są bogate w karotenoidy i kwas kawowy - dwa rodzaje przeciwutleniaczy, które mają właściwości przeciwnowotworowe. Według naukowców, aby skorzystać w pełni z dobroczynnego działania polifenoli z brzoskwiń, powinniśmy zjadać 2 - 3 owoce dziennie. 

Brzoskwinie ułatwiają trawienie

Brzoskwinie dostarczają organizmowi dwóch rodzajów błonnika. Nierozpuszczalny pomaga w szybszym przemieszczaniu się strawionych pokarmów, co zmniejsza ryzyko występowania zaparć. Natomiast błonnik rozpuszczalny to substancja, której do życia potrzebują pożyteczne bakterie jelitowe.

To drobnoustroje, które produkują krótkołańcuchowe kwasy tłuszczowe - takie jak octan, propionian i maślan - niezbędne do optymalnego odżywiania komórek jelit. To substancje, które zmniejszają stany zapalne w jelitach i łagodzą objawy zaburzeń trawienia. Co ciekawe, w starożytnej medycynie chińskiej nie tylko owoce, ale również kwiaty brzoskwini wykorzystywane były w leczeniu dolegliwości układu pokarmowego.

Łagodzą objawy alergii

Jak to możliwe? Otóż brzoskwinie mają zdolność do obniżania poziomu histaminy we krwi. Jest to substancja, której uwolnienie ma miejsce w momencie, gdy organizm ma kontakt z alergenem. Wysoki poziom histaminy we krwi to sygnał do działania dla poszczególnych elementów układu odpornościowego. Skóra odpowiada swędzeniem lub wysypką, górne drogi oddechowe opuchniętymi śluzówkami. Kiedy tak się dzieje, alergicy przyjmują leki antyhistaminowe. Jak się okazuje jedzenie brzoskwiń może wspierać ich działanie.

Na tym nie koniec - wykazano bowiem, że ekstrakty z pestek brzoskwini mogą być również skuteczne i ograniczać stany zapalne powszechnie obserwowane w reakcjach alergicznych. Oczywiście ta właściwość nie będzie działać u osób, które mają alergię na samą brzoskwinie, co również się zdarza.

Brzoskwinie dla nawilżonej i świetlistej cery

Brzoskwinie mogą hamować proces utraty jędrności skóry. Wskazują na to obiecujące wyniki badań in vitro. Okazuje się bowiem, że związki znajdujące się w brzoskwiniach mogą poprawić zdolność skóry do zatrzymywania wilgoci, poprawiając w ten sposób jej strukturę. Inne badania sugerują, że ekstrakty z kwiatów lub miąższu brzoskwini, stosowane bezpośrednio na skórę mogą pomóc zapobiegać uszkodzeniom spowodowanym promieniowaniem UV. 

Zdrowie serca a brzoskwinie

W jaki sposób słodkie owoce wpływają na zdrowie układu krwionośnego? Badania na szczurach sugerują, że sok brzoskwiniowy może obniżać poziom hormonu angiotensyny II, który podnosi ciśnienie krwi. Ponadto regularne spożywanie świeżych owoców to dobry sposób na obniżenie poziomu cholesterolu we krwi i trójglicerydów. 

Jak wybierać brzoskwinie w sklepie?

Brzoskwinie są łatwo dostępne, można je kupować przez cały rok. Oczywiście najlepszym wyborem będą owoce z upraw ekologicznych. Największe stężenia antyoksydantów mają owoce dojrzałe, ale nie przejrzałe. Zatem skórka powinna być napięta, a miąższ jędrny pod palcami.

Jeśli świeże owoce nie są dostępne, wybierz mrożone. Brzoskwinie z puszki również zawierają sporo witamin i przeciwutleniaczy, ale tylko te w skórce. Pamiętajmy również o sprawdzeniu jak dużo cukru zawiera zalewa. Wysoką zawartość antyoksydantów znajdziemy również w brzoskwiniach suszonych, ale tutaj również trzeba uważać na cukier.

Ze względu na pyszny smak i uniwersalny charakter, brzoskwinie można dodawać do wielu dań. Zarówno słodkich, jak i wytrawnych. Świeże lub suszone są dobrym dodatkiem do owsianki, lub jogurtu. Świetnie smakują też w sałatkach, osobiście polecam również dodać brzoskwinie do curry z ciecierzycy lub pikantnej salsy do przekąsek.


CZYTAJ TAKŻE: 

Maliny zwalczają wolne rodniki, wspierają pracę jelit i mózgu. Uważaj w jednym przypadku

Nie tylko żelatyna i galaretka. Oto najlepsze źródła kolagenu w diecie

Kardiolożka wskazała pięć produktów, których unika. Są na jej czarnej liście

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: brzoskwinie | najzdrowsze owoce
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL