Ścięgno Achillesa – kontuzje i leczenie

Ścięgno Achillesa jest największym i najsilniejszym ścięgnem w ciele człowieka. Łączy guz piętowy z mięśniem trójgłowym łydki.

Ścięgno Achillesa jest największym i najsilniejszym ścięgnem w ciele człowieka. Łączy guz piętowy z mięśniem trójgłowym łydki.

Urazy ścięgna Achillesa

Urazy Ścięgna Achillesa mogą być ostre – np. zerwanie ścięgna lub przewlekłe – zapalenie ścięgna Achillesa. Do zerwania może dojść przy nagłym dużym przeciążeniu ścięgna, kiedy palce są zadarte i ścięgno jest najmocniej napięte.

Zapalenie ścięgna Achillesa

Zapalenie ścięgna Achillesa jest jedną z kontuzji najczęściej dotykających biegaczy. Do zapalenia ścięgna może dojść w wyniku przeciążenia lub przeziębienia ścięgna. Sygnałem sygnalizującym stan zapalny jest ból nad piętą. Charakterystyczny dla zapalenia ścięgna  Achillesa jest poranny ból , który mija po „rozchodzeniu”. Dzieje się tak, ponieważ ścięgno jest obkurczone po nocy. W przypadku problemów ze ścięgnem Achillesa dobrze jest wykonywać ćwiczenia rozciągające po wstaniu z łóżka, a wieczorem poleżeć kilka minut z nogami opartymi o ścianę.

Reklama

U osób uprawiających sport ból występuje na początku treningu i mija lub łagodnieje po kilku minutach, kiedy ścięgno jest rozgrzane.  W przypadku wystąpienia stanu zapalnego konieczna jest całkowite zaprzestanie treningów na minimum 2-3 tygodnie.

Ćwiczenia wzmacniające ścięgno Achillesa

W celu zmniejszenia ryzyka wystąpienia kontuzji dobrze jest wzmacniać tylną część goleni. Najlepszym ćwiczeniem wzmacniającym jest ćwiczenie polegające na wspinaniu się na palce i opadaniu jak najniżej, można je wykonać np. stojąc na krawędzi schodów. Dobrze jest też regularnie rozciągać ścięgno.

Najprostszym ćwiczeniem rozciągającym jest zadzieranie palców w pozycji leżącej.

Rehabilitacja

W przypadku wystąpienia urazu ścięgna Achillesa dobrze jest skontaktować się z fizjoterapeutą. Fizjoterapeuta pokaże jak wykonywać prawidłowo ćwiczenia oraz zrobi masaż ścięgna. Pomocny jest też taping czyli oklejanie specjalnymi taśmami. Przy problemach ze ścięgnem Achillesa należy pamiętać aby nigdy nie wykonywać forsujących ćwiczeń bez rozgrzewki. Po ćwiczeniach oraz w przypadku utrzymywania się stanu zapalnego można robić okłady z lodu. Ważne jest aby okłady robić po wysiłku, nigdy przed.

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL