Kardiolożka wskazała pięć produktów, których unika. Są na jej czarnej liście

Dr Elizabeth Klodas jest kardiolożką. Przez lata przez jej gabinet przewinęło się tysiące pacjentów, a jednym z częściej zadawanych jej pytań było pytanie o to, co należy jeść, aby mieć zdrowe serce. "Oczywiście nie trzeba być dietetykiem, aby wiedzieć, że konsekwentna dieta składająca się z cheeseburgerów, pączków i frytek nie przyniesie korzyści. Istnieje jednak wiele popularnych wyborów, które nie są tak zdrowe dla serca, jak mogłoby się wydawać" - wskazuje Klodas dla CNBC. Czego próżno szukać na jej talerzu? Jakie produkty wpisała na "czarną listę"? Sprawdzamy.

Białe pieczywo

Na pierwszym miejscu dr Elizabeth Klodas umieściła białe pieczywo.

"Wiele osób jest zaskoczonych, gdy dowiaduje się, że chleb i wypieki to jedne z głównych źródeł sodu w naszej diecie. Wysokie spożycie sodu może podnieść ciśnienie krwi, co jest głównym czynnikiem ryzyka chorób serca i udaru mózgu" - zauważa. I podaje przykład - zwykły bajgiel może zawierać nawet 500 mg sodu, a według Amerykańskiego Towarzystwa Kardiologicznego dzienna dawka sodu nie powinna wynosić więcej niż 1,5 g. Poza tym źródła rafinowanych węglowodanów, do których należy biały chleb, w szybki sposób podnoszą poziom cukru we krwi.

Reklama

Kardiolożka stawia na produkty, które są bogate w błonnik. Wybierając pieczywo, zwraca uwagę na te, które mają widoczne ziarna i nasiona. Produkty pełnoziarniste zawierają nie tylko więcej błonnika pokarmowego, ale też witamin z grupy B i cennych składników mineralnych takich jak magnez czy cynk.

Margaryna

Zbyt duża ilość masła nie jest dobra dla serca (w maśle dominują nasycone kwasy tłuszczowe, których spożycie należy bezwzględnie ograniczać), ale alternatywa w postaci margaryny nie zawsze jest lepsza - zwraca uwagę dr Klodas.

W większości margaryn znajdziemy olej palmowy. Poza izomerami trans przetworzony tłuszcz palmowy zawiera duże ilości nasyconych kwasów tłuszczowych, których nadmiar w diecie powoduje wzrost stężenia "złego" cholesterolu i trójglicerydów we krwi. Dr Klodas poleca szukać margaryny z oliwą czy dodatkiem oleju lnianego.

"W profilaktyce chorób sercowo-naczyniowych wybierajmy miękkie margaryny, które praktycznie nie zawierają izomerów trans. Jeśli jesteśmy w grupie ryzyka chorób sercowo-naczyniowych lub cierpimy na zaburzenia lipidowe, nie spożywajmy masła, a zamiast tego wybierajmy margaryny dobrej jakości" - podkreślają eksperci Narodowego Centrum Edukacji Żywieniowej.

Mleko

Na liście produktów, które nie są dobre dla serca, dr Klodas umieściła również mleko.

"Głównym źródłem nasyconych kwasów tłuszczowych są mleko i jego przetwory zawierające tłuszcz mleczny. I choć odtłuszczone mleko może być lepszą opcją, nadal zachęcam ludzi, aby wypróbowali inne alternatywy" - wskazuje ekspertka. Te alternatywy to np. mleko migdałowe, mleko z nerkowców, mleko z orzechów makadamia czy mleko sojowe (a właściwie nie mleko, tylko napoje roślinne). Są bogatsze w zdrowe dla serca tłuszcze nienasycone.

"Jeśli pijesz mleko, ponieważ jest ono dobrym źródłem wapnia, wiedz, że wapń można znaleźć w wielu różnych produktach spożywczych. Migdały, brokuły, jarmuż, pomarańcze, fasola, edamame, figi i łosoś w puszkach to zdrowe dla serca opcje, które mogą dodać więcej wapnia do twojej diety" - wymienia kardiolożka.

Napoje reklamowane jako "dietetyczne"

"Ostatnie badania wykazały, że sztuczne słodziki znajdujące się w napojach dietetycznych mogą wpływać na produkcję ważnych białek w jelitach, które chronią przed otyłością i cukrzycą" - podkreśla lekarka w wypowiedzi dla CNBC. Jeśli chodzi o napoje, sięga po czarną i zieloną herbatę, w których nie brakuje zdrowych dla serca związków. Ich spożywanie powiązano m.in. z niższym ryzykiem zawału serca i udaru mózgu.

Batoniki musli

Batoniki musli wydają się zdrową opcją. Tymczasem większość tego typu przekąsek, jak zauważa specjalistka, zawiera znacznie więcej niż tylko płatki owsiane, orzechy i owoce, o których zwykle mowa z przodu opakowania. Wiele z nich zawiera również dodatek cukru, sztucznych słodzików i innych składników przynoszących efekt przeciwny do zamierzonego. Jednym z takich składników jest tłuszcz palmowy.

"Zdecydowanie wolę surowe orzechy jako samodzielną, satysfakcjonującą przekąskę" - przyznaje dr Klodas. Jeśli chodzi o płatki owsiane na śniadanie, kardiolożka dodaje do nich suszone lub świeże owoce, które służą jej jako słodziki.

CZYTAJ TAKŻE:

Mają więcej cholesterolu niż jajka. Niepozorny dodatek do kanapek zatyka tętnice

Przy nadciśnieniu szkodzą bardziej niż kawa. Trzy zakazane napoje

Jedz minimum dwa razy w tygodniu. Naczynia przestaną obrastać w blaszki miażdżycowe

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: zdrowe serce | zdrowe serce dieta
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL